Apie karčemas ir geležies rūdą

Apie karčemas ir geležies rūdą

Apie karčemas ir geležies rūdą

Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje atidaryta pertvarkytose patalpose įrengta nauja ekspozicija, kurioje pristatomi Joniškio krašto gyventojų verslai, amatai ir prekyba nuo V iki XX amžiaus pirmosios pusės. Lankytojai įdomių faktų, pavyzdžiui, apie kadaise Joniškyje veikusias 179 karčemas arba žiemgalių gebėjimus išgauti geležies rūdą, galės sužinoti ir pasinaudodami informaciniu-pramoginiu terminalu.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Yra ko pasimokyti

Naujoji ekspozicija stebina išdėstymu, nestandartinėmis tamsiomis patalpos spalvomis, apšviestomis vitrinomis, kuriose saugomi svarbiausi eksponatai, tarp jų – įvairūs šiame krašte cirkuliavę piniginiai vienetai.

Stenduose juodame fone baltomis raidėmis surašyta lakoniška, aiški informacija trimis – lietuvių, rusų ir anglų – kalbomis.

Informaciniame–pramoginiame–kompiuteriniame terminale norintieji galės pasitikrinti savo istorijos žinias viktorinose, žaidimuose arba tiesiog surasti atsakymus į jiems rūpimus klausimus.

Ne vieną eksponatą restauravęs Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Muzeologijos katedros docentas dr. Arūnas Puškorius Joniškio muziejininkams ir ekspozicijos rengėjams negaili gerų žodžių.

Pasak jo, daugelyje šalies muziejų naujos ekspozicijos tokios panašios viena į kitą, kad atrodo, jog atvykai į tą pačią vietą. Tad net didieji miestai galėtų pasimokyti iš periferijos – Joniškio.

Vertingoji sidabro lazdelė

Ekspoziciją pristatydamas muziejininkas Darius Vičas pasakojo, kad lankytojai glaustai galės sužinoti, kuo reikšmingas buvo šis pasienio regionas, turėjęs Joniškio ir Žagarės muitines, galbūt nustebs, išvydę skaičius apie kadaise veikusias parduotuves, gausybę įmonių arba XVII amžiuje klestėjusias net 179 karčemas, iš kurių 65 prekiavo alumi, 16 – degtine ir viena – midumi.

Pirmieji verslai, apie kuriuos pasakojama ekspozicijoje, siekia V amžių. Žiemgalių gentis tuo metu ne tik vertėsi žemdirbyste, augino javus, soras, avižas, žirnius, ropes, laikė kiaules, ožkas, avis, arklius, bet ir radosi amatininkai kailiadirbiai, kauladirbiai.

Žiemgaliai iš vietos pelkių ir balų mokėjo išgauti ir geležies rūdą.

Ekspozicijoje galima pamatyti archeologų Sidabrės gyvenvietėje rastą piniginį vienetą – sidabro lazdelę, už kurią tais laikais nusipirkdavo karvę.

Muziejininkus rengiant ekspoziciją konsultavęs archeologas Ernestas Vasiliauskas sakė, kad tokie pinigai cirkuliavo nuo X amžiaus. Dabar lazdelės vertė – ne mažiau kaip 1000 eurų.

Tarpukariu – apie 200 prekybininkų ir amatininkų

Nuo XIII amžiaus Joniškis garsėjo arklių turgumi, kur atvykdavo pirklių iš užsienio, o XVIII amžiaus dokumentuose dažnai minimos vietos kepyklos.

Kadangi Joniškis įsikūręs šalia patogaus kelio ir yra netoli nuo Rygos, į šį uostamiestį, o jūra – toliau į kitas šalis iš Lietuvos keliaudavo paklausios prekės: mediena, derva, pelenai, javai, linai, kanapės.

Tarpukariu, kai Joniškyje gyveno beveik 5000 tūkstančiai gyventojų, mieste suskaičiuota apie 200 prekybininkų ir amatininkų.

Kai kurie ekspozicijos lankytojai pastebėjo: idėjų, kokį verslą steigti, palaikyti, galėtų pasisemti vietos verslininkai ir valdžios atstovai. Prieš mažiau nei šimtą metų čia klestėjo pieno cechas, audykla, dirbo net 25 batsiuviai, 3 laikrodininkai.

Autorės nuotr.

SVARSTYKLĖS: Senovinės prekybininkų svarstyklės.

PRISTATYMAS: Ekspoziciją pristatydamas muziejininkas Darius Vičas pasakojo, kad lankytojai glaustai galės sužinoti, kuo reikšmingas buvo šis pasienio regionas, galbūt nustebs, išvydę skaičius apie kadaise veikusias parduotuves, gausybę įmonių arba XVII amžiuje klestėjusias net 179 karčemas.

PINIGAS: Ekspozicijoje galima pamatyti ir archeologų Sidabrės gyvenvietėje rastą piniginį vienetą – sidabro lazdelę, už kurią tais laikais nusipirkdavo karvę.

PAGYRIMAS: Vilniaus Universiteto Komunikacijos fakulteto Muzeologijos katedros docentas dr. Arūnas Puškorius pastebėjo, kad iš Joniškio, kaipm rengti ekspozicijas, galėtų pasimokyti net didžiųjų miestų muziejai.