Apsauga nuo nedarbo – švedų kapitalas

Apsauga nuo nedarbo – švedų kapitalas

Ap­sau­ga nuo ne­dar­bo – šve­dų ka­pi­ta­las

Maž­daug per de­šimt­me­tį su­kles­tė­ju­si UAB „Big­so“ Ven­tos ga­myk­la dar­bo vie­tų skai­čiu­mi – 360 – ta­po ant­ro­ji pa­gal dy­dį Ak­me­nės ra­jo­ne po AB „Ak­me­nės ce­men­tas“, ku­rioje dir­ba dau­giau ne­gu 400.

Nau­jo­kai atė­jo vien su in­ves­ti­ci­jo­mis iš Šve­di­jos. Bū­tent jos gel­bė­ja nuo di­des­nio ne­dar­bo ar­ba emig­ra­ci­jos iš Ak­me­nės kraš­to.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Ieš­ko­jo bū­dų plėt­rai

UAB „Big­so“ yra Šve­di­jos ka­pi­ta­lo įmo­nė, Lie­tu­vo­je įkur­ta prieš pen­kio­li­ka me­tų. Pa­tys šve­dai čia ap­si­lan­ko tik vie­ną ar du kar­tus per me­tus, o dar­bui vie­to­je sam­do vers­li­nin­kus lie­tu­vius.

Šve­di­jos kom­pa­ni­jos „Big­so AB“ me­ti­nė apy­var­ta tuo me­tu, kai ėmė­si plė­to­ti vers­lą Lie­tu­vo­je, su­da­rė apie 6 mi­li­jo­nus eu­rų. Da­bar su­ma Lie­tu­vo­je vir­ši­ja 30 mi­li­jo­nų eu­rų ir kas­met gau­na­ma apie 1,3 mi­li­jo­no eu­rų iki­mo­kes­ti­nio pel­no.

Ko­dėl šve­dų šei­ma, 40 me­tų plė­to­ju­si vers­lą vien sa­vo ša­ly­je, ap­si­spren­dė su­kaup­tą ka­pi­ta­lą per­kel­ti į už­sie­nį?

Vie­na prie­žas­čių – Šve­di­jo­je ne­be­pa­vyk­da­vo kon­ku­ren­cin­go­mis kai­no­mis pa­ga­min­ti pro­duk­ci­jos: bui­ty­je ir biu­ruo­se nau­do­ja­mų įvai­rios pa­skir­ties dė­žu­čių, do­ku­men­tų dė­tu­vių bei ki­to­kios pro­duk­ci­jos iš kie­to kar­to­no, plas­ti­ko ir po­pie­riaus.

Šve­dai už­sa­ky­mų ga­min­ti pro­duk­ci­ją gau­da­vo iš sta­bi­liai dir­ban­čio šve­dų kon­cer­no IKEA. Kon­cer­nas tei­gia­mai ver­ti­no il­ga­lai­kį bend­ra­dar­bia­vi­mą su „Big­so AB“ nuo pat jo įsi­kū­ri­mo pra­džios. Tad „Big­so AB“, įver­tin­da­mas par­tne­rių pa­si­ti­kė­ji­mą, ieš­ko­jo ga­li­my­bių di­din­ti apy­var­tą ir pel­ną.

Bū­tent tam są­ly­gos at­si­ra­do, in­ves­tuo­jant už Šve­di­jos ri­bų. Pa­si­rink­ta Lie­tu­va, kai dar­buo­to­jų vi­du­ti­niai at­ly­gi­ni­mai bu­vo 4–5 kar­tus ma­žes­ni ne­gu Skan­di­na­vi­jo­je.

Tuo me­tu Lie­tu­va dar ne­prik­lau­sė Eu­ro­pos Są­jun­gai, o šiuo me­tu si­tua­ci­ja pa­si­kei­tu­si. UAB „Big­so“ ak­ci­nin­kų tei­gi­mu, da­bar dar­bo jė­ga nu­le­mia tik 5 pro­cen­tus pro­duk­ci­jos sa­vi­kai­nos.

Ga­my­bos apim­tys di­des­nės ne­gu Šiau­liuo­se

Šve­dų vers­las pra­dė­jo kles­tė­ti iš­kart, kai „Big­so AB“ 2002-aisiais pir­miau­sia įžen­gė į Šiau­lius.

Po po­ros me­tų bū­tent čia bu­vo įvyk­do­ma dau­giau kaip pu­sę IKEA už­sa­ky­mų, pa­teik­tų „Big­so AB“.

Šios bend­ro­vės ant­ri­nės įmo­nės UAB „Big­so“ Šiau­liuo­se apy­var­ta per me­tus su­da­rė apie 15 mi­li­jo­nų li­tų – maž­daug tiek pat, kaip ir Šve­di­jo­je esan­čios įmo­nės.

Pa­si­ti­kė­ji­mas Šiau­liais di­dė­jo, to­dėl čia per­kel­ta ir ta ga­my­ba, ku­ri anks­čiau bu­vo pa­ti­kė­ta vie­nai Slo­va­ki­jos įmo­nei.

