
Naujausios
Biblioteka – universalus paslaugų centras
Šiandieninė biblioteka jau nėra tiktai knygų fondas. Ji atlieka vis daugiau socialinių funkcijų. Čia žmonės deklaruoja pajamas, atsispausdina banko išrašus, kurių reikia norint gauti kompensacijas, perka lėktuvo bilietus, skaito laikraščius, lanko edukacinius užsiėmimus, ateina pabendrauti su bendraminčiais. O bibliotekininkas, norėdamas suteikti visas paslaugas, privalo įgyti vis daugiau kompetencijų. Šiuo metu ir universitetas jau nerengia bibliotekininkų – tik universalius komunikacijos-informacijos specialistus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Internetas padarė perversmą
Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos vyriausioji metodininkė Nijolė Kančiauskienė pernai pripažinta geriausia rajono bibliotekininke. Šiemet nominuota pretendente „Metų kultūros darbuotojos“ titului.
33 metus bibliotekoje dirbanti moteris stebi kelių pastarųjų dešimtmečių bibliotekos raidą, jos sampratos pokyčius ir vis besiplečiantį paslaugų gyventojams spektrą.
Ponia Nijolė yra bibliotekos padalinių kuratorė. Jos rūpestis – padalinių darbuotojų kvalifikacija, pagalba ir kontrolė, ataskaitų ir naujų projektų rengimas. Tačiau niekas nedraudžia ir individualių iniciatyvų, kurios leidžia prisidėti prie bibliotekos gerovės.
Rūpintis visos bibliotekos gerove ją išmokė ilgametė Vaikų literatūros skyriaus vedėja Albina Šemetulskienė, drauge sutvirtinusi ir jaunos specialistės, ką tik baigusios mokslus meilę savo darbui. Vaikų literatūros skyrius buvo ponios Nijolės pirmoji darbo vieta.
„Per tris pastaruosius dešimtmečius bibliotekininko darbas labai keitėsi, nes keitėsi pati biblioteka, – sako Nijolė. – Ją pakeitė išoriniai pokyčiai. Biblioteka atlieka labai daug socialinių funkcijų. Dažniausia tai susiję su elektroninėmis paslaugomis. Žmonės ateina atsispausdinti dokumentų, nes namuose neturi spausdintuvo, išsitraukti banko išrašų, deklaruoti pajamų, pirkti prekių iš internetinių parduotuvių, pirkti lėktuvo bilietų, sumokėti mokesčių. Bibliotekininkas privalo padėti jam pasinaudoti visomis teikiamomis paslaugomis. Be to, privalo plėsti ir su tiesioginiu darbu susijusias kompetencijas. Skaitytojo korteles pakeitė elektroniniai skaitytojo bilietai, atsirado elektroniniai katalogai, skaitmeninės duomenų bazės.“
Daugelis naudojasi ir tradicinėmis paslaugomis. Ateina pasikeisti knygų, paskaityti laikraščių ir žurnalų. Gebantys naudotis internetu ieško informacijos. Interneto prieigos šiuo metu neturi tik vienintelė Stulgių biblioteka.
Gyvenimo tempas keičia skaitymo įpročius
– Gal biblioteka savo funkcijas plečia todėl, kad žmonės vis mažiau skaito? Ypač sunku knygomis sudominti jaunimą. Be to, mažėja gyventojų, o kartu ir bibliotekos paslaugų vartotojų.
– Gyventojų mažėja. Be to, yra dalis visiškai neskaitančių. Bibliotekininko misija – juos prisikviesti į biblioteką. Tačiau nesutikčiau su nuomone, jog žmonės dabar mažiau skaito. 54 procentai rajono skaitytojų – vaikai ir jaunimas.
Galbūt šiandieninis jaunimas skaito mažiau grožinės literatūros, bet jie skaito daug kitokios informacijos: internete, telefonuose, socialiniuose tinkluose.
Skaitymo įpročius pakoreguoja gyvenimo tempas, būtinybė planuoti laiką, skaityti tik tai, kas būtina. Žinoma, kai kurie šiandien virtualioje erdvėje skaitomi tekstai nėra labai kokybiški. Maloniau skaityti gerą grožinę literatūrą. Deja, laiko stygius ne visuomet tai leidžia.
