
Naujausios
PAGAMINTA ŠIAULIŲ REGIONE
Buvęs emigrantas gamina namus skandinavams
Šalia Kelmės esančiame Pagojo kaimelyje, kur savotišku verslo inkubatoriumi tapusioje „Kelmės statybos“ bendrovės bazėje savo veiklą vykdo 16 verslo įmonių, neseniai įsikūrė ir UAB „Skandivita“, kuri gamina ir surenka karkasinius modulinius namus ir eksportuoja juos į Švediją.
Įmonę įkūrė trisdešimtmetis šiaulietis Linas Pocius. Telšiuose gimęs ir augęs žemaitis, būdamas dvidešimties, išvažiavo padirbėti į Švediją. Per dešimtmetį uždirbęs pinigų savo verslui, grįžo į Lietuvą.
Dabar Šiauliuose gyvenantis Linas modulinių namų cechą įkūrė Pagojyje, nes čia rado tinkamas gamybines patalpas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Židinių meistras pamilo medį
Linas Pocius – žemaitis. Gimė ir augo Žemaitijos sostinėje Telšiuose. Jo senelis Adomas Praspaliauskas buvo amatininkas. Darė puikius židinius. Linas nuolatos būdavo prijunkęs prie senelio. Noriau kartu su juo dirbdavo prie židinių nei ruošdavo pamokas.
Baigęs mokyklą norėjo išmokti tokio pat amato kaip senelis, bet jokia mokykla anuomet židinių meistrų nerengė. Todėl nusprendė pasimokyti pas gerai žinomą skulptorių ir židinių meistrą Vytautą Balsį. Jis gamindavo išskirtinius vienetinius židinius iš marmuro ar granito pagal užsakymą.
Tie židiniai būdavo ne tik išskirtinai gražūs, unikalūs, bet ir technologiniu požiūriu puikūs, ekonomiški. Sugebėdavo šildyti 150 kvadratinių metrų ploto gyvenamuosius namus.
Linas stebėdavo, o kartais ir padėdavo meistrui kurti skulptūras, kurios papuošdavo įmonių biurus bei valstybės įstaigas.
Išmokęs amato, dvidešimtmetis vaikinas svajojo apie savo verslą. Reikėjo tik vieno dalyko užsidirbti pinigų verslo pradžiai. Todėl išvyko į Švediją. Įsidarbino karkasinius modulinius namus gaminančioje įmonėje Stokholme. Svajojo padirbėti porą metų ir grįžti Lietuvą. Bet širdyje įvyko perversmas. Vaikinas pamilo medį, ir panoro pats gaminti namus.
Darbas Švedijoje vietoj poros planuotų metų užsitęsė visą dešimtmetį. Tokiam sudėtingam verslui reikėjo uždirbti gerokai daugiau pinigų negu židinių meistro amatui. Be to, reikėjo pačiam įgyti patirties ir techninių žinių, sužinoti technologinių gudrybių.
Ilgesnis laikas padėjo geriau išmokti švedų kalbą, pažinti šalį, rasti būsimų investuotojų ir būsimų klientų.
„Meilė medžiui ir begalinis noras tobulėti apvertė mano gyvenimą aukštyn kojom“, – šiandien sukūręs savo verslą Lietuvoje sako Linas Pocius.
Sukūrė 20 darbo vietų
Sugrįžęs į Lietuvą trisdešimtmetis vaikinas apsistojo Šiauliuose. Čia kuria savo gyvenimą. Tik šiais metais pradėjo veiklą ir jo įkurta įmonė „Skandivita“.
Pagojo kaime esantys buvusios „Kelmės statybos“ pastatai puikiai tiko įgyvendinti jo verslo idėją. Išsinuomojo 1300 kvadratinių metrų patalpas, jose įkūrė modulinių karkasinių namų gamybos cechą.
„Kelmės statybos“ direktoriaus ir savininko Albino Palaikio rūpesčiu išsaugoti bendrovės pastatai, esantys šalia Kelmės ir gero Rygos – Kaliningrado kelio bei netoli Kryžkalnio, kur prabėga autostrada Vilnius – Kaipėda, šiandien puikiai tarnauja įvairiems verslams. Čia gamybines patalpas ir biurus įkūrė 16 įmonių. Įdarbinta 220 žmonių.
„Skandivitos“ įkūrėjas Linas Pocius, kaip ir daugelis kitų čia įsikūrusių verslo įmonių vadovų, planuoja pirkti patalpas. Tačiau kol kas yra problemų dėl žemės sklypų, esančių po pastatais ir šalia pastatų. Savininkas turėtų sutvarkyti dokumentus, kad galėtų pastalpas ir žemės sklypus parduoti.
Jaunas verslininkas sunkiai rado laiko pokalbiui. Nemažai laiko praleidžia užsienyje. Ieško klientų ir užsakovų. Pokalbio metu pono Lino mintys jau skrido į Čekiją, ten kitą dieną turėjo vykti seminaras. Naujų galimybių ir naujų medžiagų paieška – verslo kokybės garantija.
„Per palyginti trumpą laiką suburėme itin gabų, ambicingą, bei didžiulę darbo ir gyvenimo patirtį turintį kolektyvą. Imonėje šiuo metu dirba 20 darbuotojų. Iš jų dvi moterys. Jaunus, patirties neturinčius kelmiškius moko patyręs meistras Arūnas. Gabesniems suteikiame galimybę išvažiuoti padirbėti ir Švedijoje“, – pasakoja verslininkas.
