
Naujausios
Amerika: geras gyvenimas prakaitu imamas
Tytuvėniškis krašto apsaugos savanoris ir Šaulių sąjungos narys Robertas Mosiejus, pabuvojęs Amerikoje, priėmė nestandartinį sprendimą. Atsisakė darbo gimnazijoje, kurioje dėstė istoriją. „Vaikams negaliu padėti siekti savo svajonių, jei pats jų nesiekiu“, – aiškina pedagogas.
Jo svajonė – keliauti po pasaulį. Kai iš mažo miestelio atvykęs pamatai Manheteno didybę, suvoki kas ir iš kur esi.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kelionė pas brolį
Prieš porą metų Robertas Mosiejus pradėjo skraidyti pas savo brolį Edmundą, kuris jau du dešimtmečiai gyvena rytinėje JAV dalyje esančiame Filadelfijos mieste. Tai didžiausias Pensilvanijos valstijos miestas, turintis daugiau kaip pusantro milijono gyventojų.
Kartais jis vadinamas JAV gimimo vieta, kartais Naujaisiais Atėnais.
Lietuvoje istoriją kaip ir ponas Robertas studijavęs, karjeros siekęs ir verslą kūręs Edmundas Mosiejus tikrąjį savo pašaukimą atrado būtent Filadelfijoje. Sukūrė verslą. Dirba statybų sektoriuje. Atlieka pačius sudėtingiausius darbus, kokių nedrįsta imtis kitos statybos firmos.
R. Mosiejus brolį per pastaruosius porą metų aplankė jau tris kartus. Apie pusmetį išbuvo Amerikoje. Daug keliavo. Pamatė solidžią Amerikos didybę ir bohemą, pajautė, kaip ši, palyginti jauna, šalis vertina savo istoriją ir kaip amerikiečiai moka didžiuotis savo tėvyne.
„Mano brolis – drąsus žmogus. Žodžio kišenėje neieiškantis. Praėjo ilgą ir sunkų kelią nuo nelegalo iki Jungtinių Amerikos valstijų piliečio. Bet tai jo gyvenimas. Galbūt jis apie tai galėtų papasakoti pats“, – sako ponas Robertas.
Myli darbščius ir sėkmingus
– Amerika Lietuvoje visuomet siejama su finansine gerove ir didelėmis galimybėmis. Ar tokią ją pamatėte?
– Amerikos pyragai nėra dovana. Geras gyvenimas ten sunkiu darbu ir prakaitu imamas. Žmonės ten dirba labai daug ir sunkiai. Po darbo savaitės jau nieko nebenori. Tik ilsėtis.
Mano brolis ir jo kolegos atlieka tuos darbus, kurių dėl pavojingumo, sudėtingumo ir preciziškumo nesiima kiti. Galvą lenkiu prieš juos, bet nepavydžiu.
Ten kiekvienam yra didelės galimybės tą prakaitą lieti ir kurtis savo gerovę. Kasdien tūkstančiai automobilių dvylikoje eismo juostų veža žmones į darbą.
Ir uždirba žmonės gerai. Ten net paprastas atvykėlis iš Brazilijos uždirba šimtą dolerių per dieną. Aukštesnės kategorijos meistras per dieną gauna 400. Varčiau laikraščius su darbo skelbimais. Pavyzdžiui, elektrikui siūlo 7 – 8 tūkstančius JAV dolerių už mėnesį.
O maistas ten daug pigesnis negu Lietuvoje. Pasirinkimas – didžiulis. Pavyzdžiui, dvylika kiaušinių galima nusipirkti už 95 centus. Benzinas kainuoja apie 70 euro centų.
Nekilnojamojo turto nuoma ir kainos parduodant taip pat per daug kišenės nedrasko. Dirbančiam žmogui – jokių problemų susimokėti už nuomą arba paskolą bankui.
