Dosjė

Dosjė

Angelus įkvėpė vaikystė

„Kurti angelus mane įkvėpė vaikystė. Vaiko judesys, vaiko nuotaika, poza, žaismė — tai savaime traukia akį, nes vaikai visi gražūs, be išimties“, — taip apie praėjusį penktadienį Šiauliuose, Skizze“ galerijoje, atidarytą parodą “7 dangūs“ kalbėjo parodos autorė šiaulietė dailininkė Irena Šliuželienė. Prieškalėdinėje keramikos darbų parodoje eksponuojami net 38 įvairaus dydžio angelai.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Įkvėpė žaidžiantys vaikai

Balti angeliukai nekaltais vaikiškais veidais. Didesni, susimąstę vienumoje arba nutūpę ant balto rutulio. Vaikiškai išdykaujantys. Suglaustais ir ištiestais sparnais, sustingę paveikslų rėmuose. Parodoje visi kūriniai vienas į kitą panašūs savo nuotaika, skleidžiančią angelišką šilumą ir ramybę.

Pusvalandį prieš parodos atidarymą kūrinių autorė Irena Šliuželienė sakė, jog šįkart į vieną vietą „suskrido“ pats didžiausias būrys angelų iš kada nors eksponuotų parodose.

Kurti angelus Irena pradėjo seniai, dar studijuodama Šiaulių pedagoginiame institute, Dailės fakultete. Prisimena: darbui pas profesorių A. Toleikį pasirinko žaidžiančių vaikų temą. Specialiai Dailės akademijoje teko mokytis lipdyti vaiko galvą, „pagauti“ jo nuotaikas.

Menininkė nepajuto, „kaip šis žaidimas“ įtraukė ir nebepaleidžia dvidešimt metų. Gal taip yra todėl, svarstė, kad, kurdama angelą, pirmiausia galvoja apie dovaną sau. Ta dovana yra dovanoti džiaugsmą.

„Kai pagalvoju, per tą laiką labai daug tų angelėlių, kaip dovanos, jau yra išskridę į įvairias pasaulio šalis: Ameriką, Japoniją, Vokietiją, Italiją, Angliją, Švediją. Kažkam reikia namų angelo sargo, kažkam — angeliuko krikštynoms, kažkas įsigytą angelėlį pašventina, o vėliau tik žvakutę keičia.“

Autorė su jauduliu prisiminė istoriją apie angelą, kurį, vaikų prašymu, nulipdė šimtametei močiutei. Senutė beveik nebematė, todėl angelą stengėsi kurti išraiškingą, kad liesdama močiutė galėtų jį „matyti“. Vėliau I. Šliuželienę sujaudino žinia, jog senolė kiekvieną dieną, iki pat mirties, eidavo angelo paglostyti.

Užteks visiems septyniems dangums

Kūryba atsakingas Šiaulių dailės mokyklos direktorės pareigas einančiai I. Šliuželienei yra savotiškas poilsis ir meditacija, galimybė nors trumpam pabėgti nuo darbinės įtampos, sunkmečio realybės ir iš visų kampų sklindančio nepasitenkinimo.

Ji dėkinga namiškiams, kurie toleruoja apšnerkštą virtuvės stalą, ant kurio laisvalaikiu ir gimsta angelai, mat autorė dirbtuvėmis nesinaudoja: „Džiaugiuosi, kad manęs neišveja, tik pastumia viską į šoną...“

Menininkė savo angelus kuria be eskizų. Galutinį rezultatą lemia dailininkės nuotaika ir vaizduotė.

Rinkdamasi pavadinimą parodai, dailininkė specialiai studijavo literatūrą apie angelus. Pavadinimas „Septyni dangūs“ gimė neatsitiktinai: religijoje septintasis dangus traktuojamas kaip aukščiausios palaimos būsena.

Autorė nesakė, ar parodos pavadinimas atliepia dabartinę jos būseną, bet juokavo, jog tiek daug vienoje vietoje nutūpusių angelų turėtų užtekti visiems septyniems dangums.

Dosjė

Irena Šliuželienė gimė 1963 metais balandžio 10 dieną Šiauliuose. Dailininkė, pedagogė. 1986 metais baigė Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultetą. 1986-1994 metais dirbo dailės mokytoja Šiaulių dailės mokykloje, nuo 1994 metais — šios mokyklos direktorė. Nuo 1987 metais dalyvauja miesto ir respublikinėse parodose, surengė keturias personalines keramikos darbų parodas. 2004 metais paskirta Angelo Frosto premija už kūrybą, skirtą Kalėdų šventėms. Paminklo projekto stalinizmo represijų aukoms atminti Šiauliuose konkurso 2-osios vietos laimėtoja. Jos keramikos darbų yra įsigiję privatūs Italijos, Vokietijos, Anglijos, Švedijos, JAV kolekcininkai. Šiaulių miesto mokyklų vadovų asociacijos narė.

Citata: „“Kurti angelus mane įkvėpė vaikystė.

PANAŠUMAS: Kartais dailininkės Irenos Šliuželienės angeliukai panašūs į išdykaujančius vaikus.

TRAUKA: Angelai dailininkę Ireną Šiuželienę traukia nuo studijų laikų.

KŪRYBA: Menininkė savo angelus kuria be eskizų. Galutinį rezultatą lemia dailininkės nuotaika ir vaizduotė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.