Užsakymų turi trejiems metams
Pagojo kaime įsikūrusiame „Skandivitos“ ceche surenkami moduliniai karkasiniai namai. Juos užsako įvairios įmonės, turizmo ir apgyvendinimo paslaugas teikiantys verslininkai, kalnų slidinėjimo bazės, nekilnojamojo turto brokeriai.
Kol kas visi Kelmėje surinkti namai keliauja į Švediją. Įmonė turi didžiulį užsakymą. Per trejus metus turi paruošti 6800 kvadratinių metrų gyvenamojo ploto. Namelius užsakė kalnų slidinėjimo kurortas. Žinoma, per tą laiką turės įvykdyti ir kitų užsakymų. Klientų paieška nėra bevaisė. Jų atsiranda vis naujų.
„Namą mes pastatome nuo pamatų iki raktų, – pasakoja L. Pocius. – Su visa vidaus apdaila. Medieną atsivežame iš Švedijos. Kol kas neieškojome tinkamos medienos Lietuvoje. Kelmės ceche pagaminame išorines ir vidines sienas, jas surenkame, sunumeruojame, supakuojame. Paskui krauname į sunkvežimius ir išvežame į Švediją. Ten pastatome klientų nurodytuose sklypuose. Svarbiausias reikalavimas sau – aukšta kokybė. Tuomet ir užsakovų netrūks.“
Užsakovų poreikiai – labai įvairūs. Neretai tenka įrengti išmaniuosius namus. Klientai prašo, kad namų apšvietimas, šildymo sistema bei muzikinis fonas būtų valdomi išmaniuoju telefonu.
Lietuvos rinkai gaminti karkasinių namų bendrovė kol kas neketina. Ateityje kur nors šalia Kelmės ponas Linas ketina pastatyti apie pusšimtį namelių turistams. Atsirastų dar daugiau darbo vietų aptarnavimo srityje.
„Noriu sukurti ne tik darbo vietų, bet ir užsiimti labdaringa veikla. Padėti sunkioje situacijoje atsidūrusiems žmonėms. Gal paremti lėšomis. Gal nuvežti paprasčiausių malkų. Tokiu būdu atsidėkočiau už rajono vadovų dėmesį mano verslui, – kuria patriotinius planus jaunas verslininkas. – Buvau labai nustebintas, kai ceche apsilankė rajono meras Vaclovas Andrulis ir Kelmės miesto seniūnas Romas Atkočaitis. Jie įvertino kuriamų darbo vietų naudą rajonui. Sakė, jog ir kelios naujos darbo vietos suteikia rajono žmonėms galimybę darbuotis gimtajame krašte, išlaikyti šeimą. Pažadėjo įrengti privažiavimus, vandentiekį ir pagerinti infrastruktūrą visoms Pagojo kaime besidarbuojančioms įmonėms.“
Nedarbas – didelis, rasti darbuotojų – sunku
Kurdamas įmonę šalia Kelmės L. Pocius tikėjosi nesunkiai rasti darbuotojų. Kelmės rajone nedarbas siekia 14 procentų. Taigi, lūkesčiai turėjo pasiteisinti. Juolab, kad verslininkas pasiruošęs mokėti neblogus atlyginimus – iš pradžių apie 600 eurų, o vėliau, gabesniems ir nuoširdžiai dirbantiems – iki 900 eurų.
Deja, gebančių ir norinčių dirbti žmonių atsiranda labai nedaug. „Atėjęs į pokalbį dėl darbo žmogus pirmiausia klausia, koks atlyginimas ir koks darbo grafikas. Net nesigilina, koks tai darbas, ar sugebės jį tinkamai atlikti“, – stebisi prie švediško darbdavių ir darbuotojų bendravimo modelio įpratęs Linas.
Jo nuomone, darbuotojas pirmiausia turi mylėti savo darbą, gerai jį atlikti, tuomet tikėtis gero atlyginimo ir paskatinimo.
Pastaruoju metu ypač reikia gerų stalių. Tokiems specialistams negaila mokėti gerą atlyginimą. Deja, sunku rasti gerų savo amato meistrų. Verslininkas tikisi, jog, įsibėgėjus įmonės veiklai, į namus pradės grįžti svetur besidarbuojantys kelmiškiai. Jei atlyginimas skirsis nedaug nuo gaunamo užsienyje, šeimas Lietuvoje palikę vyrai įvertins galimybę dirbti gimtinėje ir gyventi su šeima, matyti kaip auga jų vaikai. O vaikai, matydami, jog tėčiai pakankamai uždirba Lietuvoje, taip pat negalvos apie emigraciją.
Asmeninės nuotr.
Sumanus žemaitis Linas Pocius, dirbdamas Švedijoje įgijo ne tik kvalifikaciją, bet ir verslo žinių. Grįžęs į Lietuvą emigranto duoną pakeitė bendrovės direktoriaus privilegijomis ir rūpesčiais.
Įkūręs cechą šalia Kelmės Linas Pocius viliasi, jog, sužinoję apie galimybę dirbti ir uždirbti gimtinėje, į Lietuvą ir savo šeimas grįš svetur uždarbiaujantys vaikų tėčiai.
Šalia Kelmės esančiame Pagojo kaime įkurtame modulinių karkasinių namų ceche įdarbinami kelmiškiai. Jau dirba 20 žmonių. Darbo vietų daugės.
Kelmiškių statyti kotedžai Švedijoje, kalnų kurorte.