Dizainerio namai

Dizainerio namai

Dizainerio namai

Šiaulietis dizaineris Darius Linkevičius antrus metus gyvenimą kuria rekonstruotame senos statybos senelių mūriniame name. Palikęs tik išorines sienas, viduje susikūrė minimalistinę erdvę, apstatytą senelių ir savo kurtais baldais.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Kainavo brangiau, nei tikėjosi

Dizaineris naujo namo nesistatė nenorėdamas gaišti laiko projektui. Paskaičiavo, kad 1956 metais statyto namo rekonstrukcija bus greitesnė ir pigesnė.

Pigumas pasirodė santykinis. Suskaičiavus išlaidas, kvadratinio metro kaina pasiekė 2000 litų.

„Senos statybos namo pertvarkymas brangesnis, nes reikėjo keisti elektros instaliaciją, šildymo sistemą ir kitus senus techninius sprendimus“, — pradėjo skaičiuoti D. Linkevičius.

Namo dydis — per šimtą kvadratinių metrų. Prasidėjus darbams buvo per maža vietos gyventi statybų aikštelėje. Įsikelti norėta greitai, o greitas meistrų darbas kainavo brangiau.

„Paskolą ėmiau tokią, kokią bankas davė pagal mano finansines galimybes, nes norėjau kuo greičiau įsikelti. Darbai vyko 2007-aisiais, per patį statybų įkarštį. Papuoliau į analogišką situaciją, kokia buvo “vagnorkų“ laikais — pinigų buvo, bet statybinių medžiagų teko ieškoti per pažintis. Kai namo šiltinimui pritrūko akmens vatos, už kubinį metrą mokėjau nebe 88 litus, o dvigubai daugiau“, — prisiminė dizaineris.

Banko paskola tirpo, o nebaigtų darbų liko. Imantiems paskolą dizaineris pataria gerai pasverti finansines galimybes ir numatyti gelbėjimosi planą pritrūkus pinigų.

Ko nedarytų šiandien?

Dizaineris pastebi: rengiantis pirmą būstą klaidos yra neišvengiamos.

Namą apšildo grindinis šildymas ir kampinis židinys. Tačiau šiandien grindis klotų ne akmens masės plytelėmis, kurias dizaineris rinkosi dėl švaros pojūčio ir preciziškumo. Skirtingai nei klinkerio plytelės, nešildoma akmens masės danga alsuoja šalčiu ir esant vėsiam ir drėgnam orui norisi užkurti židinį. Vasarą akmens masė tarnauja kaip kondicionierius.

Kai ką keistų vonioje — grindinio šildymo ir radiatoriaus nejungtų į bendrą sistemą.

„Norėjau vaikščioti šiltomis grindimus, galvoju, tuo pačiu tegul šyla ir gyvatukas. Jis įšyla greičiau, nei grindys, o dujų skaitiklis sukasi sparčiai. Vasarą grindinį šildymą išjungiau. Dabar rinkčiausi sistemą, kur radiatorių galima dubliuoti su grindiniu šildymu arba kabinčiau elektrinį gyvatuką“, — patirtimi dalijosi D. Linkevičius.

Jis abejojo, ką daryti su rūsiu — užpilti ar palikti? Ten įrengė vandenes siurblį, filtrus. Tačiau šiandien šiai įrangai ieškotų vietos lauke: žiemą rūsyje kaupiasi kondenstas ir drėgmė.

„Vizualiai tai nesimato ir gyvenimo kokybė nenukenčia, bet pats žinai, ką galėjai padaryti tobuliau“, — sakė dizaineris.

Neišmetė senelių baldų

Kadangi rekonstrukcija tapo brangesne nei tikėtasi, būste dar daug ko trūksta. Tačiau išlavintas skonis padiktavo, kokiais daiktais pripildyti erdvę.

Išsisuko nepirkdamas šiuolaikinio dizaino baldų. Pasistatė savo paties kurtą stalą ir kėdes, kurias kažkada projektavo Šiaulių baldui įmonei. Baldai vartotojo nepasiekė, nes įmonei reikėjo masinės gamybos, o ne individualaus diazino.

Vietą rado ir senelių komoda, kurios dizaineris nesistengė atnaujinti.

Prieš šiuolaikinės funkcionalios lentynos stovi senas, staltiese užtiestas stalas ir kėdės. Virtuvėje indaują atstoja sena spinta.

Negalėdamas išsirinkti jam patinkančių virtuvės baldų, išsisuko spintelėmis paversdamas perpjautą seną 7-8 dešimtmečio spintą, šalia kurios „nesipyksta“ sena dujinė viryklė ir šaldytuvas.

„Esu išrankus daiktams. Tai, kas man patiktų, yra per brangu. Manęs klausia, kaip aš galiu gyventi be užuolaidų? Galiu, kol neturiu tokių, kokių noriu“, — sako dizaineris. Tačiau iš kiemo pusės neuždangstyti langai greičiau tapo privalumu, nei trūkumu — neužstoja rudenėjančių medžių ir sode išretintų obelų.

ŽIDINYS: D. Linkevičius židiniui rinkosi kampinę kapsulę — kad ugnis būtų matomą iš kelių pusių.

PRAKTIŠKUMAS: Seną spintą dizaineris pavertė virtuvės spintelėmis.

DERINYS: Nepriekaištino baltumo erdvėje „sugyvena“ sena komoda, stalas su kėdėmis ir šiuolainė lentyna.

SIJOS: Palėpėje paliktos obliaus nepaliestos senosios sijos.

ERDVĖ: Poilsio zonoje vietą surado paties dizainerio kurtos minimalistiniai baldai.

SPINTA: Virtuvėje dizaineris paliko senovinę senelių spintą, kėdę ir tėvų laikų sulankstomą stalą.

LAIPTAI: Laiptus dizaineris projektavo pats. Kadangi pakopos nesiauros, turėklų nedėjo.

NAMAS: Apšiltintas ir šviesiu gruntu nudailintas senas mūrinukas pasikeitė neatpažįstamai.

ĮĖJIMAS: Anksčiau nenaudotas paradinis įėjimas papsipuošė neįmantriu stilingu stogeliu ir stiklinėmis durimis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.