Daugėja vedlių į šviesią ateitį

Daugėja vedlių į šviesią ateitį

Daugėja vedlių į šviesią ateitį

Prieš Seimo rinkimus į politinę areną veržiasi naujos partijos. Tarp jų Žemaičių partija ir šoumeno Arūno Valinsko kuriama Tautos prisikėlimo partija. Abi ieško atramos ir Šiauliuose, pirmiausia — žinomų veidų. Į šiuos politinius projektus Šiaulių žemaičiai ir žinomi pramogų verslo atstovai reaguoja ne vienareikšmiai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Į politiką neskuba

„Šiaulių krašto“ kalbinti pramogų verslo atstovai, žinomi atlikėjai į A. Valinsko kuriamą partiją neskuba. Ne vienas svarsto, jog tai galbūt dar vienas Lietuvos šoumeno Nr. 1, kaip A. Valinską įvardijo dainininkas ir muzikantas Virgis Stakėnas, projektas. Ar jis bus sėkmingas? Tuo abejoja net gerai A. Valinską pažįstantis Darius Balčiūnas. Jis prisipažįsta sulaukęs A. Valinsko pasiūlymo. Juokiasi, kad žadėta jį net “meru padaryti“.

„Iš tiesų siūlymas buvo rimtas, eiti vos ne į Seimo narius, bet atsisakiau, — sako D. Balčiūnas. — Klounada, scena užsiimu jau 14 metų, pabodo dėmesys gatvėje ir kitur. Kuo toliau, tuo labiau norisi ramybės. O politika man neskaniai kvepia.“

Jis įžvelgia naujai kuriamos partijos pliusų: sudrums dabartinių partijų vandenis — tai naudinga. O jeigu laimėtų vietų Seime, „naujo kraujo įlietų“. Bet ar gali ši partija tapti jėga?

„Viskam reikia profesionalumo, — sako D. Balčiūnas. — Tai darbas, o ne kažkoks pajuokavimas. Jeigu susirinks tik matyti veidai, bet nebus profesionalumo, tai ką su tuo veidu padarysi? Bijau, kad tai nebūtų dar viena “trečia“ juokinga partija.“

Pasiūlymą svarsto

Pats Arūnas Valinskas, „Šiaulių krašto“ klausiamas, kas Šiauliuose yra kuriamos partijos iniciatyvinės grupės nariai, įvardijo vienintelį “Lainių“. Šiuo pseudonimu žinomas pramogų verslo atstovas ir daininkas Laimontas Dinius ne vienerius metus politikoje sukosi su liberalais, liberalcentristais. Bet jau metus narystę partijoje yra sustabdęs.

L. Dinius „Šiaulių kraštui“ teigė kol kas galįs pasakyti tik tiek, kad A. Valinsko partijai “nėra neprietelius“ ir jo idėją palaiko: “Dalyvausiu steigiamajame suvažiavime kaip svečias — nes tai įdomu. O ar dalyvausiu aktyviai, dar nežinau.“

Prieš kelias savaites L. Dinius yra sulaukęs ir kito pasiūlymo — dirbti Savivaldybėje mero patarėju. Ar pavyktų jam suderinti abu pasiūlymus, abejoja. „Svarstau, kiek tie pasiūlymai naudingi, ir kam naudingi?“ — sako L. Dinius.

Klausiamas, ar su nauja partija ryžtųsi dalyvauti Seimo rinkimuose, sako: „Būčiau linkęs likti šešėlyje.“

Linksma muzikikė ir „elitas“

Žemaičių partijos vedlys Egidijus Skarbalius Šiauliuose į partiją jungtis kvietė „Jonio“ lyderį Praną Trijonį. Jis prisipažįsta sulaukęs nemenko spaudimo, bet seniai apsisprendęs į politiką neiti: “Aš — kaimo žmogus. Linksmą muzikikę groti, kieme pasikrapštyti — tai man.“

Kodėl sulaukė Žemaičių partijos dėmesio? Mat yra žemaitis, o E. Skarbalius dar žino, kad prie „Jonio pastogės“ klubo iškelta Žemaitijos vėliava. Iš A. Valinsko siūlymų nesulaukęs. Juokauja, kad ten matyt kviečiami tik “elitinai muzikantai“.

