Cyber security – viliojanti ir labai svarbi ateities profesija

Šiandieninis pasaulis yra priklausomas nuo technologijų labiau nei bet kada anksčiau. Tai mums suteikia gausybę neginčijamų privalumų: nuo galimybių žymiai efektyviau dirbti, mokytis, rūpintis buitimi ir kasdienėmis veiklomis iki beveik neribotai išsiplėtusių laisvalaikio ir pramogų pasirinkimų. Jau nekalbame apie tai, kad reikalinga informacija tapo pasiekiama vienu mygtuko paspaudimu, o galybėje sričių atsirado daug patogumo, kurio tikrai nenorėtume atsisakyti.
Visgi technologijos – labai kompleksiškas dalykas, tad natūralu, kad jos turi ne tik šviesiąją pusę. Be akivaizdžių pranašumų jos atneša ir pavojų, o vienas ryškiausių yra kibernetinio saugumo grėsmės ir nusikaltimai.

Kas yra kibernetinis saugumas ir kodėl jis mums toks svarbus?

Kibernetinio saugumo (cyber security) arba, kalbant plačiau, saugumo internete supratimas apima technologijas, procesus ir metus, skirtus kompiuterių sistemų, tinklų, įrenginių ir paslaugų apsaugai nuo skaitmeninių atakų. Šiomis kibernetinėmis atakomis dažniausiai siekiama prieigos prie jautrios ir svarbios informacijos, šių duomenų pakeitimo, sugadinimo, pavogimo arba sunaikinimo.

Galima išskirti kelias pagrindines sritis, į kurias skirstomas saugumas internete. Kritinės infrastruktūros saugumas apima gyventojams itin svarbių sistemų (energetikos, transporto, sveikatos priežiūros ir pan.) apsaugą. Tinklų saugumas rūpinasi, kad vidiniai organizacijos kompiuterių tinklai būtų apsaugoti nuo įsibrovimo, neteisėtos prieigos ir kitų kenkėjiškų veiksmų.

Debesų saugumo tikslas – saugoti debesijoje talpinamus duomenis ir užtikrinti šių paslaugų saugumą. Programėlių saugumas rūpinasi programėlių apsauga nuo įvairių išorinių grėsmių. Jis apima tiek programinės įrangos, tiek ir įrenginių saugumą, ir prasideda dar pačiame programėlės kūrimo etape. Prie to dar būtų galima išskirti ir mobiliųjų įrenginių saugumą. Daiktų interneto saugumas nukreiptas į išmaniųjų prietaisų apsaugą.

Atkūrimas po nelaimingų atsitikimų ir veiklos tęstinumas susijęs su organizacijos reakcija į kibernetinio saugumo incidentus kitus įvykius, dėl kurių sutrinka operacijos ar netenkama duomenų. Tai gebėjimas sugrįžti į prieš įvykį buvusius veikimo pajėgumus. Galiausiai vartotojų švietimas nukreiptas į labiausiai neprognozuojamą kibernetinio saugumo elementą – žmones. Itin svarbus jų švietimas apie grėsmes ir tinkamą reakciją į jas: nuo įtartinų elektroninių laiškų priedų ištrynimo, saugaus slaptažodžio užtikrinimo iki pranešimo apie įtartinas veiklas.

Kibernetinio saugumo specialistų reikšmė

Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad atakos gali būti nukreiptos į kiekvieną: nuo įrenginiais besinaudojančių pavienių asmenų iki didelių įmonių tinklų. O augant interneto vartotojų skaičiui, daugėja ir kibernetinių išpuolių. Štai todėl ir išryškėja kibernetinio saugumo ir šios srities specialistų svarba.

Na, o tai reiškia, kad pati cyber security sritis intensyviai plečiasi ir kibernetinio saugumo specialistai yra labai geidžiami šiuolaikinėse organizacijose. Tai apskritai viena sparčiausiai augančių technologijų sričių darbo rinkoje. Kibernetinio saugumo specialybę netgi galima pavadinti ateities profesija, kuri yra nepaprastai svarbi mūsų visuomenei. Šie specialistai saugo organizacijas nuo įvairiausių skaitmeninės erdvės grėsmių ir užtikrina saugumą internete.

Kaip tapti kibernetinio saugumo specialistu?

Suprantama, kibernetinio saugumo specialistais paprastai tampa tie, kam artima informacinių technologijų sritis. Juk labai svarbu išmanyti kompiuterinę struktūrą, serverių ir tinklų niuansus, suvokti galimų grėsmių kilmę, gebėti analizuoti pažeidžiamumą ir kurti apsaugos planus bei strategijas. Svarbu ir tinkamos savybės bei įgūdžiai: analitinis mąstymas, problemų sprendimas, gebėjimas greitai priimti efektyvius sprendimus.

Visgi tai nereiškia, kad, norint įsilieti į kibernetinio saugumo specialistų gretas, būtinos ilgos universitetinės studijos. Mokytis šios specialybės galima ir savarankiškai arba pasirinkti greitesnį ir efektyvesnį kelią. Tai yra kibernetinio saugumo kursai, išsamiai supažindinantys su kibernetinėmis grėsmėmis ir apsisaugojimo nuo jų būdais.

Kadangi kibernetinio saugumo specialisto darbas yra labai įvairiapusiškas, apimantis skirtingas sritis nuo programavimo iki projektų valdymo, cyber security mokymai taip pat paliečia daug skirtingų aspektų. Tokiuose kursuose paprastai susipažįstama su būtent šiuo metu aktualiausiomis kibernetinio saugumo problemomis, dažniausiai pasitaikančiais įvykiais, grėsmėmis ir saugumo spragomis, praktiškai mokomasi įvaldyti kibernetinio saugumo įrankius ir technologijas, užkirsti kelią pažeidimams ir atakoms.

Žinoma, kursai taip pat apžvelgia su saugumu internete susijusius teisės aktus, juose mokomasi analizuoti kodą, taikyti saugių programų kūrimo praktikas, užtikrinti socialinių tinklų, el. pašto, naršymo internete saugumą, gilinamasi į slaptažodžių ir saugaus prisijungimo niuansus.

Tinklų sauga, saugumo architektūra, fišingas, višingas, DoH ir kiti burtažodžiai – su visu tuo ne tik susipažinsite, bet ir gilinsitės mokymuose. Suprantama, taip pat sužinosite naujausias kibernetinio saugumo tendencijas – juk tai sritis, kurioje reikia nuolatos mokytis, o nauja informacija yra nepaprastai svarbi.

Daugiau Nemokami mokymai

Užs. Nr. 553864