
Naujausios
Bendrovė investuoja į pienininkystę
Nors Lietuvoje pienininkystei – ne pats geriausias metas, Joniškio rajono žemės ūkio bendrovė „Drąsutaičiai“, investavusi apie 2 milijonus eurų, atidarė naują karvidę ir pieno bloką. Bendrovės vadovas Jonas Pidkova, kaip ir atidaryme dalyvavęs Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, sakė tikintis mišraus ūkio ateitimi.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Paskatinusios priežastys
„1993–1994 metais, kai karvių kompleksas buvo privatizuojamas, mes jį išpirkome iš valstybės, sutvarkėme, kiek pajėgėme. Bet atėjo laikas, kai vėl turime spręsti, ką daryti: ar uždaryti fermas, ar jas modernizuoti? Nevienareikšmiškai vertintas mūsų pasirinkimas – investuoti, bet yra tam priežasčių, – karvių fermos ir pieno bloko atidarymo renginyje sakė „Drąsutaičių“ bendrovės vadovas Jonas Pidkova. – Įvertinome, kad turime gerų gyvulininkystės specialistų, kurie yra mūsų turtas. Be to, vis raginama kurti verslą kaime. Kokį sukursi? Jau seniai pasitvirtino taisyklė, kad kaimo verslas yra žemės ūkis.“
Pasak ūkio vadovo, augalininkystėje darbai paprastai prasideda kovo–balandžio mėnesiais ir baigiasi iki lapkričio. O fermoje sezoniškumo nėra, darbai vyksta toliau, tad žmonės būna užimti.
Šiuo metu bendrovė mišriame ūkyje laiko apie 600 galvijų, dirba 1900 hektarų žemės. Apyvarta siekia daugiau kaip 2 milijonus eurų per metus, o mokesčių praėjusiais metais sumokėta daugiau kaip 560 tūkstančių eurų. Yra 35 nuolatiniai darbuotojai, darbymečiu jų skaičus išauga iki 40–43.
Daugiau kaip 2 milijonai eurų
Į pieno kompleksą – karvidę ir pieno bloką – bendrovė iš viso investavo daugiau kaip du milijonus eurų, iš kurių 1 milijoną 700 eurų sudarė projekto pagal žemės ūkio valdų modernizavimo programą gautos lėšos. Reikėjo atnaujinti ne tik pastatą, bet ir įsigyti naujos technikos, separatorių, įrengti lagūną. Modernioje palaido laikymo, vadinamojo šalto tipo fermoje, kurios medinės sienų ir stogo konstrukcijos apšiltintos korozijai atspariomis skardos plokštėmis ir polistirolu, galima laikyti 400 melžiamų karvių.
Statybinius darbus atliko joniškiečių firma UAB „Grebėstas“, laimėjusi konkursą tarp penkių paslaugas pasiūliusių firmų. Dėl to J. Pidkova sakė besidžiaugiantis, nes dvi didesnes kainas nurodžiusių firmų „jau kaip ir nėra“, tad kuriai nors iš jų laimėjus rangos darbų konkursą atidarymas vargu ar būtų įvykęs.
Įrangą pieno kompleksui parūpino ir montavo UAB „Biržų žemtiekimas“ ir bendrovė „Gea“.
Tikisi geresnės pieno sektoriaus ateities
„Drąsutaičiai“ yra ir žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“, kuris susibūrė tam, kad užimtų palankesnes pozicijas dėl didesnės pieno supirkimo kainos, narys. J. Pidkova sakė tikintis, kad kooperatyvo pieno perdirbimo gamykla atneš pridėtinę vertę narių pagaminamam pienui. Jo bendrovė „Pienui LT“ tiekia po tris tonas.
Renginyje dalyvavęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas teigė taip pat manantis, kad „Drąsutaičių“ investicijos atsipirks, pabrėždamas, kad besidominčiųjų Lietuvos pieno produkcija užsienyje yra nemažai.
„Lietuva galėtų gaminti 3 milijonus tonų pieno ir mes turėtume, kur tą kiekį padėti“, – teigė Žemės ūkio ministras.
O Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis, prisiminęs skaudų Laisvosios rinkos instituto tyrimą, pagal kurį Joniškio rajonas tarp kitų 54 mažųjų savivaldybių su Zarasais dalinasi tik 50–51 vietomis, sakė, kad jeigu būtų vertintas ne užsienio investicijų, bet savų žemdirbių, verslininkų investicijų kiekis, savivaldybei būtų tekusi kur kas aukštesnė vieta.
Autorės nuotr.
Modernioje, erdvioje karvidėje tilps 400 melžiamų karvių.
Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas (kairėje), kaip ir „Drąsutaičių“ bendrovės vadovas Jonas Pidkova, sakė tikintis, kad investicijos į pieno ūkį atsipirks.
„Drąsutaičių“ bendrovės vadovas Jonas Pidkova pasakojo, kad į pieno kompleksą iš viso investuota daugiau kaip 2 milijonai eurai. Trečias iš dešinės – Žemės ūkio ministras Brionius Markauskas.
„Drąsutaičių“ bendrovės karvės naujoje fermoje laikomos palaidos.