
Naujausios
KETURI KAMPAI
Dizainerė mokė senus rūbus prikelti naujam gyvenimui
Dizainerė iš Vilniaus Janina Zibireva keturių dienų kūrybinėse dirbtuvėse mokė žagariečius, kaip papuošti, atnaujinti senus rūbus bei avalynę ir prikelti juos dar vienam gyvenimui. Kartu tai – ir tausojantis požiūris į aplinką, nes, pasak menininkės, šiuolaikinė visuomenė per daug linkusi vartoti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Piešiniai ant marškinėlių
Žagarės (Joniškio r.) jaunimo visuomeninės organizacijos „Spalvotas veidas“ pakviesta vilnietė mados dizainerė Janina Zibireva Algimanto Raudonikio meno mokyklos Žagarės filiale kartu su 14 žagariečių susinešė siūlų, adatų, žirklių, dažų, senų rūbų ir ėmėsi darbo.
Menininkės paskatinti dirbtuvių dalyviai senus marškinėlius papuošė piešiniais, kiekvienas pagal savo fantaziją. Ant vieno rūbo „nutūpė“ spalvingų paukščių siluetai, ant kito – drugeliai, ant trečių marškinėlių atsidūrė atvira ir valiūkiškai užmerkta akys bei ornamentuotas delnas lūpų vietoje. Ant marškinėlių „prinoko“ bananai, atsirado patriotiniai užrašai.
Dizainerės siūlymu visi piešė savo atvaizdus ant aplikacijų, kurias vėliau siuvo ant džinsų.
Dekoravimas siūtomis gėlėmis
Dirbtuvių dalyviai, apsilankę Žagarės turguje, ten rado nemažai rūbų, kuriuos panaudojo savo darbui.
„Už 50 centų nupirkome juodą švarką. Jį dekoruosime siūtais gėlių žiedais“, – sakė J. Zibireva. Tokiais pat, tik kitos medžiagos ir spalvų, žiedais padabino ryškiaspalvius rožinius batelius.
Dizainerė aiškino, kad dekoravimui skirtas gėles sukurti gali kiekvienas. Iš spalvingo rūbo medžiagos iškerpamas maždaug 15–20 centimetrų pločio apskritimas. Labai paprasta kirpti, uždėjus dubenį ir apibrėžus kontūrus. Tada kraštai paprastai apsiuvami dygsniais ir sutraukiami.
Jau turime gėlės žiedo pagrindą. Bereikia centre prisiūti didesnę dailią sagą ir galime puošti rūbą.
Ant anksčiau minėto švarko dirbtuvių dalyvės ketino prisūti keliolika ar net keliasdešimt tokių gėlių. Kai kurias jų, jei medžiaga nelabai spalvinga, nudažė akriliniais dažais. Pasak menininkės, kas mėgsta klasiką, rinksis ramesnes spalvas, o labiau linkę eksperimentuoti, drąsūs žmonės – ekstravagantiškus derinius.
„Labai geras užsiėmimas. Įdomu kurti, siūti“, – sakė jauniausia dirbtuvių dalyvė Elinga Uogelytė.
Atnaujintus rūbus ketinama pristatyti rugpjūtį Žagarėje vyksiančiame „Fringe“ festivalyje.
Seni drabužiai gali atgimti
Dizainerė Janina Zibireva sakė, kad visuomenė dabar pernelyg linkusi į vartotojiškumą, nors daugelį daiktų, tarp jų – rūbus, avalynę galėtume panaudoti tarsi naujus, juos šiek tiek patobulinę, pakeitę.
„Seni drabužiai gali atgimti, jeigu juos dekoruojame sagomis, papuošiame aplikacijomis, kitomis detalėmis, piešiniais. Tik ne visi žmonės išdrįsta juos apsirengę kažkur išeiti. Ypač mažesniuose miesteliuose, kaimuose tai būdinga, nes žmonės kažkodėl vis dar įsivaizduoja, kad geras rūbas yra tik naujas – iš pardutuvės ar turgaus, nors ten juk masinė gamyba. O savo rankomis sukurti, perdaryti rūbai nevertinami, nors būtent jie yra individualūs, atskleidžia žmogaus asmenybę“, – aiškino po prekės ženklo „Lech Lecha Design“ vardu kurianti mados dizainerė, pirmą kartą savo idėją senus rūbus paversti naujais perkėlusi į mažą miestelį iš sostinės.
Darė socialinį projektą
J. Zibireva, kostiumų dizaino studijas Dailės akademijoje baigusi 2014 metais, pasakojo tuo metu neradusi savęs. Ieškodama tikrojo gyvenimo kelio atsidūrė „Carite“. Ten jauna mergina sugalvojo pritaikyti savo gebėjimus. Ji pradėjo meninį projektą, į kurį įtraukė benamius, priklausomybių turinčius asmenis. Jie piešė aplikacijas, dekoracines detales, kuriomis puošė kuprines, dizainerės kurtus rūbus. Kolekcija buvo pristatyta Vilniuje „Vaidilos“ teatre.
„Iš pradžių nebuvo lengva tuos žmones įtraukti, nes jie nepasitikėjo savimi, nematė, ką galėtų įdomaus sukurti. Bet po truputį radome bendrą kalbą, menas juk atpalaiduoja. Socialinis projektas tęsiasi jau trečius metus. Iš pirmųjų projekto dalyvių likusios dvi moterys dabar yra tarsi mano dešinioji ir kairioji rankos, viską siuvančios“, – pasakojo J. Zibireva.
Mados dirbtuvės Žagarėje buvo jaunimo visuomeninės organizacijos „Spalvotas veidas“ projekto „Kuriame, siuvame, tausojame“, kurį parėmė Joniškio rajono savivaldybė, dalis.
Autorės nuotr.
Dizainerė Janina Zibireva (kairėje) ir Simona Klevinskaitė gėlėmis dekoruoja seną švarką.
Dizainerė Janina Zibireva sako, kad suteikdami drabužiams ir kitiems daiktams antrą gyvenimą mes mažiname vartojimą, kuris šiuolaikinėje visuomenėje be proto skatinamas.
Dizainerė atsivežė parodyti iš sagų sukurtų aksesuarų.
Ryškūs bateliai, dar labiau išpuošti gėlėmis, labai tiktų ekstravagantiškai asmenybei.
Originalus sagų kolje.
Paprastas švarkelis tapo visai kitoks, kai ant jo nugaros „išdygo“ sparnai.
Šias kelnes dirbtuvių dalyvės papuošė savo pieštų atvaizdų aplikacijomis.
Iš suneštų ir turguje pirktų senų rūbų medžiagos pasiūti gėlių žiedai dekoravimui.