Cirkumcizija - kodėl šiuolaikiniai vyrai ją renkasi

Autorių nuotr.
Cirkumcizija yra vyrams atliekama chirurginė procedūra, kurios metu pašalinama apyvarpė (visiškai arba dalinai). Ši procedūra turi gilų kultūrinį ir istorinį kontekstą, tačiau šiuolaikiniai vyrai dažniau procedūrą atlieka dėl praktiškesnių sumetimų. Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje pastebimas susidomėjimas apyvarpės pašalinimu dėl sveikatos, higienos ar estetinių priežasčių.

Istorinis ir kultūrinis aspektas

Kaip tradicija tam tikrose kultūrose ar religijose cirkumcizija siekia tūkstantmečius. Ji buvo atliekama kaip ritualas, pavyzdžiui, judaizme, o kitose kultūrose siejama su higiena arba priklausomybė tam tikrai bendruomenei. Tiesa, dažniausiai cirkumcizija atliekama berniukams ankstyvame amžiuje, o šiuolaikiniame pasaulyje šią procedūrą pasirinkti gali ir vyrai, nepriklausomai nuo amžiaus.

Tradicijas ir ritualus keičia pragmatinės ir praktinės priežastys, o priklausomybę bendruomenei – laisvas pasirinkimas. Vyrams cirkumcizija dažniausiai yra atliekama dėl tam tikrų sveikatos priežasčių, dalis renkasi šią procedūrą estetiniais ar higienos sumetimais, tačiau su religija ji siejama vis rečiau.

Kuo cirkumcizija gali būti naudinga vyrų sveikatai?

Nors tiesiogiai cirkumcizija nesprendžia jokių sveikatos problemų, ji gali būti naudinga. Po apyvarpės pašalinimo pablogėja sąlygos kauptis bakterijomis, todėl mažesnė įvairių infekcijų, ligų, uždegimų rizika. Vyrui lengviau palaikyti gerą asmeninę higieną.

Gydytojai cirkumciziją rekomenduoja tiems pacientams, kurie dažnai kenčia nuo šlapimo takų infekcijų, tačiau tai taip pat gali būti gera profilaktinė priemonė ir saugantis nuo kai kurių lytiniu keliu plintančių ligų ar ŽIV. Dalis pacientų susiduria ir su pačios apyvarpės problemomis, pavyzdžiui, fimoze (susiaurėjimas), parafimoze.

Cirkumcizija estetiniais sumetimais

Natūralu, kad šiuolaikinėje visuomenėje vis daugiau dėmesio skiriama estetikai, grožiui, žmonės labiau rūpinasi savimi. Dėl to vis daugiau vyrų skiria dėmesio ir varpos išvaizdai, o cirkumcizija tarsi suteikia jai estetiškesnę išvaizdą. Dažnai tai susiję su partnerių lūkesčiais ar paties vyro pasitikėjimu savimi, taip pat reikia pripažinti, kad daliai partnerių dalinai ar visiškai pašalinta apyvarpė siejasi su geresne asmenine higiena.

Antra vertus, kalbant apie estetines procedūras ir rūpestį savo kūnu, vyrauja tam tikros mados. Už Atlanto cirkumcizija yra populiaresnė nei Europoje, tad ši tendencija atkeliauja tarsi mada. Vis dėlto negalima teigti, kad procedūra nenaudinga – ji išties padeda vyrams lengviau palaikyti gerą asmeninę higieną.

Kaip atliekama cirkumcizija?

Cirkumcizija yra invazinė, tačiau gana paprasta procedūra, tad jai nereikia specialaus pasiruošimo ar ilgo gijimo laikotarpio. Paprastai visa procedūra trunka iki valandos ir yra atliekama naudojant nejautrą, tad pacientams nereikia baimintis dėl skausmo ar diskomforto. Gijimo laikotarpis trunka vieną ar dvi savaites, juo reikia vengti sunkesnės fizinės veiklos. Dažniausiai po mėnesio pacientai jau gali grįžti ir į aktyvų sportą bei visiškai pamiršta apie procedūrą.

Nors sprendimas dėl cirkumcizijos yra laisvas kiekvieno vyro pasirinkimas, nepamirškite, kad tai invazinė procedūra, gali kilti komplikacijų. Dėl to geriausia galutinį sprendimą priimti tik pasitarus su gydytoju, išsiaiškinus visus privalumus ir rizikas.