Baikerio sodyboje ir senelio plūgas primena motociklą

Baikerio sodyboje ir senelio plūgas primena motociklą

Baikerio sodyboje ir senelio plūgas primena motociklą

Kepsninė — po grūdų saugyklos stogu, pavėsinės sienos — šiengrėbės ratai, karuselė vaikams — galingo medžio šakos prie traktoriaus rato ašies. Antram gyvenimui šimtametę sodybą prikelti ėmęsis baikeris kitaip pažvelgė į senus, žemdirbių naudotus padargus. Juos pritaikęs poilsiavietei, vyras išvengė išlaidų kai kurioms statybinėms medžiagoms.

Janina VANSAUSKIENĖ

„Sodybos pavėsy“

Toks užrašas kabo Zigmantiškių kaimo (Pakruojo r.) pakraštyje, ant senos sodybos vartų. Kiemo gilumoje nuo vasaros kaitros po didžiulėmis vinkšnomis slepiasi iš kirviu skaptuotų rąstų suręsta klėtis.

„Ji — turbūt vienintelis seniausias kaime išlikęs medinis pastatas. Prisimenu, mano senelis pasakodavo, kad klėtį statė jo tėvas, — bando statinio amžių atspėti sodybos šeimininkas Jonas Vitkus. — Tikriausiai jai jau yra 200 metų “.

Ši klėtis ir įkvėpė 52 metų vyrą jos pašonėje įrengti senos sodybos poilsio zoną.

Ar sumanymas pavyko? „Tikriausiai, nes kiekvieną savaitgalį į kiemą suka giminės, nesibaimindami tolimų kelionių net iš Vilniaus“, — juokiasi J.Vitkus ir tikina, — čia nieko ypatingo nėra, visos medžiagos vietinės, savo jau atitarnavusios“.

Tos „vietinės medžiagos“, kaip vėliau paaiškins šeimininkas, niekam nebereikalingi, tik į metalo laužą vežti betikę, sodyboje ir netoli jos užsilikę metaliniai padargai, jų dalys, buvusių kolūkio įrenginių konstrukcijos, seno motociklo dalys.

Jos ir tapo „vinimi“ meistraujant poilsiavietę, komponuojant medį su metalu.

„Baikeris nuo plūgo“

Beveik penktus metus sodybos poilsiavietę rengiantis profesionalus vairuotojas šiam užsiėmimui skiria tik savaitgalius. Tam daugiau laiko atsirado tik atsisveikinus su pakruojiečių baikerių klubu „Free Hawks“.

„Esu baikeris, išėjęs į atsargą, — pokštauja sodybos šeimininkas. — Gaila buvo skirtis su klubu, bet trūko laiko sodybai, teko rinktis. O ir ant motociklo užsėsti vis mažiau likdavo laiko, — prisipažįsta vyras.

Savo silpnybės motociklams J.Vitkus nenuslėpė ir gražindamas sodybą. Ant klėties sienos puikuojasi jaunystės motociklo dalių likučiai ir plūgas. „Baikeris nuo plūgo“, — nusijuokia, paaiškinęs savo kūrinio idėją. O prie šio “motociklo“, ant žolės — “lopšys“ keleiviui. Jame Jono žmona Rita pripylė žemių ir pasodino gėlių.

Guobos krėslas primena vaikystę

Prie klėties, kur stovėjo apgriuvusi malkinė, dabar — jauki pavėsinė. „Kai teko nupjauti grėsmingai ant klėties pasvirusią gal šimtametę guobą, nesinorėjo jos paleisti per kaminą. Pasidarbavus prie išpuvusio kamieno, išėjo krėslai pavėsinei“, — apie savo medžio darbus pasakoja nagingas meistras.

Viename krėsle vyras aptiko įaugusį metalinį sūpuoklių laikiklį. „Menka detalė, bet mielas vaikystės prisiminimas“, — ant savo išskaptuotų krėslų prisėsti pakviečia sodybos šeimininkas.

Pavėsinės kraštines sienas atstoja didžiuliai arkliu traukiamos šiengrėbės ratai. Tokį agregatą dar prieš keletą dešimtmečių pamatyti kaime buvo įprasta, o dabar — retenybė. Kiek atokiau šios pavėsinės — stovas dviračiams statyti. Jį atstoja ant žemės padėta tos pačios šiengrėbės virbų konstrukcija. Atrodo ir paprasta, ir patogu.