P. Trijonis mano, jog A. Valinskas tiesiog pradeda naują etapą: „Šou biznis į pabaigą, tai apie politiką galvoja. Bet ten ne tokių žmonių reikia. Man atrodo, kad mes Lietuvoje labai visi kantrūs esame, kapstomės savo darbuose ir pralaukiame, kol visi nauji vėjai praūžia. Manau, kad ir dabar yra taip, kaip visada.“

Virgis Stakėnas įsitikinęs, jog A. Valinskas daro gerai apgalvotą šou: „Pats yra diplomuotas juristas, negana to jam dirba labai geri juristai. Padarys labai gražų cirką. Visi maloniai pasijuoksime. Taip pat ir politikai, nė nesuprasdami, kad iš jų juokiamasi“.

V. Stakėno nuomone, neprofesionalai, einantys į politiką, negali realizuoti savęs tiesioginėje savo veikloje.

„Atsiprašau, bet dabar labai daug žioplių pilna visur, — sako muzikantas. — Yra toks rusiškas lietuviškai tiesiog neišverčiamas žodis — “šustrikas“ (šustryj — greitas, apsukrus). Esu su jais susidūręs. Išrinkus tokį, po metų jau matai, kaip stipriai jis pasikeičia“.

Remigijus Ruokis, kuris ne vienerius metus kremta pramogų verslo duoną, tokių, kaip A. Valinsko, partijų atsiradimą sako vertinąs vienareikšmiškai — „atėjo laikas pasiimti didijį kąsnį“.

„Rinkti nėra ką, į valdžią ateinama pasiimti kąsnelio sau, giminėms, susikurti ateitį, — sako R. Ruokis. — Tai padarykime Lietuvoje tiek partijų, kad kiekvienas Seime galėtų pabūti. Arba ši partija turės rimtą ateitį, arba tai tiesiog ėjimas karaliumi, karaliene, žirgu to lovelio link.“

Pasak R. Ruokio, dabartinės partijos orientuojasi į senąją kartą, nes tik ji gali jas išrinkti. Jaunimas dirba Ispanijoje, Anglijoje, o Lietuvoje dar likusiam jos neįdomios.

„Todėl A. Valinskas gali turėti perspektyvų, — sako R. Ruokis, — pajuokaus, padarys ką nors į temą. Tai kiekvieno šoumeno reikalas. Žinau žaidimo taisykles, nes irgi tame vežime sėdžiu. Bet kol kas savo partijos nekuriu. Nekuriu dėl to, kad neturiu tam reikalui pinigų. O tam reikia turėti daug pinigų, kad priimtum dar daugiau pinigų.“

Žemaičių vadovybėje — šiaulietis

Žemaičių partijos atstovai tvirtina, jog tarp partijos steigėjų šiauliečių yra kelios dešimtys. Į Žemaičių partijos valdybą išrinktas šiaulietis gydytojas Romualdas Bugailiškis.

Jis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog nauja partija jam patraukli pirmiausia savo tautiškumu. Todėl jokiai partijai anksčiau nepriklausęs, ryžosi įsitraukti į partinę veiklą. Juoba kad pats yra žemaitis, kilęs iš Kelmės rajono.

Šiauliuose Žemaičių partijos skyrius bus kuriamas. Jam gali priklausyti 30— 40 narių.

Šiauliuose veikiančios žemaičių kultūros draugijos „Saulakis“ vadovas Jonas Bartkus skeptiškai vertina Žemaičių partiją: “Mūsų draugijos požiūris į ją — joks. Manęs niekas į ją nekalbino, kitus, žinau, kalbino. Nesuprantu, kodėl reikia kurti partiją etniniu, profesiniu ar lytiniu principu. Buvo juk ir Moterų partija — išnyko. Kodėl visi žemaičiai turėtų būti vienoje partijoje? Juk tarp jų yra visokių pažiūrų žmonių.“

Interviu su lyderiais

„Šiaulių kraštas“ Žemaičių partijos pirmininko Egidijaus Skarbaliaus ir Tautos prisikėlimo partijos kūrėjo Arūno Valinsko klausė, koks rinkėjas galėtų balsuoti už jų partijas?

