
Naujausios
Dvi tonos šakočių ir pagalvėlė mamai
Likus porai savaičių iki Kalėdų, Kelmėje įsibėgėjo prekyba dovanomis, Kalėdų eglutėmis, Kalėdų Senelio paslaugomis ir Kalėdų stalo vaišėmis. Beje, vaišių pirkimo bumas prasidės kitą savaitę. Tačiau tautinio paveldo sertifikatą turinčius šakočius kepanti ir jais prekiaujanti „Kelmės prekybos“ bendrovė turi daug išankstinių užsakymų ir jau žino, kad šventėms turės iškepti dvi tonas šakočių ir toną kūčiukų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Prasidėjo prekyba eglutėmis
Kelmės girininkijoje jau prasidėjo prekyba eglutėmis. Kol kas kasdien nuperkama po kelias dešimtis eglučių. Bet pirkėjų šią savaitę kasdien vis daugėjo.
Kasmet Kelmės girininkija parduoda nuo 300 iki 500 eglučių.
„Prieš trejus metus turėjome specialią trijų hektarų ploto kalėdinių eglučių plantaciją,– pasakoja Kelmės girininkas Egidijus Želvys. – Tačiau speciali plantacija pareikalauja labai daug darbo. Norint medelį išauginti gražų, reikia karpyti. Jo savikaina didėja, o pirkėjai daug mokėti už eglutę nenori.“
Todėl šiemet eglutės kertamos iš girininkijai priklausančių miškų. Tiesiog retinami želdiniai. Tačiau rasti dailių, puošimui tinkamų eglučių – sunkoka. E. Želvys kalbėjo su kitų girininkijų girininkais – gal jie, retindami želdinius, randa dailių medelių, prašė atvežti į miestą. Mat mažuose miesteliuose eglučių išperkama tik dešimtimis.
Kol kas eglučių kaina – labai nedidelė. Atsižvelgiant į jos aukštį kainuoja nuo dviejų iki dešimties eurų. Tačiau šiomis dienomis jos šiek tiek brangs. Ypač jeigu bus atvežtos iš kitų girininkijų.
Iki metro aukščio kainuos apie tris eurus, nuo metro iki dviejų aukščio – 6 eurus, daugiau kaip dviejų metrų aukščio – 10 eurų.
Dovanos – praktiškos ir mielos
Trylika metų Kelmėje veikianti parduotuvė „Dovanų opera“ šiemet prieš Kalėdas šiek tiek pakeitė prekių asortimentą. Parduotuvės savininkai Alma ir Vilmantas Valiukai sako, jog kelmiškiai dabar renkasi praktiškesnes dovanas, todėl retus, įdomius suvenyrus, dailės dirbinius teko pakeisti indais, stalo įrankiais, pagalvėlėmis, marškinėliais ir kitokiais kasdienei buičiai arba šventei reikalingais daiktais.
Prieš Kalėdas prekyba dovanomis suintensyvėja. Parduotuvėje ypač daug pirkėjų pradėjo lankytis nuo šios savaitės pirmadienio. Mokiniai arba kolektyvuose bendradarbius sveikinantys žmonės perka simbolines dovanėles, kainuojančias tris – penkis eurus.
Nors pavasarį ir rudenį parduotuvės savininkai negali pasigirti dideliais pirkėjų srautais, Kalėdos pataiso situaciją.
Jau rūpinasi ir Kalėdų pramogomis
Prieš Kalėdas padaugėja darbo ir pramogų verslo atstovams. Kalėdų pobūvius ir pramogas savo darbuotojams dovanoja bendrovės.
Kelmės mažojo teatro aktoriai prieš Kalėdas rodys savo spektaklį „Ezopas“ Telšių rajono ūkininkams. Kelmiškius prieš Kalėdas pakvietė vaidinti ir Šiaulių „Vairas“.
