Atsako ekspertai: Ar investavimas gali būti saugus?

dreamstime nuotr.
financer
Turbūt visi esame girdėję apie investavimą – galimybę įdarbinti pinigus bei gauti pelno iš sukurtos vertės. Iš pirmo žvilgsnio investavimas gali atrodyti tikrai patraukliai – juk tereikia padaryti porą gerų sprendimų, o vėliau pinigai patys gamins pinigus ir neš pasyvias pajamas.
Tiesa, nors teoriškai viskas skamba puikiai, tik nedidelė dalis žmonių į galimybę uždirbti iš investavimo žiūri rimtai. Ir ne veltui – didžioji dalis asmenų investavimą mato kaip itin rizikingą loteriją, kuri gali arba atnešti turtus, arba pasiglemžti viską. Tačiau ar tikrai taip yra?

Finansinių paslaugų palyginimo platformos Financer.com Lietuva ekspertai sako, jog investavimas, nors ir gali būti tikrai rizikingas, vis dėlto ne visados turėtų būti siejamas su pavoju turimoms santaupoms – anot jų, yra daugybė skirtingų būdų investuoti, ir vieni investavimo būdai gali būti žymiai saugesni bei paprastesni už kitus.

Investavimas – būdas siekti finansinės gerovės

Nors investavimas ilgą laiką buvo siejamas tik su labai specifinių žmonių užsiėmimu, šiais laikais šį uždarbio būdą renkasi vis daugiau bei vis įvairesnio plauko žmonių ne tik aplinkinėse šalyse, bet ir Lietuvoje.

Iš tiesų, dalį savo lėšų vienaip ar kitaip įdarbinti (saugiai investuoti, atsidaryti indėlį ir pan.) siūlo ir įvairūs ekspertai. Kalbinami platformos atstovai teigia, jog investavimas ne tik gali tapti geru būdu pagerinti savo finansinę padėtį, bet ir tuo pačiu apsaugoti turimas santaupas nuo nuvertėjimo (infliacijos).

Anot jų, būtent dėl šios priežasties vis daugiau lietuvių nusprendžia bent kaip nors įdarbinti savo turimas lėšas – dauguma žmonių yra koncentruoti ne į pelną, bet turimų santaupų išsaugojimą. Tačiau kaip dėl tų, kurie nori ne tik išsaugoti turimų santaupų vertę, bet ir užsidirbti?

Iš tiesų, didesnį uždarbį nešantis investavimas neretai vis dar yra traktuojamas kaip loterija. Anot analitikų, tam tikrai yra priežastis – juk didžioji dalis būdų investuoti su savimi neša nemažą pavojų, kuris atbaido didelę dalį investavimu besidominčių žmonių.

Investavimo pavojai

Norėdami atsakyti į klausimą, ar investavimas gali būti saugus, iš pradžių turėtume aptarti rizikingus investavimo metodus bei bendrus investavimo pavojus.

Kalbinami platformos atstovai sako, jog egzistuoja keletas pagrindinių investavimo metodų – tai yra investavimas į akcijas bei kitus vertybinius popierius, investavimas į žaliavas (naftą, auksą, sidabrą ir t.t.), prekiavimas Forex (prekyba valiutų poromis), bei naujai atsiradusi, bet sparčiai populiarėjanti prekyba kriptovaliutomis.

Anot analitikų, nors visi šie investavimo būdai yra skirtingi, vis dėlto juos sieja vienas bendras bruožas – visos investicijos yra neapsaugotos nuo rinkos pokyčių.

Tai reiškia, jog, tarkime, įsigydami akcijų, jūs prisiimate visą atsakomybę už tai, kuria kryptimi pakryps įsigytų akcijų vertė – jeigu akcijų vertė pakiltų, jūs gausite pelno, tačiau jei netikėtai kristų, jums tektų susitaikyti su prarastais pinigiais.

Finansų platformos atstovai sako, kad vien tai, jog investicijos yra neapsaugotos nuo rinkos pokyčių dar nereiškia, kad investuotavimas negali būti pelningas. Anot jų, tikrasis barjeras, trukdantis pradedantiesiems asmenims įsitraukti į tradicinį investavimą yra tas, jog norint investuoti sėkmingai, gali prireikti nemažo kiekio žinių bei patirties.

