
Naujausios
Darbo kodeksas: profsąjungų laimėjimai ir pralaimėjimai
Kokių pliusų ir kokių minusų galima tikėtis iš naujojo Darbo kodekso? Apie šias ir kitas aktualijas kalbėjosi praeitą savaitę į neeilinį posėdį susirinkę Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro nariai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Profsąjungos – aktyvios derybininkės
Su radviliškiečiais susitikęs Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas pripažino: profsąjungos įdėjo labai daug pastangų derinant naujojo Darbo kodekso nuostatas, nors ir ne į visus siūlymus ir reikalavimus buvo atsižvelgta.
Antra vertus, anot svečio, nuo pirminio pasiūlyto varianto jis pasikeitė kone perpus ir tapo socialiai atsakingas.
Anot A. Černiausko, jau dabar Seime yra užregistruota nemažai naujojo Darbo kodekso pataisų, tačiau neaišku, kokius pataisymus priims naujai išrinktas Seimas.
A. Černiausko teigimu, profsąjungos išsiderėjo ilgesnį įspėjimo apie atleidimą iš darbo terminą, kuris buvo siūlomas vos 1 mėnuo, o prailgėjo nuo 1 iki 3 mėnesių.
Po derybų padidėjo ir išeitinių kompensacijų dydis, atleidžiant darbuotoją darbdavio iniciatyva, kuris pradžioje buvo siūlytas tik dviejų darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio, tačiau buvo padidintas, įkuriant ilgalaikio darbo išmokų fondą, iki 5 VDU.
Pavojus dirbantiems keliose darbovietėse
A. Černiausko aiškinimu, kodekse atsiradusi darbdavių siūlyta nuostata, jog darbuotojas negali įsidarbinti kitoje įmonėje, jei yra interesų konfliktas, apsunkins įsidarbinimo galimybes švietimo, medicinos darbuotojams, dirbantiems ne vienoje darbovietėje.
„Ir mokyklos, ir gydymo įstaigos tarpusavyje konkuruoja, tad labai gali būti, kad vienos poliklinikos vadovas nesutiks, kad jo darbuotojas dirbtų ir pas konkurentus – ir kitoje poliklinikoje. Arba pedagogas – dviejose tame pačiame mieste veikiančiose mokyklose“, – galimą situaciją aiškino A. Černiauskas.
Lena Skriptienė, Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro pirmininkė, šioje nuostatoje įžvelgė rimtą pavojų dirbantiems antraeilėse pareigose. Pasak jos, darbdaviai gali pradėti manipuliuoti šia jiems suteikta galimybe darbuotojo nenaudai.
Rajono profsąjungų lyderiai domėjosi ir kolektyvinių sutarčių sudarymu.
Pasak A. Černiausko, kolektyvinė sutartis niekur nėra privaloma, tai – darbuotojo ir darbdavio susitarimas. Vienintelėje Prancūzijoje, kur profsąjungų nariai sudaro 8 procentus, net 88 procentai įmonių yra sudariusios kolektyvines sutartis.
Darbuotojo dalyvavimas valdyme: mitas ar realybė?
Susitikime kalbėta ir apie darbuotojų įtraukimą į valstybinių ar savivaldybių įmonių valdymą.
Anot A. Černiausko, ši praktika taikyta Kauno miesto savivaldybės įmonėse, ir ji pasiteisino sprendžiant darbuotojams aktualius klausimus.
Atlikus įvairių įmonių darbdavių apklausas, ar jie sutiktų, kad įmonės valdyme dalyvautų darbuotojų atstovai, esą sulaukta ir teigiamų, ir neigiamų atsakymų, tačiau, anot A. Černiausko, situacija pamažu gerėja.
Pasak A. Černiausko, daugelyje Europos šalių darbuotojų dalyvavimas savivaldybių įmonių valdyme yra įteisintas įstatymais. Kai kuriose šalyse tai galioja ir privačiose įmonėse.
„Darbdavys turėtų su darbuotojų atstovais tartis priimdamas jiems svarbius sprendimus, pavyzdžiui, etatų mažinimo klausimu. Pas mus būna atvirkščiai: pirma priimamas toks sprendimas, o jau po to, geriausiu atveju, apie tai informuojami darbuotojų atstovai“, – sakė A. Černiauskas.
„Lietuvoje įmonės siekia didesnio pelningumo. Nuo kitų šalių jos atsilieka atlyginimų didinimo klausimu, nors darbo našumas pas mus yra didelis. Darbuotojo dalyvavimas įmonės valdymo reikaluose daro šią įmonę labiau socialiai atsakinga“, – teigė profsąjungų lyderis, primindamas, jog tai dabar jau yra įteisinta įstatymų.
Susitikime taip pat aptarti viršvalandžių bei jų apmokėjimas, darbo sutarčių sudarymo, darbo tarybų steigimo ir kiti aktualūs klausimai.
Autorės nuotr.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas: „Nuveikėme tikrai daug derybose dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų“.
Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro nariams naujajame Darbo kodekse buvo daug neaiškumų.