Ala­vi­jas vaistininkėms padovanojo žiedą

Ala­vi­jas vaistininkėms padovanojo žiedą

Alavijas vaistininkėms padovanojo žiedą

Vienoje Šiaulių vaistinėje jau antrus metus prieš Kalėdas pražysta medėjantis alavijas, liaudiškai vadinamas alijošiumi. Augalą prižiūrinčios vaistininkės mielai dovanoja alavijo ūglius užsukantiems pirkėjams. Alavijas – vienas plačiausiai naudojamų vaistinių augalų šiuolaikinėje medicinoje.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Žydėjo ir pernai

Alavijas maždaug prieš šešerius metus buvo atskirtas  ir pradėtas auginti savarankiškai. Jam vos 4-5 metai. „Maisto papildais ir vaistais nemaitinome“, – paklausta apie jo priežiūrą šypsosi farmacijos specialistė Danutė Rimaitytė.

Alavijas įprastai stovi vakarinėje kambario pusėje ant palangės, kur gauna pakankamai saulės šviesos. Moterys jį šiek tiek patręšia, saikingai laisto.

Nors sakoma, kad alavijas žydi tik kartą, šis augalas tokiu pat laiku žydėjo ir pernai. Kol žiedas išsiskleidžia, užtrunka apie mėnesį, žydi apie dvi savaites.

„Nuostabu! Norėjome pasidalinti šituo stebuklu“, – alavijo žiedu džiaugėsi D. Rimaitytė. Vaistininkė jį pastatė ant prekystalio, kad visi galėtų pasigrožėti.

Daugelis aikčioja ir stebisi, mat pirmą kartą pamato alijošiaus žiedus. „Gal čia priklijuotas?“ – dvejoja kiti.

Dovanoja žmonėms ūglius

„Dalijame žmonėms lapus, gydome. Geriausia dėti mėsingų lapų minkštimą ant žaizdų. Labai gerai ištraukia pūlius. Žmonės, gavę dovanų augalą, maloniai nustemba, kad vaistą nuskiname nuo šakos“, – pasakojo D. Rimaitytė.

Pirkėjams dovanojami ir kalankės lapai. Anot vaistininkės, labai padeda nuo slogos. Kalankes liaudies medicinos žinovai kartais vadina „namų daktaru“ ar „kambariniu ženšeniu“.

Vaistinės kampe veši maždaug dešimties skirtingų rūšių augalai.

D. Rimaitytė sako, kad visus augalus ne tik prižiūri, bet ir pakalbina. Šiuo metu daugiausiai komplimentų sulaukia alavijas. „Matyt, pernai jis pasikrovė gerų emocijų, todėl ir šiemet pražydo“, – svarstė vaistininkė.

Specialistę nustebino žiedas

Kretingos muziejaus žiemos sodo augalų prižiūrėtoja Irma Bartkuvienė stebisi šiauliečių alavijo žiedu. Jos žiniomis, įprastai pražysta augalai, kuriems yra daugiau negu 10 metų.

Alavijo gimtinė yra Pietų Afrika, todėl augalas mėgsta tiesioginę saulės šviesą. Žiemą juos galima laikyti vėsiai – išgyvena esant iki 5 laipsnių temperatūrai.

Norintiesiems, kad jų namuose alavijas taip pat pražystų, specialistė pataria nekaitalioti augimo vietos, žiemą duoti ramybę. Dauginti šoninėmis ataugomis.

„Dažniausiai alavijas žydi pavasarį. Tai, kad pražydo prieš Kalėdas – tikrai stebuklas“, – šiaulietiško augalo žiedus gyrė I. Bartkuvienė.

Alavijai – ilgamečiai augalai. Vienas jų atstovas Kretingos botanikos sode auga jau 18 metų.

Pasak I. Bartkuvienės, su alavijo sultimis ir medumi daromos tinktūros nuo gerklės skausmo, kosulio, slogos. Jo sultys rekomenduojamos nuo plaučių uždegimo, yra profilaktinė priemonė nuo vėžinių ligų.

Liaudies medicina teigia, jog sultys efektyviai stiprina plaukus. Jei slenka plaukai, reikia alavijo lapo mėsingąja puse patrinti plaukų šaknis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ŽIEDAS: Vaistininkė Danutė Rimaitytė džiaugiasi jau antrus metus prieš Kalėdas žiedą sukraunančiu alaviju.

NETIKĖTUMAS: Sodininkai įsitikinę, jog alavijo žydėjimas žiemą – gana neįprastas reiškinys.