Kitaip tariant – tradicinis investavimas yra tikras amatas, kurio tenka mokytis po truputį ir nuo kurio tik po kurio laiko galima pradėti skinti pirmuosius vaisius. Anot analitikų, būtent didelis reikalingų žinių kiekis komplikuoja visą investavimo procesą ir atbaido nemažą dalį besidominčių pasyvaus uždarbio būdais žmonių.

Tiesa, ekspertai taip pat pamini, jog per pastaruosius keletą metų taip pat atsirado ir alternatyvių, žymiai saugesnių bei mažiau žinių reikalaujančių investavimo būdų, kurie investavimą daro prieinamą kiekvienam.

Saugesni būdai investuoti

Anot finansų analitikų, didesnio uždarbio iš investavimo siekiantys asmenys – ganėtinai sparčiai dažnėjantis reiškinys. Jų teigimu, nors įprastų (rizikingesnių) būdų investuoti populiarumas pastaruoju metu auga ne itin sparčiai, vis dėlto atsiradusios saugesnės investavimo galimybės pritraukia vis daugiau asmenų, kurie nori tapti finansiškai nepriklausomi.

Anot jų, vienas saugiausių būdų investuoti (be indėlių bei taupomųjų sąskaitų) yra investavimas platformų pagalba. Tačiau kas tai yra?

Paprastai tariant, investavimo platformos – svetainės, kurios atrenka kokybiškus projektus, kuriems reikia finansavimo, bei juos pateikia savo investuotojams. Platformos nariai gali patys išsirinkti tinkamą projektą bei investicijos dydį, o visi sumokėti pinigai bei grąža yra išmokami nustatytais terminais.

Anot platformos atstovų, pagrindinis šio būdo investuoti skirtumas yra tas, jog asmenys, investuodami per platformas, iš tikrųjų ne įsigyja nuosavybės teisės į pasirinktą projektą dalį, tačiau suteikia projektui tam tikrą paskolą, už kurią yra išmokamos palūkanos. Anot pašnekovų, tai suteikia galimybę investuotojus apsaugoti nuo rinkos pokyčių bei taikyti įvairius investicijų apsaugos mechanizmus, mat rizika krenta nebe ant investuotojų, tačiau ant pačios platformos bei projektų rangovų.

Investuotojų apsauga

Iš tiesų, investuojantys per platformas asmenys patiria žymiai mažiau rizikos dėl to, jog kiekviena investicija yra apsaugota platformos teikiamų apsaugos mechanizmų.

Finansų platformos atstovai sako, jog dažniausiai platformos savo investuotojams siūlo vadinamą ,,BuyBack‘‘ garantiją – paprastai tariant, tai yra platformos įsipareigojimas investuotojui, jog jeigu projekto, į kurį asmuo investavo, rangovas nesugebėtų laiku grąžinti investicijų, platformą iš savo asmeninio fondo ,,nupirks‘‘ šią skolą bei investuotojui grąžins jam priklausančius pinigus.

Anot kalbinamų finansų ekspertų, būtent šis aspektas ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios dauguma pradedančiųjų investuotojų renkasi būtent investavimo platformas. Galimybė investuoti nepatiriant didelės rizikos – svarbus privalumas ne tik pradedantiesiems, bet ir patyrusiems investuotojams.

Privalumų – ne vienas

Tiesa, kalbinami finansų analitikai sako, jog investavimo platformos turi nemažai ir kitų privalumų, kurie jas padaro itin patraukliu pasirinkimu visiems žmonėms, norintiems uždirbti pasyvių pajamų.

Visų pirma, analitikai pamini vieną svarbiausių aspektų – pelną. Anot jų, dauguma investavimo platformų gali pasiūlyti ganėtinai solidžią grąžą – apie 8 – 15% per metus (priklausomai nuo platformos bei pasirinktos investicinės galimybės). Ekspertai teigia, jog tai yra tikrai įspūdingas uždarbis – palyginus, terminuotieji indėliai išmoka vos iki 2.5% per metus.