Arūnas Valinskas ves pirmyn

— Pirmiausia galėtų balsuoti toks rinkėjas, kuris mąsto. Ir mąsto ne tik apie save, bet ir apie Lietuvos, kurioje gyvena jo vaikai, ateitį. Tai pagrindinis dalykas, į kurį mes norime atkreipti dėmesį.

Toks rinkėjas, kuris kaip dauguma mūsų partijos steigėjų, supranta, kad tradicinės partijos jau priėjo aklavietę. Jeigu dabartinės partijos neįsivaizduoja Lietuvos be savęs, tai mes norime pareikšti, kad Lietuvą žmonės be jų įsivaizduoja.

— Ar neatsitiks, kad ir be Jūsų įsivaizduos? Kai kas tvirtina, kad čia tik šoumeno projektas?

— Čia tik tų žmonių noras paversti viską juokais. Mes pasakėme, jog tai — ne pokštas. Man tik kyla klausimas, kodėl politikai taip sujudo, jeigu tai pokštas? O todėl, kad jiems atsiranda labai daug nežinomųjų. Jie jau viską buvo susidėlioję, o mes pakoregavome procesą. Kita vertus, mes suteikiame žmonėms didesnę galimybę rinktis. Jeigu bandoma analizuoti, ar mes dešinieji, ar kairieji, tai galiu pasakyti, kad nėra gyvenime realiai nei dešinės, nei kairės. Yra tik kelias pirmyn ar atgal.

— Žinote, kaip eiti pirmyn?

— Taip. Bet kol kas negalime to dalyko komentuoti, nes yra ruošiama partijos programa, rinkiminė strategija. Gegužės 18 įvyks steigiamasis suvažiavimas, tada kalbėsime.

Norint sistemą pakeisti yra du būdai: pagal įstatymus į ją patekti ir ją keisti įstatymais — iš vidaus. Arba galima keisti iš išorės — revoliucija. Bet revoliucijos Lietuvoje nepakelsi.

Egidijus Skarbalius ves į regionus

— Potencialūs mūsų rinkėjai yra visi Lietuvos gyventojai. Mes nagrinėjame visos Lietuvos problematiką per regioninę prizmę. Reikia grąžinti savivaldą. Dabartinėms partijoms tai, deja, tik deklaratyvus dalykas.

Matome, prie ko privedė posovietinis centralizuotas valdymas. Atotrūkis tarp Šiaulių ir Vilniaus gal mažesnis, bet koks yra tarp Skuodo, Akmenės ir Vilniaus — nors mokesčius visi mokame vienodai.

Vienas iš mūsų kertinių programinių klausimų yra dėl Žemaitijos likimo, žemaičių kalbos, teritorijos, Žemaitijos kaip antro lygio administravimo vieneto. Bet mes nešnekame apie jokius šlagbaumus, jokius kuoliukus. Mes šnekame tik apie administracinio vieneto sukūrimą. Vienas svarbiausių mūsų uždavinių — išasaugoti Žemaitiją. O ją mechaniškai rengiamasi padalyti net į tris administracinius vienetus.

Atgimo šaukliai užmiršo, kad plojo ir balsavo už keturis Lietuvos regionus: Žemaitiją, Dzūkiją, Suvalkiją ir Aukštaitiją.

— Kur tuomet Šiaulių apskritis atsidurs?

— Tai sena lietuvių liaudies pasaka, kad Šiauliai dalijasi per pusę, kad Tilžės gatve eina riba tarp Aukštaitijos ir Žemaitijos. Pavartytumėt istorijos puslapius, tai matytumėt, kur yra Žemaitijos riba. Šiauliai vienareikšmiai yra Žemaitijos.

— Bet Žemaitijos sostinė — ne Šiauliai?

— Telšiai — kaip Vašingtonas, Šiauliai — kaip Niujorkas.

Citata

Jeigu susirinks tik matyti veidai, bet nebus profesionalumo, tai ką su tuo veidu padarysi?