– Galbūt nuo skaitymo žmones atpratina ir labai pabrangusios knygos?
– Galbūt. Bet daugėja jaunimo, skaitančio elektronines knygas. Jos pigesnės. Nors, mano supratimu, turėtų kainuoti dar mažiau.
Klasiką galima parsisiųsti ir skaityti nemokamai iš elektroninio paveldo svetainės. Galiausiai nebūtina visas knygas turėti savo namuose. Galima skolintis iš bibliotekos.
– Kokias knygas skaitote jūs? Ar randate knygoms laiko?
– Žinoma, maloniausia skaityti tradicinę knygą. Tačiau į kelionę dėl bagažo ribojimo dažniausia įsidedu ir skaityklę su keliomis parsisiųstomis elektroninėmis knygomis. Skaitykle kartais naudojuosi ir laukdama eilėje pas gydytoją.
Svarbiausia – patirti skaitymo džiaugsmą. O tai patiriu, kai tekstas atitinka vidinę būseną taip lyg pats tuos žodžius būtum parašęs.
Man labai svarbu ir vieta, kurioje skaitau. Labiausiai patinka skaityti prie jūros arba atsisėdus jaukiame kampelyje namuose.
Kai augo dukra, kiekvieną vakarą jai garsiai skaitydavau pasakas ir kitokius tekstus.
– Kokią literatūrą mėgsta šiandieniniai vaikai? Ar juos dar domina pasakos?
– Pasakas skaito mažesnieji. Anksčiau vaikai buvo pamišę dėl „Hario Poterio“ ir į šią knygą panašios literatūros. Buvo laikas, kai labai mėgo siaubo knygas apie vampyrus. Mados keičiasi. Prie pasakų vaikus bandome sugrąžinti naudodami „interaktyvių grindų“ technologiją, edukacines pamokėles.
Lėšų trūksta paprastiems dalykams
– Pagrindinę bibliotekų funkciją – propaguoti knygą – dabar atlieka ir kitos su kultūra susijusios įstaigos. Knygų pristatymai vyksta kultūros centruose, knygynuose, muziejuose, net bažnyčiose. Tuo tarpu biblioteka priversta ieškoti kitų veiklos sričių.
– Gal ir gerai. Įdomesnė, įvairiapusiškesnė veikla. Biblioteka rengia edukacinius užsiėmimus. Bibliotekos darbuotojos moko lankytojus 3D modeliavimo, grafinio dizaino, filmavimo, kompiuterinio raštingumo pradmenų, nes ji yra neformali švietimo ir ugdymo įstaiga.
Įrengėme inovatyvią jaunimo erdvę su naujais kompiuteriais ir kitomis naujausiomis technologijomis. Čia vyksta robotikos užsiėmimai, elektroninio sporto varžybos, į kurias suvažiuoja jaunimas iš Klaipėdos, Šiaulių.
Smagu, kai paslaugos sulaukia atgarsio. Pavyzdžiui, Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadui patiko mūsų surengtas "protmūšis". Paprašė, kad surengtume "proto mūšį" ugniagesiams per Šv. Florijono dieną.
Kartais ir patys bibliotekos lankytojai pasiūlo idėjų. Norvegijoje gyvenanti teisininkė Justė Tamašauskienė ne kartą yra pasiūliusi renginių, kuriuose pasakoja apie norvegų rašytojus, šios šalies tradicijas. Kiti lankytojai pasiūlo susitikimų su įdomiais žmonėmis.
– Ko šiandien labiausiai trūksta bibliotekai?
– Paprastų, šiltų susitikimų su rašytojais. Nemokamai į susitikimus atvažiuoja tik vienas kitas. Daugelis prašo kompensuoti kelionės išlaidas, sugaištą laiką. O lėšų tokiems dalykams nėra. Susitikimų neremia ir projektai. Skaitytojai yra pasiilgę natūralių dalykų, pabendravimo su įdomiais, mąstančiais, talentingais žmonėmis.
Autorės nuotr.
„Kartais žmonės klausia, ar biblioteka išliks. Manau, jog išliks. Tik keisis kartu su gyvenimu“, – sako Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos metodininkė Nijolė Kančiauskienė.
Nijolė Kančauksienė neapsiriboja vien metodininkės darbu. Ji rengia projektus prisisdeda prie renginių organizavimo.