
Naujausios
Burbiškio dvaro tulpių kolekcijoje – 440 rūšių
Šį savaitgalį į Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą suplūs minios lankytojų pasigrožėti žydinčių tulpių jūra. Šešioliktą kartą organizuojamoje Tulpių žydėjimo šventėje savo grožį dovanos 440 tulpių rūšių. Kad lankytojus stebintų tulpių grožis – dvaro darbuotojų rūpestis.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Sunkiausia nuspėti orus
Likusios kelios dienos iki šventės dvaro darbuotojams – didžiausias darbymetis: telefonai kaista nuo prekybininkų skambučių, vyksta paskutiniai pasirengimo darbai.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius sako, jog viską įmanoma sustyguoti, išskyrus orą – tik jis gali pakišti koją.
Anot E. Prascevičiaus, šiemet tulpių žydėjimo laiką gali sutrumpinti staigiai sušilęs oras. Tačiau tulpyne yra įvairaus vėlyvumo gėlių. Balandį pradėję skleistis gėlių žiedai lankytojus paprastai džiugina iki gegužės pabaigos.
„Ko gero, idealiausia šventės diena būtų gegužės 10-oji, bet tuomet šią dieną jau reikėtų skelbti nedarbo diena, kad tokia gausybė žmonių, kurie suvažiuoja į šventę, turėtų galimybę joje apsilankyti. O kol tokio laisvadienio nėra, tenka šventei rinkti savaitgalius“, – sako E. Prascevičius.
Atkūrė istorinį dvarą
Šiemet 25-erių metų sukaktį švenčiančio muziejaus direktorius sako, jog tuomet, kai Burbiškio dvaro savininkai Baženskiai rajono Savivaldybei padovanojo šį dvarą, jis nė iš tolo nepriminė kažkada romantika dvelkusios epochos. Čia daug kas buvo apgriuvę, nebuvo nei takų, nei gėlynų, todėl viską teko atkurti etapais.
„Perimdami dvarą, dvarininkų palikuonims įsipareigojome tik du dalykus – bet kuriuo metu jiems ar jų svečiams atvykus į dvarą parengti du kambarius ir nepaversti dvaro komerciniu objektu. Tai yra jis turi veikti kultūros reikmėms. To mes ir laikomės“, – sakė E. Prascevičius.
Burbiškio dvare laikomasi ne tik šių įsipareigojimų – dvaras neatpažįstamai pasikeitė ir tolydžio tampa panašesnis į tuometinę išpuoselėtą Baženskių laikų grožybę.
„Mykolo Baženskio noru, 28 hektarų parke viskas padaryta labai romantišku stiliumi: pasivaikščiojimų takeliai, liepteliai, valtelės, gulbės, pelėdai skirta pelėdinė, balandinė, vakarais – lakštingalų giesmės. Žiūrėjo, kad parke nebūtų katinų, nes galėjo papjauti lakštingalas. Net girdėjau tokią istoriją: kai žmogus atėjo prašyti darbo kumetyne, jis nebuvo priimtas vien dėl to, kad išsitarė laikąs katiną“, – dvaro istoriją prisiminė E. Prascevičius.
Oranžerijoje augino daigus, gėles, buvo auginami ir kopūstai, agurkai prie sodininko namo. Ir šiandien atnaujintoje oranžerijoje auginamos gėlės.
Kasmet vis daugiau tulpių
Anot E. Prascevičiaus, apie tulpių auginimą dvaro teritorijoje imta galvoti tada, kai jau reikėjo pradėti tvarkyti aplinką.
XX amžiaus pradžios dvaro nuotraukoje yra nufotografuotas valgomasis su Baženskių gimine. Nuotraukoje matosi vazonėliuose augančios tulpės. Anot E. Prascevičiaus, tai yra istorinis liudijimas, kad ir tuomet tulpės buvo auginamos ir puošė dvarą, tad rinktis kitokias gėles nė nebegalvota.
Iš tulpes auginusio anuometinio Beinoravos tarybinio ūkio muziejus nupirko visus turėtus ūkiui nebereikalingus tulpių svogūnėlius (apie 30–40 tulpių rūšių), priėmė į darbą šiame ūkyje dirbusį gėlininką Feliksą Malčiauską ir ėmėsi kurti naujus Burbiškio dvaro gėlynus.
„Kadangi dvare atkūrėme ne bet kokį, o XX amžiaus pradžios parką, laikėmės tuometinės gėlių sodinimo tvarkos, nes tuomet buvo tik dvi sodinimo formos klombos ir lysvės. Pirmaisiais metais tulpių buvo pasodinta apie tris lysves. Toliau kasmet buvo įsigyjama ir pasodinama vis naujų rūšių, kol jų skaičius priartėjo prie dabartinio puspenkto šimto“, – sako muziejaus vadovas.
Dvaro administracijos noras yra įsigyti bent 500 tulpių rūšių. Dauguma dvaro tulpių yra pirktos, kai kurių yra parūpinę sodininkai mėgėjai.
Kasmet tulpių kolekcija yra papildoma. Kiekvienos rūšies užsakoma po 70 svogūnėlių. Visi jie ir susodinami į lysvę. Tokiuose kvadratuose geriau išryškėja tulpių įvairovė, spalvinė gama, formos. Pernai buvo pasodinta 18 naujų tulpių rūšių.
Olandiškos tulpės lepesnės
Anot dvaro sodininkės Vidos Jonušienės, kartais tenka ir atnaujinti rūšis, nes tulpes puola ligos arba tiesiog netinka auginimo sąlygos.
