Ant kiekvienos dvaro palangės žydi pelargonijos

Ant kiekvienos dvaro palangės žydi pelargonijos

Ant kiekvienos dvaro palangės žydi pelargonijos

Kelmės krašto muziejuje, kuris įsikūręs buvusiame dvare, ant kiekvienos palangės puikuojasi įvairiažiedės pelargonijos. Kitokių gėlių gausu ir kitose muziejaus patalpose. Gėlėmis rūpinasi muziejaus fondų saugotoja Birutė Radavičienė, nors moteriai toks darbas ir nepriklauso.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Nuo spalvų raibsta akys

Birutė Radavičienė, Kelmės krašto muziejaus fondų saugotoja, radusi laisvo laiko minutėlę, rūpinasi buvusiame dvare auginamomis gėlėmis.

Daugiausia, ant kiekvienos palangės, muziejuje laikoma pelargonijų. Nuo senovėje labai mėgstamų gėlių spalvų raibsta akys. Yra ir ryškiai raudonų, ir vyšnios atspalvių, ir margažiedžių, ir kuplesnių, mažaūgių, ir aukštesnių, labiau išsišakojusių. Didžiulės pelargonijos dar tebekabo ir lauke, ant muziejaus pastato antrojo aukšto palangių. Atskirose muziejaus patalpose pelargonijos — skirtingų spalvų.

B. Radavičienė pasakojo, kad pelargonijos nėra lepios gėlės. Jos geriausiai jaučiasi vėsiuose, ne šiltesniuose, kaip 10 laipsnių šilumos, kambariuose. Pelargonijos muziejuje labai gausiai žydi. Aprimsta, pasak Birutės Radavičienės, po Naujųjų metų. Pavasarį — ir vėl žiedais apsipila. Vasarą pelargonijas rekomenduojama laistyti kiekvieną dieną.

„Esu girdėjusi, kad pelargonijos atbaido kandis. Čia — muziejus, daugybė etnografinių daiktų. Vadinasi, pelargonijas senuose pastatuose auginti ne tik gražu, bet ir praktiška“, — sakė muziejininkė. Kad pelargonijos gausiai žydėtų, neišstyptų, B. Radavičienė vasario pabaigoje nulaužo gėlių stiebelius, palikdama po kelis centimetrus. “Nereikia gailėtis, gėlei tik geriau“, — tvirtino moteris.

Kaktusas siekia lubas

Muziejuje be pelargonijų auga ir daugiau gėlių.

Ant indėniškos ekspozicijos palangės įsitaisę įspūdingo dydžio ir formų kaktusai, primenantys draugiškai nusiteikusius ežį ir krokodilą.

Tos pačios ekspozicijos kampe, beveik lubas pasiekęs dar vienas kaktusas. B. Radavičienė suskaičiavo, kad maždaug 4 metrų aukščio augalas, skaičiuojant rieves, turėtų būti sulaukęs 23 metų. Keisčiausia, kad pernai kaktuso šone atsirado dviguba atšaka. Tokios B. Radavičienė sakė anksčiau niekur nemačiusi.

Šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Pūtvio — Putvinskio atminimui įrengtoje ekspozicijoje žaliuoja klivija. Šis augalas irgi nemėgsta šilumos, puikiausiai išsilaiko ir prie 6 — 8 laipsnių temperatūros.

Muziejus gali būti be gėlių, dvaras — ne

Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė neabejinga gėlių grožiui. Ji pelargonijų laiko ir savo namuose. Kadangi gėlės nelepios, nemėgsta šilumos, žydi direktorės įstiklintame balkone.

D. Žalpienė pasakojo ilgai svarsčiusi, ar dera gėles laikyti muziejuje, kol neapsilankė Švedijoje.

„Muziejus, į kurį aš nuvykau, kaip ir Kelmės, įsikūręs buvusiame dvare. Ten augo ir žydėjo daugybė gėlių. Muziejus augalų priežiūrai buvo nusamdęs firmą. Viskas taip derėjo, taip puikiai atrodė, kad abejonių, ar tinka gėlės muziejuje, man nebeliko“, — sakė direktorė.

Danutė Žalpienė džiaugėsi, jog neprašoma, be papildomo atlygio Kelmės krašto muziejaus gėlėmis rūpinasi fondų saugotoja Birutė Radavičienė. „Neabejoju, kad Birutė tikrai augalus myli, nes jos prižiūrimos gėlės džiugina visus metus“, — įsitikinusi Kelmės krašto muziejaus direktorė.

Birutė Radavičienė pridūrė, kad be gėlių tuščios didelės muziejaus erdvės atrodytų nykiai.

 

PELARGONIJOS: Ant Kelmės krašto muziejaus, buvusio dvaro palangių žydi įvairiausių spalvų ir rūšių pelargonijos.

MEILĖ: „Gėles reikia mylėti. Kitaip jos tikrai prastai augs ir žydės“, — įsitikinusi Kelmės krašto muziejaus fondų saugotoja Birutė Radavičienė.

DRAUGYSTĖ: Indėniškos ekspozicijos patalpoje, ant palangių gerai auga įspūdingų dydžių ir formų kaktusai. Lankytojai gėlių kompoziciją vadina ežio ir krokodilo draugyste.

KAKTUSAS: Pati aukščiausia ir seniausia muziejaus gėlė — kaktusas. Išstypusio iki pat lubų, su įdomia dviguba atšaka, kaktuso amžius gali siekti daugiau kaip 20 metų.

Autorės nuotr.