Darbo kodeksas: profsąjungų laimėjimai ir pralaimėjimai

Darbo kodeksas: profsąjungų laimėjimai ir pralaimėjimai

Dar­bo ko­dek­sas: pro­fsą­jun­gų lai­mė­ji­mai ir pra­lai­mė­ji­mai

Ko­kių pliu­sų ir ko­kių mi­nu­sų ga­li­ma ti­kė­tis iš nau­jo­jo Dar­bo ko­dek­so? Apie šias ir ki­tas ak­tua­li­jas kal­bė­jo­si praei­tą sa­vai­tę į neei­li­nį po­sė­dį su­si­rin­kę Rad­vi­liš­kio re­gio­no pro­fe­si­nių są­jun­gų cent­ro na­riai.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Prof­są­jun­gos – ak­ty­vios de­ry­bi­nin­kės

Su rad­vi­liš­kie­čiais su­si­ti­kęs Lie­tu­vos pro­fe­si­nių są­jun­gų kon­fe­de­ra­ci­jos (LPSK) pir­mi­nin­kas Ar­tū­ras Čer­niaus­kas pri­pa­ži­no: pro­fsą­jun­gos įdė­jo la­bai daug pa­stan­gų de­ri­nant nau­jo­jo Dar­bo ko­dek­so nuo­sta­tas, nors ir ne į vi­sus siū­ly­mus ir rei­ka­la­vi­mus bu­vo at­si­žvelg­ta.

Ant­ra ver­tus, anot sve­čio, nuo pir­mi­nio pa­siū­ly­to va­rian­to jis pa­si­kei­tė ko­ne per­pus ir ta­po so­cia­liai at­sa­kin­gas.

Anot A. Čer­niaus­ko, jau da­bar Sei­me yra už­re­gist­ruo­ta ne­ma­žai nau­jo­jo Dar­bo ko­dek­so pa­tai­sų, ta­čiau neaiš­ku, ko­kius pa­tai­sy­mus priims nau­jai iš­rink­tas Sei­mas.

A. Čer­niaus­ko tei­gi­mu, pro­fsą­jun­gos iš­si­de­rė­jo il­ges­nį įspė­ji­mo apie at­lei­di­mą iš dar­bo ter­mi­ną, ku­ris bu­vo siū­lo­mas vos 1 mė­nuo, o prail­gė­jo nuo 1 iki 3 mė­ne­sių.

Po de­ry­bų pa­di­dė­jo ir išei­ti­nių kom­pen­sa­ci­jų dy­dis, at­lei­džiant dar­buo­to­ją darb­da­vio ini­cia­ty­va, ku­ris pra­džio­je bu­vo siū­ly­tas tik dvie­jų dar­buo­to­jo vi­du­ti­nio dar­bo už­mo­kes­čio dy­džio, ta­čiau bu­vo pa­di­din­tas, įku­riant il­ga­lai­kio dar­bo iš­mo­kų fon­dą, iki 5 VDU.

Pa­vo­jus dir­ban­tiems ke­lio­se dar­bo­vie­tė­se

A. Čer­niaus­ko aiš­ki­ni­mu, ko­dek­se at­si­ra­du­si darb­da­vių siū­ly­ta nuo­sta­ta, jog dar­buo­to­jas ne­ga­li įsi­dar­bin­ti ki­to­je įmo­nė­je, jei yra in­te­re­sų konf­lik­tas, ap­sun­kins įsi­dar­bi­ni­mo ga­li­my­bes švie­ti­mo, me­di­ci­nos dar­buo­to­jams, dir­ban­tiems ne vie­no­je dar­bo­vie­tė­je.

„Ir mo­kyk­los, ir gy­dy­mo įstai­gos tar­pu­sa­vy­je kon­ku­ruo­ja, tad la­bai ga­li bū­ti, kad vie­nos po­lik­li­ni­kos va­do­vas ne­su­tiks, kad jo dar­buo­to­jas dirb­tų ir pas kon­ku­ren­tus – ir ki­to­je po­lik­li­ni­ko­je. Ar­ba pe­da­go­gas – dvie­jo­se ta­me pa­čia­me mies­te vei­kian­čio­se mo­kyk­lo­se“, – ga­li­mą si­tua­ci­ją aiš­ki­no A. Čer­niaus­kas.

Le­na Skrip­tie­nė, Rad­vi­liš­kio re­gio­no pro­fe­si­nių są­jun­gų cent­ro pir­mi­nin­kė, šio­je nuo­sta­to­je įžvel­gė rim­tą pa­vo­jų dir­ban­tiems ant­raei­lė­se pa­rei­go­se. Pa­sak jos, darb­da­viai ga­li pra­dė­ti ma­ni­pu­liuo­ti šia jiems su­teik­ta ga­li­my­be dar­buo­to­jo ne­nau­dai.

