Dolomito kasėjai paruošė priedangos planą?

Dolomito kasėjai paruošė  priedangos planą?

Dolomito kasėjai paruošė priedangos planą?

Pakruojo rajono taryba patvirtino Petrašiūnų karjerų specialųjį planą – milžinišką pramogų parką. Šiuo sprendimu dolomito kasėjai siekia dolomito po miškais, nes vertingos uolienos klodai ties Petrašiūnais baigia išsekti. Verslui – miškas, o visuomenei – pramogų parkas, į kurį ,sakoma, kiekvieną dieną važiuos dešimtys tūkstančių žmonių.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Plane – šimtai hektarų pramogoms

Pramogų parkui kurti numatyta vieta – jau išeksploatuoti dolomito karjerai Petrašiūnų apylinkėse ir po miškais tebegulintys dar neliesti dolomito klodai.

680 hektarų planuojama įrengti dvylika teminių pramogų parkų.

Tai – atrakcionai, žvejyba, maudynės, nardymas, šokinėjimas į vandenį nuo tramplinų, važinėjimas vandens motociklais, alpinizmas, vietos viešiems renginiams ir uždariems pobūviams, sporto varžyboms, dolomito muziejus ir t. t. Tik kosmodromo trūksta.

Planuojama, kad jau iškastuose karjeruose susiformavę tvenkiniai taps vienu didžiuliu – pakils vandens lygis. Todėl sausuma bus formuojama dirbtinai, iš naujo.

Specialiojo plano autorių teigimu, pramogų parkas kasdien galės priimti nuo 50 iki 75 tūkstančių lankytojų.

Paskutiniojo surašymo duomenimis, Pakruojo rajone pernai gyveno apie 25 tūkstančius žmonių.

Teigiama, kad planas su visuomene svarstytas ir visuomenė jam pritarė.

Pramogų parkas – „Naujieji Vasiukai“?

„Pagal planą matosi, kad karjerai bus gerokai didesni. Ar šis pramogų parkas yra neutopinis, siekiant gauti leidimus kasti dolomitą? Nes dabar matome priešingus veiksmus (uždarytas privažiavimas prie įrengto tilto Petrašiūnų karjere, o tas tiltas jau giliai po vandeniu), nėra net įrengtos maudyklos Petrašiūnų tvenkiniuose“, – redakcijai rašo skaitytojas.

Žmogus domėjosi, kokios garantijos šį planą įvykdyti ir kiek tai kainuos (ar nekainuos) rajono biudžetui?

Redakcijos žiniomis, nors specialusis planas buvo patvirtintas, rajono politikai jį taip pat ne visi vienodai vertina.

Iš kai kurių lūpų yra nuskambėjęs ir vertinimas „Petrašiūnai – Naujieji Vasiukai“, prisimenant populiarią frazę iš nemaraus romano „Dvylika kėdžių“.

Direktorius lauks stebuklo

Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Grigonis redakcijai sakė, jog jis – tik planavimo organizatorius. O dokumentą užsakė ir jo rengimą finansavo AB „Dolomitas“, naudojanti Petrašiūnų karjerus.

„Dolomitas“ privalo rekultivuoti baigtus naudoti karjerus ir valstybei grąžinti sutvarkytą žemę. Specialusis planas – įmonės ketinimai tvarkyti ir pritaikyti naudoti karjerų aplinką. Kaip jie bus įgyvendinti – priklauso nuo pačių verslininkų. Matyti, kad planas – ilgalaikis, gali būti vykdomas dešimtį ir daugiau metų“, – sakė V. Grigonis.

Ar direktoriui neužkliuvo projekto autorių planuojamas kasdieninis parko lankytojų skaičius – dešimtys tūkstančių žmonių?

„Užkliuvo. Atrodo, skaičiai tikrai per dideli. O kas nežino, kad gali įvykti stebuklų? Yra Pakruojo dvaras, ir jei šalia dar atsiras toks pramogų kompleksas – tikrai gali patraukti lankytojus“, – svarstė V. Grigonis.

Priklausys nuo dolomito

AB „Dolomitas“ generalinis direktorius Antanas Bartulis teigė, kad įgyvendinti šį planą pradedama jau dabar. Iš eksploatuojamo karjero išvežamas gruntas pilamas ten, kur plane numatytos vietos sausumai. Tačiau įmonės savininkai nežiną, ar pramogų kompleksą tikrai kurs.

Nes sprendžiasi įmonės likimas rajone. Dolomito klodai nemiškingose vietose jau artėja prie pabaigos, jų užteks keleriems metams.

Likusi numatomų karjerų dalis apaugusi miškais. O įstatymai neleidžia miškų žemės paskirties keisti į kitokią (šiuo atveju – dolomito kasybai).

Verslininkai ir siekia artimiausiu laiku gauti leidimus rengti naujus dolomito karjerus.

„Gamtos išteklių negalinti eksploatuoti tokia gamykla – tik metalo laužas“, – teigė bendrovės direktorius.

A. Bartulis neslėpė, kad pramogų parko projektas naudojamas kaip argumentas, įtikinėjant ministerijų valdininkus priimti „Dolomitui“ palankius sprendimus.

Ar įmonė nesiims artimiausiu laiku realizuoti projekto dalies – nebenaudojamo karjero vietoje, kur jau susidaręs tvenkinys tapo mėgiama pakruojiečių poilsiaviete?

Anot generalinio direktoriaus, nėra prasmės investuoti į dalį projekto, o ne į visą. Investicijos priklausys nuo to, ar bus leista kasti dolomitą, virš kurių klodų – miškai.

Autorės nuotr.

VANDUO: Smarkiai kylantis vanduo tvindo aplink karjerą buvusius sausumos plotus.

TIKĖJIMAS: Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Grigonis tiki, kad gali įvykti stebuklas ir Petrašiūnus užplūs minios pramogautojų.

Nuotrauka iš Antano BARTULIO albumo

PRIKLAUSOMYBĖ: „Dolomito“ vadovas Antanas Bartulis tikras, kad planuojamo pramogų komplekso ateitis priklauso nuo to, ar įmonei bus leista kasti dolomitą miškuose.

PABAIGA: Dabartiniuose karjeruose dolomito klodai artėja į pabaigą. Kiti – po miškais, kur kasti draudžia įstatymai.