Būsto nuomininkai pridarė skolų: kaip išspręsti šią problemą?

busto nuom
Turite būstą, kuriame negyvenate ir sėkmingai nuomojate? Tai puikus būdas papildyti sąskaitą papildomais pinigais, o ir būstas nestovės negyvenamas ir apleistas. Dalis gyventojų būsto nuomą paverčia nuolatiniu pagyvenimo šaltiniu. Tačiau, kartais nuoma atneša nemažai problemų. Įsileidus į savo namus svetimą žmogų, atsiranda rizika, kad vieną dieną šis žmogus dings. O po savęs paliks sukauptas skolas už būsto nuomą ir komunalinius mokesčius. Kaip elgtis tokioje situacijoje, bei kaip susigrąžinti pinigus, jei buvęs nuomininkas dingo lyg į vandenį?

Skolų išieškojimas – sudėtingas ir ilgas procesas. Todėl, pirmiausia verta pabandyti pradingusį skolininką surasti patiems. Galbūt, jei buvęs nuomininkas bus linkęs bendrauti bus galima susitarti dėl skolos grąžinimo. Specialistai pataria į nuomininką kreiptis raštu ir prašyti sumokėti įsiskolinimus už komunalines paslaugas, nuomą, bei kitą jo gyvenimo bute laikotarpiu padarytą žalą, jei tokią esate užfiksavę.

Laimė, jei nuomininkas bus nusiteikęs geranoriškai mažinti savo įsiskolinimus. Tokiu atveju, jums tereikia su skolininku sudaryti rašytinę sutartį, kurioje išdėstysite, kaip bus grąžinama skola. Galbūt, tai bus daroma periodiniais mokėjimais, galbūt skola bus padalinta į kelis didelius mokėjimus, o gal buvęs nuomininkas viską grąžins iškart. Kaip bebūtų viską surašykite skolos grąžinimo sutartyje. Vėliau su šiuo dokumentu vertėtų kreiptis į apylinkės teismą, kad sutartis būtų patvirtinta. Mokesčiai už tai neturėtų būti taikomi. Šis dokumentas bus įrodymas, kad egzistuoja skola. Tad nemokumo atveju, galėsite kreiptis į teismą dėl priverstinio skolos išieškojimo.

Kiek kitoks problemos sprendimo būdas yra tuomet, kai skolininkas nelinkęs bendradarbiauti. Jis gali atsisakyti mokėti jums arba net slėptis. Tokiu atveju, bene vienintelė išeitis – skolų išieškojimas. Specialistai pataria, kad nerandant bendros kalbos su įsiskolinusiu nuomininku, vertėtų kreiptis į teismą. Ši institucija nuspręs ar galima pradėti priverstinį skolos išieškojimą iš buvusio nuomininko turto. Gavus teismo sprendimą būtina kreiptis į antstolius dėl tolimesnių veiksmų.

Žinoma, skolų išieškojimas ir teisiniai dokumentai pareikalaus jūsų laiko ir finansų. Todėl, turint finansinių sunkumų galima pasinaudoti valstybės garantuojama teisine pagalba. Tokiu atveju reikia užpildyti prašymą suteikti antrinę nemokamą teisinę pagalbą. Šią paramą gausite, jei atitiksite visus Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatyme numatytus reikalavimus.

Kad būsto nuoma atneštų daugiau naudos, nei problemų, specialistai pataria šia veikla užsiimti legaliai. Tai yra – įsileidžiant į namus nuomininką būtina sudaryti nuomos sutartį, užpildyti visus jos punktus, įtraukti informaciją apie tai, kaip bus elgiamasi susidarius įsiskolinimams. Be sutarties vykdoma būsto nuoma gali pridaryti nemažai finansinės žalos – tampa sudėtingiau bendrauti su nemokiu nuomininku, jam dingus ir pridarius skolų sudėtingiau įrodyti jo kaltę.

Užs. Nr. 496434