Šiuo metu Burbiškio dvare prie augalų dirba du etatiniai darbuotojai ir 10 viešuosius darbus dirbančių žmonių. Darbų visiems pakanka kone ištisus metus – reikia ravėti piktžoles, purkšti takus, kad neželtų žolė, grėbti, šienauti, nuskinti žiedų likučius nužydėjus žiedams, nurinkti sudžiūvusius lapus, prižiūrėti klombas.
Darbai prasideda balandžio pradžioje ir baigiasi lapkritį. Dirbama ir maždaug 10-ies hektarų teritorijoje Kleboniškyje.
Agronomė, didelę gėlininkės darbo patirtį turinti V. Jonušienė sako, jog dvaro tulpyne auga ir senovinių tulpių rūšių, ir dabartinių, daugiausia olandiškų. Pastarosios yra lepesnės ir reiklesnės nei senosios.
Senosioms rūšims priskiriamos 'Golden Apeldoorn', 'Apeldoorn', 'Oxford', 'Maskva'.
Gražios ir lankytojams patinkančios yra 'Blue Heron' šerkšnotosios tamsios tulpės, iš aukštesniųjų – 'Blushing Bride' (bet šios lietui palijus, dažnai nulinksta).
Papūginės (garbanotos, plunksniškos) tulpės išsiskiria neįprastais, egzotiškai garbanotais ar karpytais žiedais, įdomios savo žiedų forma. Lankytojų dėmesį visada patraukia pilnavidurės, į bijūno žiedus panašios 'Cilesta', 'Charming lady' tulpės. 'Day dream' gėlių žiedai iš pradžių būna geltoni, o vėliau tampa oranžinės spalvos.
Gėlininkė V. Jonušienė sako, kad apie tulpes ir jų rūšis galima kalbėti valandų valandas – tokia didelė jų įvairovė ir toks begalinis yra jų grožis.
Dvaro tulpyne tulpės sodinamos pagal kategorijas, stengiamasi, kad spalvos būtų pereinamos, bet, anot V. Jonušienės, ne visada tai pavyksta. Daugiausia čia auga vidutinio ankstyvumo tulpių. Yra sudaryti visų rūšių sąrašai ir susodinimo planai.
Gėlininkės patarimai
Anot V. Jonušienės, olandiškos tulpės labiau linkusios išnykti, hibridintis, bet jos yra gražesnės. Olandiškuosius tulpių svogūnėlius būtina iškasti kas dvejus metus ir rudenį būtinai pridengti durpėmis. Olandiškų gėlių svogūnėliai kyla į viršų, o senovinių – gilyn. Pavyzdžiui, jei ,Apeldorn'o, neiškasi kas trejus metus, tai svogūnėlių gali tekti ieškoti jau pusės metro gylyje.
Gėlininkė pataria: įsigyjant svogūnėlių, pirmiausia reikia žiūrėti, kad jie nebūtų papeliję ir gerai išdžiovinti.
V. Jonušienė pataria įsigyti ,Greigo, ir ,Kaufmano, tulpių rūšių – jos ankstyvesnės ir žemaūgės, „Baby blue“ – taip pat žemaūgės. 'Triumfas' labai gražios. Jei kas norėtų įsigyti pilnavidurių tulpių, reiktų dairytis 11 kategorijos – jos vėlyvesnės. 2 kategorijos pilnavidurės yra ankstyvesnės.
Tulpes reikia ir tręšti, ir mulčiuoti. Kad stipresnis būtų kotas ir svogūnėlis, pavasarį jas būtinai reikia nupurkšti kalcio salietra.
Kad tulpės išaugintų didesnius svogūnus, geriausia žydėjimo pabaigoje žiedus nuskinti. Pasibaigus žydėjimui, iškastus svogūnėlius reikia apdžiovinti gerai vėdinamoje, sausoje patalpoje. Atskyrus „vaikus“, svogūnus reikėtų surūšiuoti ir laikyti dėžutėse, į kurias laisvai patenka oro, bet tik ne tiesioginių saulės spindulių.
Tinkamiausias laikas sodinti tulpių svogūnėlius – spalio viduryje ar gale. Jei tulpės bus susodintos labai tankiai, išaugs plonesni stiebai.
Anot gėlininkės, puokštėje mažiau išsiskleidžia bokalo formos tulpės. Visas tulpes pirmiausia reikia gerai prisotinti vandens – prieš parą pamerkti ir kitą dieną jau sveikinti. Tuomet jos esą ilgiau išsilaikys.
Burbiškio dvaras ir nužydėjus tulpėms be gėlių margumo nelieka. Čia žydi lelijos, serenčiai, jurginai, palemonai, astros, bajorės, astilbės ir kitos.
Autorės nuotr.
KVADRATAI: Burbiškio tulpyne tulpės sodinamos į kvadratinius plotelius.
PASTANGOS: Dvaro sodininkė Vida Jonušienė: „Stengiamės, lad lankytojai išvystų kuo didesnę tulpių įvairovę“.
VETERANĖ: 'Golden Apeldorn' – viena senesniųjų tulpių rūšių, mažiau lepi.
GROŽIS: Pilnavidurės tulpės visada domina Burbiškio dvaro lankytojus.
ŪGIS: 'Baby blue' tulpių rūšis – žemaūgė.
SPALVA: Tulpyne – nemažai oranžinių spalvų.
ATSPALVIAI: Lankytojų mėgiami – tamsūs gėlių atspalviai.
SUNKUMAS: Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius: „Sunkiausia Tulpių šventėje sustyguoti orus.“
KŪRYBA: Dvaro parduotuvėje siūloma ir dirbtinių tulpių.