Vieniems krepšinis, kitiem — kepsniai

Tačiau bene mėgstamiausia vieta sodyboje — aikštelė paplūdimio žaidimams su kamuoliu. Aktyvų poilsį mėgsta visa Vitkų šeima ir giminė. Smėlio aikštelė su stovais tinklui ir krepšiniui atsirado buvusio daržo vietoje, kur buvo daržovių lysvės, bulvės. Joms teko parinkti kitą vietą.

Čia pat — kepsninė po stogu. Medinės kolonos laiko neįprastą stogą — metalinę konstrukciją — buvusią grūdų saugyklos bokšto viršutinę dalį. Jos angos — tarsi dūmtraukiai, pro kuriuos kyla kūrenamos kepsninės dūmai. „Metalinė neužsidegs, o be pastogės, kai nuolat lyja, nėra patogu“, — paaiškina J.Vitkus.

Šalia kepsninės dar viena stoginė. Po ja — lauko viryklė, vadinamoji „buržuikė“. “Labai patogu: kol kepa mėsa, nereikia bėgioti į namo virtuvę virti ryžių“, — tokio sumanymo privalumus paaiškina šeimininkas.

J.Vitkus sako, jog sumanymas lauko virtuvę ir kepsninę įrengti taip, kad patogu būtų stebėti žaidimų aikštelę, pasiteisino: būdami vieni šalia kitų užsiimame skirtinga veikla, bet tuo pačiu esame kartu„.

Geriausias poilsis savoje aplinkoje

Nors šioje, gal kiek daugiau nei pusę hektaro užimančioje kiemo dalyje yra įrengtas ne vienas mielas kampelis poilsiui, nenuskriausti liko ir vaikai. Jiems netoli tvenkinio — originali karuselė, kurią J.Vitkus sumeistravo iš stambių šakų, jas pritvirtindamas prie traktoriaus rato ašies.

Ant karuselės kabo hamakas. Jame atsigulę ar užsiropštę ant šakų mėgsta pasisukti mažiausieji sodybos svečiai.

 

O ir tvenkinys, prie kurio nereikia ilgai stovėti su įmerkta meškere — ne paskutinės svarbos vieta sodyboje. Kaime nėra nei upelio, nei ežero, todėl tvenkinys kieme — visiems didelis džiaugsmas per vasaros karščius. Jį Jonas iškasė pirmiausiai, o tik tada ėmė formuoti sodybos poilsio zoną.

„Norint susitvarkyti kaimo sodybą, daug pinigų nereikia. Reikia tik laiko, daug darbo ir truputėlio fantazijos“, — tokį patarimą J.Vitkus duoda manantiems, kad šiais laikais be didelių pinigų aplinkos susitvarkyti yra neįmanoma.

„Vaikystės namuose po savaitės darbų jėgas galima greičiau atgauti, nei kur kitur,“ — sako baikeris, pastaraisiais metais vis dažniau “britvą“ iškeičiantis į ramų poilsį sodyboje po šimtametėmis guobomis.

„BRITVA“: Motociklai Joną Vitkų traukė nuo pat jaunystės, todėl radęs nebenaudojamą plūgą jame įžvelgė panašumų su motociklo priekine dalimi. 

STOGAS: Kepsninę nuo lietaus saugo metalinis grūdų saugyklos stogas, atsparus ir iš ugniakuro kylančioms žarijoms.

„BURŽUIKĖ“: Lauko virtuvėje ant J.Vitkaus pasigamintos “buržuikės“ greitai užverda arbata ar ryžiai prie šalia čirškinamų kepsnių. 

KARUSELĖ: Mėgstamiausias šioje sodyboje įrenginys vaikams — iš medžio kamieno ant rato ašies sumeistrauta karuselė.

AIKŠTELĖ: Savaitgaliais į atkurtą sodybą suvažiavę giminaičiai lieja prakaitą paplūdimio tinklinio aikštelėje, atsiradusioje vietoje buvusio daržo.

PRADŽIA: Planuoti sklype poilsio zoną J.Vitkus pradėjo pirmiausiai sodyboje susiradęs žemiausią vietą ir iškasęs jame tvenkinį.

BAIKERIS: J.Vitkus ėmęsis tvarkyti seną sodybą, atitolo nuo baikerių klubo veiklos. 

Autorės nuotr.