Net­ru­kus šve­dų vers­li­nin­kų žvilgs­niai nu­kry­po į Ak­me­nės ra­jo­ną, ne­to­li Ven­tos mies­to bank­ru­ta­vu­sio Sta­ty­bi­nių me­džia­gų kom­bi­na­to ap­leis­tus pa­sta­tus. Ga­liau­siai UAB „Big­so“ juos įsi­gi­jo ir pra­dė­jo plė­to­ti vers­lą.

Šiuo me­tu ga­my­bos apim­tys Ven­to­je vei­kian­čio­je ga­myk­lo­je yra di­des­nės, ne­gu Šiau­liuo­se. Ten ga­mi­na­mi są­siu­vi­niai, al­bu­mai, už­ra­ši­nės, įvai­rūs po­pie­riaus rin­ki­niai, dar at­lie­ka­mi spe­cia­lūs už­sa­ky­mai.

UAB „Big­so“ Ven­tos ga­myk­los per­spek­ty­vos su­stip­rė­jo, kai įsi­gy­ta ar­čiau­siai esan­čius pa­sta­tus.

„Ke­li di­džiu­liai sta­ti­niai sto­vė­jo ap­leis­ti, nes ne­bu­vo nau­do­ja­mi, – sa­kė Ven­tos ga­myk­los va­do­vas Jo­nas Sluc­kus. – Mes su­mo­kė­jo­me ne kaip už ma­ža­ver­tį tur­tą, o rin­kos kai­no­mis, tad par­da­vė­jai li­ko pa­ten­kin­ti gau­ta su­ma“.

Vis dėl­to es­mi­nė bend­ro­vės po­li­ti­ka – in­ves­ti­ci­jos ga­my­bai mo­der­ni­zuo­ti. Įmo­nė­je pro­duk­ci­ja ve­žio­ja­ma ne dar­bi­nin­kų vai­ruo­ja­mais au­tok­rau­tu­vais. Juos pa­kei­tė ro­bo­tai, ku­riems pa­re­mon­tuo­ti ne­rei­kia kvies­ti meist­rų į Ven­tą. Vis­ką su­tvar­ko kar­tais ir už tūks­tan­čių ki­lo­met­rų esan­tys spe­cia­lis­tai per in­ter­ne­tą.

Kri­zę iš­gy­ve­no

Ar pa­sau­li­nė eko­no­mi­kos kri­zė, iš­ti­ku­si prieš ke­le­rius me­tus, pa­vei­kė „Big­so“ vers­lą?

„Per­ka­mo­ji ga­lia ne­ga­li kris­ti be ga­lo, – įsi­ti­ki­nęs J. Sluc­kus. – Ti­kė­jo­me, kad sta­bi­li­zuo­sis, o pa­skui pra­dės kil­ti. To­dėl tuo­met pa­si­rink­tas ke­lias – ne­priim­ti nau­jų dar­bi­nin­kų, o kai ku­riuos ga­my­bos pro­ce­sus au­to­ma­ti­zuo­ti“.

Kai per­ka­mo­ji ga­lia sta­bi­li­za­vo­si, o pa­sta­ruo­ju me­tu šiek tiek ky­la – „Big­so“ bu­vo pa­si­ruo­šęs. Iš­sau­go­jo dar­bo vie­tas, tad ga­li di­din­ti ga­my­bos apim­tis. Ven­tos ga­myk­la nuo­lat dir­ba dviem pa­mai­no­mis, o kar­tais – ir tri­mis.

Ki­ta ver­tus, kri­zės lai­ko­tar­piu pasirinktą vals­ty­bės po­zi­ci­ją, J. Sluc­kus ver­ti­no kri­tiš­kai: „Ab­sur­das, ką da­rė vals­ty­bė. Kai ji ska­ti­no fik­ty­vias dar­bo vie­tas, iš tik­rų­jų ska­ti­no ne­dar­bą. Juk kuo tu dau­giau įdė­si į pa­tį ran­kų dar­bo pro­ce­są, tuo dau­giau be­dar­bių at­si­ras. Tuo­met pa­čio­je vals­ty­bė­je per­ka­mo­ji ga­lia ne­ska­ti­na­ma. Jos be­veik kaip ir ne­be­lie­ka, jei atim­tu­me tas lė­šas, ku­rios at­ke­liau­ja iš už­sie­nio. To­dėl žmo­nės at­si­du­ria pa­pras­čiau­sio iš­gy­ve­ni­mo lyg­me­ny­je“.

Ven­to­je ap­si­lan­kan­tys sve­čiai daž­nai pa­si­do­mi „Big­so“ iš­skir­ti­nu­mais Šve­di­jo­je ir Lie­tu­vo­je.

„Ak­me­nė­je len­kia­me dar­bo na­šu­mu, dar­bo ko­ky­be, dar­bo kul­tū­ra, – tei­gė J. Sluc­kus. – Sa­kau: mes ga­li­me daug ką, jei pir­miau­sia va­do­vau­si­mės žmo­niš­ku­mu“.