Brangiausias nekilnojamasIS turtas tik pačiame Filadelfijos centre. Ten gyvena gydytojai, tesininkai, universiteto dėstytojai. Miesto centre net penki medicinos institutai, daugybė universitetų.
– Filadelfija vadinama broliškos meilės miestu. Ar tai pajutote?
– Mano brolis sukasi rusakalbėje aplinkoje. Dirba labai turtingiems žydams, rusų oligarchams.
Savotiškas paradoksas. Bet ten susikūrusi tarsi nauja Tarybų sąjunga. Žmonės suvažiavę iš visų buvusios TSRS respublikų. Bet kaip jie vieni kitiems padeda! Atsiranda darbo – supuola gruzinai, armėnai, rusai, padaro laiku ir preciziškai. Paskui paspaudžia vieni kitiems rankas ir išsiskirsto iki kito karto.
Nustebino ir darbdavių požiūris į darbuotojus. Šefas, važiuodamas į objektą pasikalbėti su darbininkais, atveža kavos ir pyragėlių. Kuriam laikui nutraukia darbus, kad kartu su jais pabūtų, išklausytų problemų. Vienas labai turtingas darbdavys, pirkdamas sau modernesnį kompiuterį, lygiai tokius pat nuperka ir savo darbuotojams.
Aišku, visko būna ir ten. Pasitaiko, kad darbdaviai apgauna, nesumoka pinigų, ypač emigrantams. Tačiau dažniausia požiūris į darbuotoją yra pagarbus – jis verslininkui uždirba pelną. O verslininkas linkęs tuo gėriu dalintis.
Ir patys verslininkai tarpusavyje linkę dalintis, mokytis vieni iš kitų, nepavydėti. Tuo tarpu Lietuvoje kitaip. Verslininkai nenoriai dalijasi savo verslo paslaptimis, nenori užsiauginti sau ant sprando konkurento.
– Galbūt dėl to ir į Ameriką nuvykusiems lietuviams lengviau pradėti verslą?
– Nuvykus ten visiškai vienam nėra lengva. Pasiseka tik tiems, kurie turi idėjų ir stiprius nervus. Tiems, kurie pasiryžę bet kokia kaina siekti ir pasiekti savo tikslo. Jie prasimuša.
Apskritai,Amerika myli tik stipriuosius. Todėl žmonės ten niekuomet nesiskundžia ir nedejuoja. Nors žinai, kad jam blogai, žmogus atsidūręs didžiulėje duobėje, bet jis eina iškėlęs galvą ir kartoja, jog viskas perfect (puiku). Nes, jeigu pripažins, kad blogai, nuo jo gali nusisukti visi draugai.
Maminukams Amerikoje – ne vieta. Ten pasakyti, kad esi labai svarbus, neužtenka. Privalai įrodyti darbais. Ir konkuruoti su visu pasauliu. Ten visų tautų katilas. Iš visur surinkta, kas geriausia. Gali labai daug sužinoti ir išmokti.
Pastebėjau didžiulę pagarbą vartotojui. Jeigu ką nors iš ko nors nusipirkai – įsigijai draugą visam gyvenimui. Jie vadovaujasi logika: neisi pas jį, tuomet nueisi pas kitą.
Užsidarę, bet myli ginklus
– Kokį įspūdį Jums paliko amerikiečiai?
– Patys amerikiečiai – gana užsidarę. Bendrauja dažniausia siaurame šeimos, draugų, giminių rate. Tačiau be galo didžiuojasi savo kraštu. Gerbia savo istoriją ir praeitį. Patriotai. Visur Amerikos vėliavos ir vėliavėlės. Esi ne amerikonas, jeigu prie savo namo neiškėlei vėliavos.
Jauna šalis, bet kiekviename žingsnyje kas nors primena jų istoriją. Nuo paminklo kritusiam kariui iki paminklo pirmajam paštininkui.
Vašingtone didžiuliai memorialai. Kai kurie maži miesteliai – muziejai po atviru dangumi, menantys kokį nors Amerikos istorijos laikotarpį. Didmiesčiuose ištisos muziejų gatvės. Ir visi muziejai pilni lankytojų.
