Automobilio langų valytuvas su purkštuvu

Autorių nuotr.
Priekinio stiklo valytuvas tai valytuvo šluostė arba tiesiog valytuvas – tai įtaisas, naudojamas lietaus, sniego, ledo, plovimo skysčio, vandens ar šiukšlių pašalinimui iš automobilio priekinio stiklo. Beveik visose motorinėse transporto priemonėse, įskaitant automobilius, sunkvežimius, autobusus, traukinių lokomotyvus ir vandens transporto priemones su kabina, ir kai kuriuose lėktuvuose, yra vienas ar keli tokie valytuvai, kurie paprastai yra būtinas saugos reikalavimas.

Valytuvą paprastai sudaro metalinė rankena; vienas galas sukasi, o prie kito galo pritvirtintas ilgas guminis peiliukas. Valytuvą varo variklis, dažnai elektros variklis, nors kai kurioms transporto priemonėms naudojama ir pneumatinė galia. Ašmenys siūbuojami pirmyn ir atgal virš stiklo, stumiant vandenį, kitus kritulius ar bet kokias kitas matomumą trukdančias kliūtis nuo jo paviršiaus. Greitis paprastai reguliuojamas transporto priemonėse, pagamintose po 1969 m., su keliais nuolatiniais greičiais ir dažnai vienu ar keliais nutrūkstamais nustatymais. Dauguma asmeninių automobilių naudoja dvi sinchronizuotas radialinio tipo svirtis, o daugelis komercinių transporto priemonių naudoja vieną ar daugiau pantografų.

Kai kuriose transporto priemonėse priekinio stiklo plovimo sistema taip pat naudojama siekiant pagerinti ir išplėsti valytuvo (-ų) funkciją iki sausos arba apledėjusios sąlygos. Ši sistema purškia vandenį arba antifrizo langų plovimo skystį ant priekinio stiklo, naudodama kelis gerai išdėstytus purkštukus. Ši sistema padeda pašalinti nešvarumus ar dulkes nuo priekinio stiklo, kai naudojama kartu su valytuvų šluotele. Kai naudojamas antifrizo plovimo skystis, jis gali padėti valytuvams pašalinti sniegą ar ledą. Tokio tipo žiemos sąlygomis kai kuriose transporto priemonėse yra papildomi šildytuvai, nukreipti į langus, įtaisytas (-i) šildymo laidas (-iai) stikle arba įtaisytas (-i) šildymo laidas (-iai) valytuvų šluotelėse; šios atitirpinimo sistemos gali ištirpdyti ledą arba padėti išvengti sniego ir ledo kaupimosi ant priekinio stiklo. Rečiau miniatiūriniai valytuvai montuojami ant priekinių žibintų, kad būtų užtikrintas optimalus jų veikimas.

Automobilio valytuvai turi būti pritaikyti kiekvienai transporto priemonei. Jų yra įvairiausių rūšių ir ne visi tinka kiekvienai transporto priemonei. Kiekvienas automobilis turi savo transporto priemones vadovą ir jame nurodytas koks valytuvų modelis tai transporto priemonei tinka.