Di­rek­to­rius pa­ste­bi, kad bū­tent tuo pa­grįs­ti san­ty­kiai Šve­di­jo­je. „Juk tai – so­cia­lis­ti­nė ša­lis, tad ir vers­lo žmo­nių men­ta­li­te­tas ki­toks, – pa­brė­žė J. Sluc­kus. – Pas mus ko­ją ki­ša ne­ly­gy­bė. Tuo tar­pu Šve­di­jo­je, pa­vyz­džiui, ge­ro va­dy­bi­nin­ko at­ly­gi­ni­mas nuo dar­bi­nin­ko at­ly­gi­ni­mo daugiausia ski­ria­si tik ko­kius du kar­tus“.

Pa­sak J. Sluc­kaus, „Big­so“ dar­buo­to­jų už­mo­kes­tis nu­sta­to­mas pa­gal ša­lies rin­ką ir lai­kan­tis bend­ro­vės po­li­ti­kos – nie­kam ne­mo­ka­mas tik mi­ni­ma­lus at­ly­gi­ni­mas. „Big­so“ bend­ro­vė­je už­dir­ba­ma tik šiek tiek ma­žiau ne­gu Lie­tu­vos at­ly­gi­ni­mo vi­dur­kis, ku­ris priar­tė­jo prie 800 eu­rų, neats­kai­čius mo­kes­čių.

Sa­vi­val­dy­bės po­žiū­ris

Ak­me­nės ra­jo­no me­ro Vi­ta­li­jaus Mit­ro­fa­no­vo tvir­ti­ni­mu, sa­vi­val­dy­bė vers­li­nin­kams su­da­rė pa­lan­kias są­ly­gas kur­tis. Vie­nas svar­bių žings­nių – mi­li­jo­ni­nės ver­tės as­fal­tuo­tas ke­lias į UAB „Big­so“. Nu­ties­tas už vals­ty­bės skir­tas lė­šas pro­ble­mi­niams ša­lies ra­jo­nams plė­to­ti inf­rast­ruk­tū­rą.

„Vie­nas iš kai­my­ni­nių ra­jo­nų to­kiu pat bū­du gau­tus pi­ni­gus iš­lei­do gat­vių as­fal­ta­vi­mui į nuo­sa­vų na­mų kvar­ta­lą, – pa­ly­gi­no me­ras V. Mit­ro­fa­no­vas. – Ta­čiau to­kia pa­ra­ma vers­lui at­ne­ša ge­res­nių re­zul­ta­tų. Da­bar tu­ri­me ne tik tuos šim­tus nau­jų dar­bo vie­tų, bet jų ga­li­me ti­kė­tis ir dar. Juk bū­tent prie šio as­fal­tuo­to ke­lio ku­ria­mas pra­mo­ni­nis par­kas, su­pro­jek­tuo­ta apie 40 skly­pų“.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė yra no­mi­na­vu­si „Big­so“ Ven­tos ga­myk­lą už dar­bo vie­tų kū­ri­mą ir iš­sau­go­ji­mą. So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja kar­tu su Lie­tu­vos dar­bo bir­ža yra pa­ger­bę už ak­ty­vią so­cia­li­nę par­tne­rys­tę ir sva­rų in­dė­lį, spren­džiant ne­dar­bo pro­ble­mas.

Nau­jau­sias pri­pa­ži­ni­mas pa­skelb­tas praė­ju­sių me­tų pa­bai­go­je. Penk­tą kar­tą ša­ly­je su­reng­tų „Glo­ba­lios Lie­tu­vos ap­do­va­no­ji­mų“ no­mi­nan­tu ta­po UAB „Big­so“ Ven­tos ga­myk­los, vei­kian­čios Ak­me­nės ra­jo­ne, va­do­vas Jo­nas Sluc­kus – už tarp­tau­ti­nės pa­tir­ties in­dė­lį į po­ky­čius re­gio­nuo­se.

Vers­li­nin­ką, pa­dė­ju­sį pri­trauk­ti Šve­di­jos in­ves­ti­ci­jų į Ven­tą, Pre­zi­den­tū­ro­je su­reng­to­se iš­kil­mė­se pa­svei­ki­no ša­lies va­do­vė Da­lia Gry­baus­kai­tė.

Au­to­riaus nuo­tr.

„Big­so“ Ven­tos ga­myk­lo­je kar­to­ni­nėms dė­žėms ir dė­žu­tėms ga­min­ti rei­kia ir ran­kų dar­bo.

UAB „Big­so“ Ven­tos ga­myk­los va­do­vas Jo­nas Sluc­kus įsi­ti­ki­nęs, kad ga­my­bi­niai san­ty­kiai pir­miau­sia tu­ri bū­ti grin­džia­mi žmo­niš­ku­mu.

„Big­so“ pro­duk­ci­ja ke­liau­ja ir kon­ve­je­riais.