Parkuose suoleliai pastatyti ne už valstybės, o už privačių žmonių lėšas. Prie suolelio lentelė su užrašu: „Čia sėdėjo mano seneliai“. Kartais vaikai suolelius dedikuoja mirusiems savo tėvams. Tokiu būdu saugo jų atminimą.
Labai daug sportuojančių žmonių. Dažniausia jie tai daro parkuose. Čia saugu. Tvarką prižiūri reindžeriai.
Nustebino, jog amerikiečiai labai mėgsta ginklus. Kadangi priklausau Šaulių sąjungai ir esu Krašto apsaugos savanoris, aplankiau kelias ginklų parodas. Ten tiek jų daug ir įvairių. Ir savo namuose amerikiečiai turi ne po vieną ginklą ir tūkstančius šovinių. Kartais nešasi į namus juos glėbiais. Tačiau elgiasi su ginklais labai protingai. Pavieniai šaudymai, kurie kartais nutinka mokyklose ar gatvėse, yra labai menkas dalykas palyginti su tuo, kiek jie namuose turi ginklų.
Pagal tai, kiek jie perkasi ginklų ir nešasi į namus, jau seniai turėjo būti trečiasis pasaulinis karas. Kai nuvažiuoji į jų parodas, suvoki, jog lietuvių kraujyje tokios meilės ginklams tikrai nėra.
Lietuviai nepažįsta vieni kitų
– Ar tame tautų katile stipri lietuvių bendruomenė?
– Pernai per Velykas lankiausi bažnyčioje. Joje buvo daug lietuvių. Tačiau susidarė įspūdis, jog jie nebendrauja tarpusavyje. Daugelis nė nepažįsta vieni kitų. Galbūt jie senųjų lietuvių vaikai... Bičiulystės nėra. Bet lietuvių bendrystė, kiek teko girdėti, yra. Ypač, kai reikia vienas kitam padėti. Kai kurį nors lietuvį ištinka bėda, tuomet visi susivienija.
– Kokia Lietuva atrodo iš Niujorko ir Vašingtono?
– Kai iš mažo miestelio nuskrendi į Ameriką ir pamatai Manheteno didybę, suvoki kas esi ir iš kur esi. Labai naudinga nuvykti į Ameriką vien tam, kad pajaustum jos mastą ir dydį.
Aš įsimylėjau Niujorką. Šis miestas keičia gyvenimą. Čia niekas nekompleksuoja. Visi savo vietose. Žavu, jog tokia jauna valstybė yra sukūrusi tiek daug. O mes net Vyčio paminklo negalime pastatyti.
Grįžti ir nustembi – Lietuvoje skandalai ir skandalai. Vien neigiama informacija ir neigiamos emocijos.
Aš niekaip nesugebėjau broliui paaiškinti, kas yra tos mūsų žvaigždės ir kodėl jos žvaigždės.
Kai palygini Lietuvą su kita šalimi, suvoki, jog kažkas pas mus negerai. Kažkas iškreipta.
– Ar norėtumėte visam laikui išskristi į Ameriką?
– Pakeliauti labai žavu. Bet gyventi nežinau, ar norėčiau.
Asmeninės nuotr.
Robertas Mosiejus sako, jog labai naudinga pajusti Amerikos didybę, kad suvoktum, kas ir iš kur esi.
Filadelfijos uostamiestis laikomas moderniosios Amerikos demokratijos lopšiu ir broliškos meilės miestu, kartais vadinamas malonybiniu vardu Fili.
Prie paminklo Rokiui.
Robertas Mosiejus daug keliavo po Ameriką, tačiau sako, jog norint ją pažinti reikia ne vienerių metų.
Baltieji_rumai_RM
Kongresų rūmai.
Statinys privačiame kieme.
Amerikoje vyksta daug statybų.
Ūkininko turgelis.