Ra­jo­no pro­fsą­jun­gų ly­de­riai do­mė­jo­si ir ko­lek­ty­vi­nių su­tar­čių su­da­ry­mu.

Pa­sak A. Čer­niaus­ko, ko­lek­ty­vi­nė su­tar­tis nie­kur nė­ra pri­va­lo­ma, tai – dar­buo­to­jo ir darb­da­vio su­si­ta­ri­mas. Vie­nin­te­lė­je Pran­cū­zi­jo­je, kur pro­fsą­jun­gų na­riai su­da­ro 8 pro­cen­tus, net 88 pro­cen­tai įmo­nių yra su­da­riu­sios ko­lek­ty­vi­nes su­tar­tis.

Dar­buo­to­jo da­ly­va­vi­mas val­dy­me: mi­tas ar rea­ly­bė?

Su­si­ti­ki­me kal­bė­ta ir apie dar­buo­to­jų įtrau­ki­mą į vals­ty­bi­nių ar sa­vi­val­dy­bių įmo­nių val­dy­mą.

Anot A. Čer­niaus­ko, ši pra­kti­ka tai­ky­ta Kau­no mies­to sa­vi­val­dy­bės įmo­nė­se, ir ji pa­si­tei­si­no spren­džiant dar­buo­to­jams ak­tua­lius klau­si­mus.

At­li­kus įvai­rių įmo­nių darb­da­vių ap­klau­sas, ar jie su­tik­tų, kad įmo­nės val­dy­me da­ly­vau­tų dar­buo­to­jų at­sto­vai, esą su­lauk­ta ir teigiamų, ir neigiamų at­sa­ky­mų, ta­čiau, anot A. Čer­niaus­ko, si­tua­ci­ja pa­ma­žu ge­rė­ja.

Pa­sak A. Čer­niaus­ko, dau­ge­ly­je Eu­ro­pos ša­lių dar­buo­to­jų da­ly­va­vi­mas sa­vi­val­dy­bių įmo­nių val­dy­me yra įtei­sin­tas įsta­ty­mais. Kai ku­rio­se ša­ly­se tai ga­lio­ja ir pri­va­čio­se įmo­nė­se.

„Darb­da­vys tu­rė­tų su dar­buo­to­jų at­sto­vais tar­tis priim­da­mas jiems svar­bius spren­di­mus, pa­vyz­džiui, eta­tų ma­ži­ni­mo klau­si­mu. Pas mus bū­na at­virkš­čiai: pir­ma prii­ma­mas toks spren­di­mas, o jau po to, ge­riau­siu at­ve­ju, apie tai in­for­muo­ja­mi dar­buo­to­jų at­sto­vai“, – sa­kė A. Čer­niaus­kas.

„Lie­tu­vo­je įmo­nės sie­kia di­des­nio pel­nin­gu­mo. Nuo ki­tų ša­lių jos at­si­lie­ka at­ly­gi­ni­mų di­di­ni­mo klau­si­mu, nors dar­bo na­šu­mas pas mus yra di­de­lis. Dar­buo­to­jo da­ly­va­vi­mas įmo­nės val­dy­mo rei­ka­luo­se da­ro šią įmo­nę la­biau so­cia­liai at­sa­kin­ga“, – tei­gė pro­fsą­jun­gų ly­de­ris, pri­min­da­mas, jog tai da­bar jau yra įtei­sin­ta įsta­ty­mų.

Su­si­ti­ki­me taip pat ap­tar­ti virš­va­lan­džių bei jų ap­mo­kė­ji­mas, dar­bo su­tar­čių su­da­ry­mo, dar­bo ta­ry­bų stei­gi­mo ir ki­ti ak­tua­lūs klau­si­mai.

Au­to­rės nuo­tr.

Lie­tu­vos pro­fe­si­nių są­jun­gų kon­fe­de­ra­ci­jos pir­mi­nin­kas Ar­tū­ras Čer­niaus­kas: „Nu­vei­kė­me tik­rai daug de­ry­bo­se dėl nau­jo­jo Dar­bo ko­dek­so nuo­sta­tų“.

Rad­vi­liš­kio re­gio­no pro­fe­si­nių są­jun­gų cent­ro na­riams nau­ja­ja­me Dar­bo ko­dek­se bu­vo daug neaiš­ku­mų.