Bankas stebi teigiamus pokyčius

Bankas stebi teigiamus pokyčius

Bankas stebi teigiamus pokyčius

Pirmadienį Šiauliuose lankęsis Antanas Danys,  „Swedbank“ AB valdybos pirmininkas, Baltijos bankininkystės valdybos narys, susitikime su žurnalistais kalbėjo apie vėl pradėjusį augti įmonių ir gyventojų skolinimąsi ir naują bankų politiką.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Verslas pradeda investuoti

Pasak A. Danio, eksporto įmonės jau yra pasiekusios 2007— 2008 metų pajėgumus ir vėl pradeda investuoti. Banko duomenimis, lyginant liepą su rugpjūčiu, verslo paskolų portfelis padidėjo 100 milijonų litų. Vien per pastarąją savaitę bankui įmonės pateikė svarstyti apie 40 investicinių projektų, kai prieš metus jų per savaitę būdavo vos apie 10.

Pasak Edmundo Čėsnos, „Swedbank“ AB Šiaulių filialo valdytojo, vien Šiaulių filiale pastarąją savaitę svarstyti 9 investiciniai projektai. Tai, kad verslas Šiaulių regione atsigauna, anot E.Čėsnos, rodo ir auganti įmonių einamųjų sąskaitos likučių kreivė.

Tiesa, anot bankininkų, priešingai, nei eksportuojančios įmonės, į vidaus rinką orientuotos bendrovės skolintis dar neskuba.

Daugėja būsto paskolų

Banko duomenimis, per aštuonis šių metų mėnesius paskolų gyventojams išduota 19 procentų daugiau, negu tuo pačiu metu pernai.

Paraiškų būsto paskoloms, lyginant su pernai, padidėjo 36 procentais, nors skolinimosi būstui apimtys, banko duomenimis, tebėra 2005 metų lygio.

Šiauliečiai, pasak E. Čėsnos, dažniausiai investuoja į senos statybos būstus, o rajonų gyventojai būstui pirkti dažniausiai ima vartotojiškas paskolas (tai esą ypač populiaru Naujojoje Akmenėje), nors didžioji dalis vartojimo paskolų imama būstui remontuoti bei naudotai mašinai pirkti.

Paskolas gyventojai linkę imti nacionaline valiuta.

Būsto kreditus moka tvarkingai

Paklaustas, kaip bankai sprendžia būsto paskolas paėmusių ir negalinčių išsimokėti gyventojų problemą, A. Danys patikino, kad bankas nėra iš vienintelio būsto iškeldinęs nė vienos šeimos.

Anot E. Čėsnos, Šiaulių regione, kur būsto paskolos buvusios mažesnės, nei didžiuosiuose miestuose, klientai sulaukė ir mažesnių problemų. Banko Šiaulių filialas, pasak jo valdytojo, regione išdalijo apie 400 milijonų litų būsto paskolų, tačiau nemokos (kai vėluojama sumokėti daugiau kaip 60 dienų) siekia 3,4 procento.

Šalyje per metus 45 procentais sumažėjusios nemokos, anot banko atstovų, rodo, kad žmonės jau tvarkosi su savo finansiniais įsipareigojimais.

Pirmajame pusmetyje bendras banko blogų paskolų portfelis buvo 13,3 procento.

Keičia kursą

Anot A. Danio, sunkmetį išgyvenęs bankas (per pastaruosius pusantrų metų bankas skelbiasi netekęs penkerių metų pelno), suprato savo politikos klaidas ir keičia kursą. Banko misija tampa stiprios ir tvarios įmonių ir gyventojų finansinės padėties skatinimas.

Siekiant padėti klientams susigaudyti finansinėse pinklėse, Lietuvoje įsteigtas šviečiamasis Privačių finansų institutas (toks Švedijoje veika jau pusę šimtmečio).

Iki krizės kreditavimo sistemoje, anot A. Danio, galiojo paradoksas: buvo kruopščiai tikrinamos norinčios pasiskolinti 100 tūkstančių litų įmonės, tuo tarpu gyventojai, norintys pasiskolinti analogišką sumą, tokią paskolą gaudavo lengvai.

Nuo šiol bankas, žada valdybos pirmininkas, skolins atsakingiau. Tam net pertvarkoma vidinė struktūra: iki šiol buvę produktų vadybininkai tampa klientų vadybininkais, kurie, anot A. Danio, „pažinotų klientą ir žinotų jo šeimos narių vardus“.

SAVAITĖ: „Swedbank“ AB valdytojas A. Danys (kairėje) patikino, kad per savaitę įmonės bankui pateikė svarstyti net 40 investicinių projektų, o Šiaulių regiono filialo valdytojas Edmundas Čėsna džiaugėsi per savaitę vien iš Šiaulių regiono įmonių sulaukęs 9 tokių projektų.

POLITIKA: Antanas Danys, „Swedbank“ valdybos pirmininkas, pripažįsta, kad iki krizės bankas savo klientams skyrė nepakankamai dėmesio, todėl dabar keičiamas banko kursas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.