
Naujausios
Augalininkystės ūkiai nerimauja negausiantys paramos
Lietuvos ūkininkų sąjunga praėjusią savaitę kreipėsi į Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių ir Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininką Saulių Bucevičių, prašydama peržiūrėti Žemės ūkio ministerijos priimtus sprendimus dėl 2014–2020 metų paramos paskirstymo žemdirbiams, nes jie supriešina augalininkystės ir gyvulininkystės atstovus.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Siūlo mažinti paramos sumą
Balandžio 21 dieną žemės ūkio ministro įsakymu buvo patvirtintos daug diskusijų tarp žemdirbių sukėlusios Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ taisyklės, taikomos nuo 2015 metų.
Paraiškų priėmimas paskelbtas nuo gegužės 4 dienos, tačiau Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas ir organizacijos skyrių pirmininkai iš dešimties rajonų prašo Ministro Pirmininko ir Kaimo reikalų komiteto vadovo skubiai priimti jų atstovus bei išklausyti argumentus, kodėl derėtų pakeisti taisykles, ribojant maksimalią 200–250 tūkstančių eurų paramą vienam ūkiui.
Iki 200 tūkstančių eurų ne sykį siūlė žemdirbių organizacijos atstovai, 250 tūkstančių eurų – kai kurie Seimo nariai. Nurodytos sumos, Lietuvos ūkininkų sąjungos teigimu, būtų realesnės, kur kas labiau tenkinančios lūkesčius negu jau patvirtinta 400 tūkstančių eurų parama, nes naujuoju finansiniu laikotarpiu, lyginant su praėjusiuoju (2007– 2013 metų), viešoji parama kaimo plėtrai sumažėjo maždaug 316 milijonų eurų. Paliekant didesnę sumą, parama galės pasinaudoti tik nedidelis skaičius ūkių.
„Juk tikslas turėtų būti suteikti paramą kuo daugiau ūkių, o ne kuo mažiau ir kad lėšos būtų greičiau išnaudotos“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Joniškio ūkininkų sąjungos pirmininkė Lilija Šermukšnienė.
Kreipimąsi pasirašė ir kiti apskrities rajonų ūkininkų sąjungos skyrių pirmininkai iš Akmenės, Kelmės, Šiaulių.
Liūto dalis gali atitekti bendrovėms
Derlingų rajonų žemdirbiai, daugiausia užsiimantys augalininkyste, mano, kad 2014–2020 metais augalininkystės ūkiai pagal vertinimo kriterijus iš viso negaus paramos, nes ji dabar orientuota į gyvulininkystę, daržininkystę ir nenašias žemes, kai paramos intensyvumas gali siekti iki 70 procentų.
Abejojama ir tuo, ar paramą gaus gyvulius laikantys ūkininkai, nes bankai dėl didelės rizikos dėl jų auginamos produkcijos realizavimo nelinkę duoti banko paskolų. Tad liūto dalis atiteks gyvulininkytės bendrovėms.
Svarstant paramos sumas, Lietuvos ūkininkų sąjungos nariams nuostabą kelia ir kelis kartus keista paramos investuojantiems į žieminius šiltnamius suma, kuri nuo 10 milijonų eurų svarstymui su visuomene pateiktame taisyklių projekte buvo sumažinta iki pusantro milijono, bet vėliau išaugo dvigubai, iki trijų milijonų eurų.
Autorės nuotr.
NUOMONĖ: Joniškio ūkininkų sąjungos pirmininkė Lilija Šermukšnienė sako, kad tikslas turėtų būti suteikti paramą kuo daugiau ūkių.
PERSPEKTYVA: Derlingų rajonų žemdirbiai, daugiausia užsiimantys augalininkyste, 2014–2020 metais pagal vertinimo kriterijus iš viso gali negauti paramos, nes pirmenybė teikiama gyvulininkystei, daržininkystei, nenašių žemių ūkiams.