Būsto pirkėjus valdo panika

Būsto pirkėjus valdo panika

Būsto pirkėjus valdo panika

Pastaruoju metu juntamas nekilnojamojo turto rinkos sąstingis, nors kainos ir kritę, o palūkanos sumažėję. Bankų ir nekilnojamojo turto agentūrų specialistai teigia, kad tam įtakos turi nerimas.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Įperka tik sodo namelius

Neseniai jauna šiauliečių šeima įsigijusi sodą su mūriniu nameliu už 155000 litų sako, jog tokį sprendimą lėmė kaina ir noras turėti nuosavą kiemą. Namo mieste šeima būtų neįstengusi įpirkti, jie šiuo metu kainuoja nuo 300000 litų. Dviejų-trijų kambarių butai kainuoja daugiau nei šeimos įsigytas dviejų kambarių mūrinis namelis. Šiauliečiai pripažįsta, jog tam, kad būstas būtų tinkamas gyventi žiemą, teks nemažai investuoti.

Bankų duomenimis, daugiausia būsto paskolų išduodama butams pirkti. antroje vietoje — sodo nameliai.

„Šiauliuose ir Panevėžyje namų pirkimas sudaro 17-22 procentus. Tai gana aukštas procentas, lyginant su Vilniumi, kur namus perka tik 4 procentai“, — statistikos duomenis pateikia “DnbNord“ banko Šiaulių skyriaus vadovas Juras Andriukaitis.

To paties banko darbuotoja Rita Jankevičienė, sako dažnai susidurianti su klientais, kurie iš pradžių nori pirkti namą, tačiau pasiskaičiavę savo galimybes galiausiai pasirenka sodą su mūriniu nameliu.

Sumažėjo būsto paskolų paklausa

J. Andriukaitis sako, kad pastaraisiais mėnesiais sumažėjo ir besikreipiančiųjų, ir suteiktų paskolų beveik perpus, lyginant su praeitų metų panašiu laikotarpiu. Didelės būsto kainos tam įtakos neturėjo, nes jos ir pernai buvo panašios. Klientus atbaidė išaugusios palūkanos. Spaudoje ir iš lūpų į lūpas praeitų metų pabaigoje pasklidusi informacija apie JAV paskolų krizę pasėjo nerimą. Laukimo periodas nesibaigęs dar ir šiais metais.

Kaip teigia „Hansabanko“ Būsto finansavimo departamento direktorė Žana Kovšova, nežymų būsto kredito augimo tempų lėtėjimą lėmė kintanti situacija nekilnojamojo turto rinkoje, infliacija ir atitinkamai griežtėjantys bankų reikalavimai išduodamoms paskoloms.

„Tai būdinga metų pradžiai, bet jaučiama ir neapibrėžtumo būsto rinkoje įtaka“, — pastebi SEB banko Šiaulių filialo direktorius Gintaras Poderis.

Sumažėjusią nekilnojamojo turto paklausą pastebi ir nekilnojamojo turto agentūrų specialistai. „Pirkimas sustojęs, žmonės laukia atpigimo, be to, išgąsdino praeitų metų pabaigoje pakilusios palūkanos. Veikia ir psichologiniai dalykai. Kai kurių bankų ekspertai kelia psichozę žiniasklaidoje dėl JAV paskolų krizės įtakos Lietuvai“, — teigia nekilnojamojo turto agentūros savininkas Romualdas Liubinskas.

Palūkanos sumažėjo

„Gruodžio mėnesį euro ir lito palūkanos skyrėsi 3 procentais, šiandien jos beveik susilyginę. Paskoloms litais gruodžio mėnesį siekė beveik 7 procentus, šiuo metu jos maždaug 4,5 procento. Palūkanų normos kilimui įtakos turi įvairūs veiksniai, politinė rizika taip pat. Praeitų metų pabaigoje pritrūko pinigų, todėl ir padidėjo palūkanos“, — aiškina J. Andriukaitis.

Banko „Hansabankas“ specialistai pateikia tokius duomenis: kintamos būsto paskolų palūkanos per pastaruosius 6 mėnesius buvo apie 6,18 procento paskoloms litais ir 5,36 procento paskoloms eurais.

Didelio kainų kritimo tikėtis neverta

Anot kai kurių bankininkų ir rinkos analitikų, būstas per artimiausius metus ar pusmetį pigs 10-20 procentų. Tačiau nekilnojamojo turto plėtotojai ir perpardavinėtojai tuo abejoja.

„Ilguoju laikotarpiu Lietuvoje nekilnojamasis turtas neabejotinai brangs, nes žmonių, kurie ketina pirkti būstą, yra daug. Tuo tarpu trumpuoju laikotarpiu, būsto kainas labiau lemia psichologiniai veiksniai — tikėjimas, kad kažkas įvyks. Todėl įmanomas nedidelis pigimas“, — įsitikinęs R. Liubinskas. Būsto kainų kilimas ar kritimas priklauso ir nuo kitų veiksnių. Pavyzdžiui, namų ir butų kainos Šiaulių centre jau kuris laikas nesikeičia, o kituose miesto rajonuose jos šiek tiek nukritusios.

Tos pačios nuomonės laikosi ir J. Andriukaitis: „Kainų peraugimo didelio nėra. Padidėjusi paklausa suformuoja per dideles kainas, tai natūralu. Sumažėjus paklausai, kainos krito, tačiau nežymiai.“

„Nematau galimybių ženkliai kainų korekcijai. Žemės kaina gali kristi, tačiau ji retai sudaro esminę kainos dalį. Mažinti kainą vystytojo pelno sąskaita taip pat neįmanoma. Auganti infliacija, energijos, statybinių medžiagų bei darbo jėgos kainos nekilnojamojo turto kainų tikrai neleis sumažinti“, — tikina “NCC titanas“ generalinis direktorius Stanislovas Valius.

IŠNAŠA: „Šiauliuose ir Panevėžyje namų pirkimas sudaro 17-22 procentus. Tai gana aukštas procentas, lyginant su Vilniumi, kur namus perka tik 4 procentai“

MAŽĖJIMAS: „DnbNord“ banko Šiaulių skyriaus vedėjas Juras Andriukaitis sako, kad pastaraisiais mėnesiais sumažėjo ir besikreipiančiųjų, ir suteiktų paskolų beveik perpus, lyginant su praeitų metų panašiu laikotarpiu.

Nord-LB Andriukaitis 04 GBs

 

BRANGIMAS: „Ilguoju laikotarpiu Lietuvoje nekilnojamasis turtas neabejotinai brangs“, — įsitikinęs nekilnojamojo turto agentūros savininkas Romualdas Liubinskas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NAMELIS: Neįperkantys namų, tačiau norintys turėti nuosavą kiemą, renkasi pigesnį variantą — sodo namelį.

Jono TAMULIO nuotr.