Teatro aktorius į Kalėdines programas kviečia mokyklos ir darželiai. Savo repertuare teatras turi keletą vaikiškų spektaklių. Populiariausi mokyklose „Kaminkrėčio laimė“ ir „Ežiukas Latė“. Paprastai vaikams parodomas spektaklis. Po to vienas iš aktorių persirengia Kalėdų Seneliu. Su vaikais pažaidžia kalėdinių žaidimų, išdalija dovanėles.
Programa su Kalėdų seneliu atsieina po 4 – 5 eurus vienam vaikui.
Jeigu kviečiamas vien Kalėdų senelis, dažniausia į privačius namus, jo apsilankymas kainuoja apie 40 – 50 eurų.
Tačiau Kelmės mažojo teatro režisierius ir vadovas Algimantas Armonas sako, jog aktoriai „per daug nesivelia“ į Kalėdų Senelius. Nėra laiko. Reikia vaidinti spektakliuose. Per Kalėdų laikotarpį teatrui uždirbama nemažai lėšų. Galima statyti naują spektaklį, nusipirkti scenos įrangos ar kitų reikalingų dalykų. Ir pats A. Armonas sako einąs Kalėdų Seneliu tik labai geriems pažįstamiems. Ir ne dėl pinigų, o iš draugiškumo.
Ar spės prikepti pyragų?
Laukdami Kalėdų kelmiškiai jau rūpinasi ir vaišėmis bei saldumynais. Tačiau „Kelmės prekybos“ bendrovės direktorius Rimantas Giržadas sako, jog pirkti šakočius ir kūčiukus jo kraštiečiai galėtų jau šiuo metu ir aktyviau. Nes šie kepiniai ne taip greitai pasensta, šakotis netgi turi keletą dienų pastovėti, o Kalėdoms yra labai daug išankstinių užsakymų.
Direktorius apskaičiavo, jog prieš Kalėdas bendrovės darbuotojai turės iškepti apie dvi tonas šakočių ir apie toną kūčiukų. Šakočius savo darbuotojams dovanų perka įmonės. Užsako ir pavieniai žmonės, norėdami didesnio šakočio ar tiesiog užsigarantuodami, kad skanėstą tikrai gaus.
Kepti kūčiukus bendrovė papildomai į darbą priėmė du žmones. Su šakočiais – sudėtingiau. Kepėjas bent kelias savaites turi pasimokyti. Apskritai, šiam darbui sunkiai randama darbuotojų. Reikia daug atidumo ir kantrybės. Palikęs kepti šakotį neišeisi parūkyti.
Prieš šventes Kelmės pyrago, Kelmės duonos ir visų kitų tautinio paveldo sertifikatą turinčių gaminių išperkama trigubai daugiau negu įprastomis dienomis. Kepėjams trigubai padidėja ir darbo krūviai. Kol patenkins visus ne tik kelmiškių, bet ir radviliškiečių bei šiauliečių užsakymus, šakočių nešti į prekybos salę gali ir nelikti.
Tačiau bendrovės direktorius R. Giržadas sako, jog gruodis padengia metų pradžios sąstingį.
„Sausis – sausas, vasaris trumpas, viskas pagerės, kai kovą išeisim ant žolės“, – šmaikštauja direktorius.
Autorės nuotr.
„Kelmės prekybos“ bendrovės šakočių kepėja Albina Karvelienė šiuo metu ceche vos spėja suktis.
Vaikai tėvams ir kitiems artimiesiems Kalėdų proga dovanoja nebrangias, tačiau mielas ir praktiškas dovanas.
Šią savaitę Kelmės centre įsikūrusioje parduotuvėje „Dovanų opera“ suaktyvėjo prekyba.
„Kelmės prekybos“ direktorius Rimantas Giržadas sako, jog ir šiaip populiarūs kaip tautinis paveldas sertifikuoti kepiniai prieš Kalėdas tampa trigubai populiaresni.