Blakinė kalendra — ir maistui, ir vaistui

Blakinė kalendra —  ir maistui, ir vaistui

Blakinė kalendra — ir maistui, ir vaistui

Senas augalas

Blakinė kalendra, kurios tėvynė Viduržemio regionas, žinoma jau kelis tūkstančius metų. Vaistams ir prieskoniams kalendrą augino senovės graikai, egiptiečiai. Nereiklus auginimui, nebijantis šalnų vienmetis augalas sparčiai plito ir dabar auginamas Europoje, Azijoje, kituose žemynuose. Su kolonizatoriais anglais iškeliavo į anglų kolonijas Amerikoje ir dabar ten jaučiasi kaip namuose.

Mūsų daržininkai per mažai gerbia šį prieskoninį ir vaistinį augalą. Gal atgraso pavadinimas, gal jauno augalo kvapas? Mat jauni augalo lapeliai ir nesunokę vaisiai stipriai kvepia blakėmis. Tačiau subrendę vaisiai įgauna malonų, nepakartojamą aromatą. Tinka ir maistui, ir vaistams. Ajurvedoje kalendra laikoma dorybingumą skatinančiu prieskoniu, nes priešingai nei daugelis prieskonių ne šildo, o vėsina. Kalendra yra kitų žinomų prieskonių — krapo, kmyno, anyžiaus — giminaitė.

Vertė

Vaistams ir maistui naudojami sunokę kalendros vaisiai bei švieži ir džiovinti lapai. Kalendra turi vitaminų: C, A, B1, B2, B3. Yra mineralinių medžiagų: kalcio, magnio, fosforo, geležies, natrio, sieros, chloro. Kalendrų vaisiuose yra vertingo eterinio aliejaus, kuris pasižymi tulžį varančiomis, skausmą malšinančiomis bei dezinfekuojančiomis savybėmis. Kalendra lengvina atsikosėjimą, gerina apetitą, mažina skrandžio sulčių rūgštingumą.

Vartojimas

Kalendra maistui suteikia malonų skonį ir kvapą. Tinka duonos kepiniams, sausainiams, bandelėms. Kalendros dedama į dešras, konservus, marinatus. Tinka tiek žuvies, tiek mėsos patiekalams. Nepagadins, o pataisys salotų, sriubų, padažų skonį.

Blakinių kalendrų aliejus lengvai suskaidomas į atskiras sudedamąsias dalis, todėl noriai vartojamas kosmetikoje bei parfumerijoje, gaminant įvarius kvepalus, losjonus. Kalendrų vaisiai naudojami svaigalų, ypač likerių gamyboje.

Kalendra — medingas augalas, iš jo bitės prineša labai skanaus ir maistingo medaus.

Kadangi kalendrų vaisiai skanūs, jų dedama į kitus vaistus skoniui pagerinti. Todėl žiupsnelį vaisių galima tiesiog suvalgyti — atgaivins burną ir pagerins sveikatą.

Galima pasidaryti paprasčiausio užpilo. Arbatinį šaukštelį kalendros vaisių užplikyti stikline verdančios vandens ir gerti vietoje arbatos. Patariama gerti po trečdalį stiklinės tris kartus per dieną, bet nieko neatsitiks, jeigu bus geriama ir po stiklinę. Mat kalendra draugiška. Silpnesnės kalendrų arbatos jau galima duoti net vaikams nuo dvejų metų amžiaus.

Poveikis

Kalendra slopina alergines reakcijas, stimuliuoja imuninę sistemą, gerina atmintį, padeda įveikti psichologinius krūvius, baimes ir pykčio priepuolius.

Maisto gamintojai sako, jog patiekalams pagardinti kalendros reikia negailėti: ne mažais žiupsneliais į maistą dėti, o šaukštais.

Kadangi kalendra turi dezinfekuojančių savybių, todėl mėsą ar žuvį net dedant į šaldytuvą prieš tai reikėtų apibarstyti maltomis kalendromis, ypač–vasarą.

Auginimas

Kalendra nėra lepi. Sėklos sudygsta jau esant 8— 10 laipsnių šilumos. Galima sėti ne tik ankstyvą pavasarį, bet ir rudenį. Galima ir nesėti, nes dažnai kartą pasėtos kalendros iš nukritusių sėklų toje pačioje vietoje išdygsta ir gali augti kelerius metus. Todėl galima aptikti net sulaukėjusių kalendrų. Kalendros mėgsta purius, maistingus dirvožemius. Pakenčia sausras, tik daugiau vandens pageidauja žydėdamos.

Bėda, kad šis nereiklus augalas vaisius subrandina ne vienu metu. Auginant kalendras pramoniniu būdu, kai subręsta apie 50 procentų vaisių, jas tenka pjauti į pradalges. Kuliama, kai augalai sudžiūva. Daržininkai gali derlių nuimti per kelis kartus arba nupjauti augalus, surišti į ryšelius, išdžiūvusius nukulti ar nubraukti. Visą vasarą galima arbatoms ir prieskoniams džiovinti kalendrų lapus. Tiek vaisus, tiek džiovintus lapus reika laikyti sandariai uždarytuose stikliniuose induose. Kad kvapas nedingtų, kad kandys ir kiti kenkėjai neužpultų. Saugiai laikomi kalendrų vaisiai savo vertės nepraranda kelerius metus.

Felikso Grunskio nuotr.

VAISIAI: gardūs kalendros vaisiai nurungia daugelį pirktinių arbatų ir prieskonių nurungia.