Kitas privalumas – galimybė investuoti mažomis sumomis. Finansų analitikai sako, jog minimalaus kapitalo dydis, kurio reikia investavimo pradžiai, yra itin svarbus aspektas, kuris yra aktualus beveik visiems pradedantiesiems investuotojams.

Pravartu yra tai, jog daugumos platformų reikalaujama minimali investicija siekia vos 10 eurų. Anot analitikų, tai pradedantiesiems suteikia galimybę komfortabiliai išbandyti šį uždarbio būdą bei savo investuotojo portfelį sudaryt palaipsniui, įgyjant pasitikėjimo bei patirties.

Galų gale, kalbinami atstovai taip pat pamini ir trečią platformų privalumą – galimybę investuoti net neturint itin gilaus žinių bagažo.

Finansų analitikai sako, jog galimybę investuoti net neturint ypatingai nuodugnių žinių suteikia du pagrindiniai aspektai – investicijų apsauga, bei projektų atranka.

Paprastai tariant, pačios platformos nuodugniai atsirenka kiekvieną projektą – pašnekovų teigimu, dažniausiai platformos turi savo analitikų komandą, kuri įdėmiai išanalizuoja kiekvieną pateiktą projektą. Yra patikrinamas sėkmės koeficientas, apgalvojami įmanomi nesklandumai, o taip pat patikrinamas ir paties rangovo profilis – jau įvykdyti projektai, įsitvirtinimas rinkoje ir taip toliau.

Patvirtinami bei investuotojams yra pateikiami tik tie projektai, kurie perėjo išsamią platformos komandos analizę. Pašnekovų teigimu, būtent tai ir supaprastina visą procesą investuotojams – didžioji dalis darbo jau būna atlikta už juos, o investicijų apsaugos mechanizmas užtikrina, jog jei platformos ekspertai klystų ar iškiltų nesklandumų, investuotojai dėl to nenukentėtų.

Tiesa, ekspertai primena, jog pradėti investuoti vertėtų po truputį – anot jų, yra itin svarbu, jog investuotumėte tik tokiomis pinigų sumomis, kokias galėtumėte sau leisti prarasti (net tuo atveju, jei manote, jog jūsų investicijos saugios).

Investavimo platformų pavojai

Nors ir investavimo platformos gali būti geras būdas investuoti, vis dėlto yra pavojų, kurie suklydusiems asmenims gali padaryti labai daug žalos.

Ekspertai sako, jog didžiausia grėsmė – vis dažnėjančios investavimo bei projektų finansavimo veiklą imituojančios platformos, kurios galiausiai netikėtai pradingsta kartu su visais investuotojų pinigais.

Analitikų teigimu, šie apgavystės atvejai gali būti tikrai skaudūs – pavyzdžiui, dar visai neseniai investuotojus sukrėtęs ,,Kuetzal‘‘ bei ,,Envestio‘‘ platformų dingimas pareikalavo milijonų eurų nuostolių, kuriuos patyrė ne kas kitas, bet patys investuotojai.

Būtent dėl to yra itin svarbu, jog norintis pradėti investuoti asmuo būtų itin atsargus besirinkdamas investavimo platformą. Ekspertai pataria nuodugniai pasidomėti pačia platforma – patikrinti, ar ji yra reguliuojama valstybinių institucijų bei ar jos veikla yra įteisinta ir registruota, o taip pat pasidomėti ir jos amžiumi bei istorija.

Galų gale, pašnekovai taip pat pataria pasidomėti nešališkais kitų investuotojų atsiliepimais, o taip pat ir pasigilinti į platformos paslaugų teikimo sąlygas bei įsitikinti, jog viskas nėra per gerai, kad būtų tiesa.

Pabaigai

Investavimas – vis populiarėjantis uždarbio būdas tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Nors ir dažniausiai investavimas gali nešti tam tikrą riziką bei reikalauti gilesnio sektoriaus, į kurį investuojate, suvokimo, vis dėlto atsiradusių įvairių investavimo platformų dėka šiuo metu galima investuoti itin nesudėtingai.

Anot analitikų, svarbiausia – norėti gerinti savo finansinę padėtį bei mokytis, kaip būtų galima su savo finansais elgtis optimaliau. Juk turint tokį požiūrį, sėkmė – beveik garantuota.

Užs. Nr. 452094