Briuselio klopūstas — vienas garsiausių pasaulio kopūstų

Briuselio klopūstas —  vienas garsiausių pasaulio kopūstų

Briuselio klopūstas — vienas garsiausių pasaulio kopūstų

Augalo istorija

Belgijos daržininkų išrastą kopūstą aprašė XVIII amžiaus švedų gamtininkas Karlas Linėjus ir belgų žemdirbių garbei pavadino briuselio kopūstu.

Briuselio kopūstas labai ištvermingas, nebijo net kelių laipsnių šalčio, tad kai kuriuose kraštuose auginamas ir žiemą.

Briuselio kopūsto stiebas užauga iki pusmetrio. Ant stiebo — lapai, o jų pažastyse užauga nedidelės kopūstų galvutės — mažos baltojo gūžinio kopūsto galvos kopijos.

Vienas augalas užaugina kelias dešimtis, net iki šimto maždaug 10 gramų sveriančių gūželių, kurios būna nuo graikinio riešuto iki vištos kiaušinio dydžio.

Vertė

Liaudies medikai gydymui naudoja šviežių kopūstų lapus ir sultis. Išsiaiškinta, kad kopūstai turi antibakterinių savybių.

Valgių žinovai sako, jog briuselio kopūstai vitamino C turi net penkis kartus daugiau nei gūžiniai kopūstai ir pagal šio vitamino kiekį beveik prilygsta juodiesiems serbentams.

Briuselio kopūsto galvutės turi apie 1,5 procento cukraus, 5 procento baltymų, apie 0,5 procento riebalų, apie 6 procentus angliavandenių. Mažos galvutės turi nemažai beta karotino, B1, B6, B9, PP vitaminų, magnio, fosforo, kalio, geležies, jodo, aminio rūgščių bei fermentų.

Ištirta, kad briuselio kopūstuose riboflavino (vitaminas G ar vitaminas B2) yra beveik tiek pat, kiek pieno produktuose. Mokslininkai tvirtina, kad briuselio kopūstų baltymai pagal amino rūgščių kiekį prilygsta žuvies ar mėsos baltymams.

Patariama briuselio kopūstus valgyti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Iš gūželių išsunktas sultis patariama gerti sergantiems cukriniu diabetu. Aiškinama, kad labai vertingas šioje daržovėje esantis kalis, nes jis padeda iš organizmo pašalinti skysčius, tai padeda sergantiesiems širdies ir inkstų ligomis bei žmonėms, turintiems polinkį į tinimus bei padidėjusį arterinį kraujo spaudimą. Labai sveika briuselio kopūstų patiekalų valgyti sergant astma, bronchitu.

Gūželių valgymas

Paprasčiausia briuselio kopūsto galvutę 4— 9 minutes virti arba troškinti garuose. Kad vienodžiau išvirtų, patariama gūželėse įpjauti X formos pjūvius. Apvirtą ar išvirtą daržovę galima dėti į salotas, sriubas, garnyrus, papuošti daugelį mėsos patiekalų. Arba apvirtas gūželes apvolioti džiūvėsiuose ir kepti, kol susidarys graži plutelė. Patiekti su grietine.

Briuselio kopūstus patartina laikyti šaldytuve. Kai kas atsargoms gūželes sudžiovina ar sušaldo. Galima vienas gūželes arba kartu su smulkintais baltagūžiais kopūstais užraugti.

Kaip užsiauginti

Briuselio kopūstai priklauso vėlyvųjų kopūstų grupei, nors jau yra vidutinio vėlyvumo ar vidutinio ankstyvumo šios daržovės veislių. Mėgsta sunkesnes dirvas. Daigai sodinami antroje gegužės pusėje. Prižiūrimi kaip ir kiti kopūstai, tik jų nereikia kaupti, kad nebūtų pažeistos apatinės gūželės.

Briuselio kopūstai turi geras šaknis, todėl lengvai ištveria sausras. Likus mėnesiui iki derliaus nuėmimo, nupjaunami viršutiniai augalo pumpurai, kad greičiau susiformuotų kietos gūželės. Derlius nuimamas, kai pradeda gelsti apatiniai lapai.

Parengė Feliksas GRUNSKIS

KOPŪSTAS: Briuselio kopūstas grožiu ir verte pranoksta daugelį savo giminaičių.