Daugiabučio gyventojai vaduojasi nuo centralizuoto šildymo

Daugiabučio gyventojai vaduojasi nuo centralizuoto šildymo

Daugiabučio gyventojai vaduojasi nuo centralizuoto šildymo

Įsirengti atskirą šildymo sistemą bute — ne vieno daugiabučio gyventojo svajonė. Po ilgų derybų ir susirašinėjimo su bendrove „Šiaulių energija“ ši svajonė išsipildė dviejų butų Šilėnų (Šiaulių rajonas) gyvenvietėje savininkams.

Janina VANSAUSKIENĖ

janinaV@skrastas.lt

Pasirinkimo nauda — dviguba

Šilėnų gyvenvietės Ateities gatvės 7-ojo namo dviejuose butuose praėjusį savaitgalį darbavosi santechnikai. Čia buvo nupjaustomi bendros namo šildymo sistemos vamzdžiai, šiltinamos sienos, už kurių — „Šiaulių energijos“ šildomi butai.

Dviejų butų savininkai šilumininkų paslaugų atsisakė, nes jų kambariuose temperatūra žiemą paprastai tesiekdavo 16 laipsnių šilumos, o mokėti reikėdavę kaip už normaliai (ne mažiau 18 laipsnių) šildomą būstą.

„Už dviejų kambarių buto, kurio bendras plotas apie 52 kvadratinius metrus, mokėdavome iki 500 litų per mėnesį. Ši suma buvo skaičiuojama be karšto vandens ir “gyvatukų“, nes mūsų name šių įrenginių nėra“, — pasakojo Gitana, viena iš autonominį būsto šildymą įsirengiančių gyventojų.

Gitanos šeima pasirinko infraraudonųjų spindulių šildymo sistemą, o jos kaimynas pasistatė malkomis kūrenamą katilą ir kaminą.

„Nauda iš to dviguba: šildytis galėsime bet kada ir kiek panorėję, ir išlaidos mažesnės“, — tikisi šilėniškiai.

Šiame name nuo bendro šildymo sistemos butus atjungė jau šeši savininkai. Gretimame analogiškame daugiabutyje individualiai yra šildoma 12 butų, likusiems šešiems tebėra tiekiama šiluma iš dujomis kūrenamos gyvenvietės katilinės.

Reikalavimus atrėmė argumentais

Namo gyventojams, šiemet siekusiems atsijungti savo būstus nuo bendros namo šildymo sistemos, vien reikiamos dokumentacijos tvarkymas, individualios šildymo sistemos projektavimas pareikalavo ne tik išlaidų, bet ir kantrybės.

Norėdami gauti Savivaldybės leidimus atsijungti, gyventojai turėjo izoliuoti sienas, už kurių „Šiaulių energijos“ šildomi būstai, gyventojų sutikimus.

„Teko šilumininkus priversti pasižiūrėti, kokį jie šildymo ūkį perėmė iš geležinkelininkų, ir ar teisėtai kelia mums atsijungimo reikalavimus“, — sakė modernią šildymo sistemą savo bute įsirenginėjantis Arūnas.

Vyras savo atkaklumu pasiekė, kad šilumininkai kartu su namo administratoriumi — Kuršėnų komunaliniu ūkiu — inventorizuotų daugiabučio šilumos tinklus.

Po šios inventorizacijos buvo pripažinta, kad ne tik trijų aukštų daugiabučiai, bet ir šildymo tinklai juose neatitinka projektinių reikalavimų.

Tai ir tapo gyventojams argumentu siekiant atsikratyti šilumininkų reikalavimo mokėti už bendro naudojamo patalpų šildymą.

Pabaiga — neaiški

„Surinkome viso namo gyventojų parašus ir kreipėmės raštu į Valstybinę energetikos inspekciją. Iš jos gavome atsakymą, kuriame nebuvo tiksliai paaiškina, ar šilumininkai turi teisę reikalauti iš mūsų mokėti už bendrų patalpų — laiptinių — šildymą, jei jose nėra radiatorių“, — sakė šio namo gyventoja Birutė Eisenienė.

Moteris teigia, kad ginčo negalima laikyti išspręstu, nes juo vadovaudamiesi šilumininkai savo reikalavimų oficialiai neatšaukė, o tiesiog „nutilo ir paliko gyventojus laukti nežinia ko“. Pati B. Eisenienė savo būstą jau vos ne dešimtmetį šildo malkomis kūrenamu katilu.

Šilumos tiekėjai nenoriai komentuoja

„Šiaulių energijos“ atstovė redakcijai tvirtino, kad visus gyventojams kylančius klausimus jie turėtų aiškintis su daugiabučių Šilėnuose administratoriumi — Kuršėnų komunaliniu ūkiu.

„Toks įspūdis, kad kad šilumininkai kratosi visko, tiekia šilumą ir ima pinigus“, — redakcijai sakė bendrovės Kuršėnų komunalinis ūkis vadybininkė Rima Krancienė.

Šiek tiek pagerinti šilumos tiekimą bus galima pakeitus kai kuriuose butuose radiatorius. Tačiau tai bus galima padaryti tik rajono Savivaldybei priklausančiuose butuose. Šiemet jie pakeisti viename bute, kitąmet, jei bus lėšų, bus keičiami likusiuose savivaldybės nuomojamuose butuose.

R. Krancienė pripažino kad dėl netinkamo namų projekto ir neapšiltintų, žiemą peršąlančių sienų, butuose ženkliai šilčiau nebus.

 

DAUGIABUČIAI: Ant Šilėnų daugiabučių daugėja kaminų. Gyventojai atsisako iš katilinės tiekiamos šilumos.

Jono TAMULIO nuotr.

ABSURDAS: Šilėniškė Birutė Eisenienė stebisi, kad šilumininkai drįso reikalauti už laiptinių šildymą, kai jose nėra ir niekada nebuvo įrengti radiatoriai.

EKONOMIJA: Viename bute nuo ankstyvo rudens iki vėlyvo pavasario malkomis kūrenamas katilas šeimos biudžetui atsieina apie 1000 litų. Tuo tarpu už centralizuotai šildomą tokį pat trijų kambarių butą šeima šią sumą šilumininkams pakloja per porą mėnesių.