
Naujausios
Akmuo išeina tarnauti žmogui
Kelmiškio Šarūno Valiuškos įmonėje iš Karelijos ir Švedijos atkeliavęs akmuo virsta stalviršiais, palangėmis, dušo kabinomis, židinių apdaila, laiptais ir kapinių paminklais.
Virtęs gyvenimui ir atminties saugojimui reikalingais dalykais, akmuo keliauja tarnauti žmogui Šiaulių regione, aplinkiniuose regionuose, Vokietijoje ar Norvegijoje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sezoniškumas vertė plėsti gamybą
Šarūnas Valiuška verslo ėmėsi labai anksti, vos peržengęs savo gyvenimo dvidešimtmetį.
Pradėjo nuo daug investicijų nereikalaujančių paslaugų – kapinių tvarkymo. Pasamdęs kelis darbininkus liejo pamatėlius kapų apdailai, ant jų klijavo iš kitų gamintojų nupirktas akmenines apdailos plokštes. Paskui pradėjo gaminti ir paminklus. Paslaugų poreikis augo. Įsteigė savo įmonės biurus Raseiniuose ir Kuršėnuose. Įkūrė aikšteles, kuriose demonstruoja savo gaminius.
Tačiau kapinių tvarkymo verslas buvo sezoninis. Žiemą įmonė sulaukdavo vos vieno kito užsakymo sukurti paminklą. Tekdavo atleisti dalį darbininkų.
Jaunam verslininkui kilo mintis plačiau panaudoti akmens galimybes. Juk ši patvari medžiaga gali tarnauti ne tik Amžinybėn iškeliavusiems, bet ir gyvenantiems.
Pagojo kaime išsinuomojo patalpas buvusios statybos organizacijos bazėje. Ir pradėjo gamybą. Šaltuoju metų periodu kompiuteriu programuojamos staklės ir keli darbininkai iš akmens gamina palanges, laiptus, stalviršius ir apdailos plokštes, kurias anksčiau pirkdavo iš kitų gamintojų. Akmenį samdytos transporto įmonės atveža iš Karelijos ir Švedijos.
Naujoji verslo rūšis pasiteisino. Kelmės ir aplinkiniuose rajonuose niekas neužsiima tokia gamyba. Po septynių mėnesių jis nusipirko nuomojamas patalpas, nes gamybos plėtra davė pelno.
Tačiau jaunas verslininkas negali pasigirti, jog pats išrado naują dviratį. Lietuvos didmiesčiuose yra tokia veikla užsiimančių stambių įmonių.
Sunkus, bet ištvermingas
„Medinė, iš plokštės daryta ar plastikinė palangė laiko kokius ketverius – penkerius metus, – svarsto Šarūnas. – Akmeninė tiek laiko atrodys kaip nauja. Jei po dešimties metų šiek tiek apsitrina, galima nupoliruoti ir vėl bus kaip ką tik pagaminta. Iš akmens pagaminti daiktai – amžini. Ir spalvą užsakovas gali pasirinkti – juodą, mėlyną, žalią ar rausvą. Galiausiai tai visiškai natūrali medžiaga.“
Tačiau verslininkas pripažįsta ir akmens trūkumus. Ne visiems patinka, kad jis sunkus. Vienas kvadratinis metras 3 centimetrų storio plokštės sveria apie 84 kilogramus.
Be to, akmens gaminiai – nepigūs. Pavyzdžiui, dviejų metrų ilgio 25 centimetrų palangė atsieina apie 60 eurų. Tad jo gaminius įperka ne kiekvienas. Dažniausia palanges, lauko ar vidaus akmeninius laiptus, marmurines židinio apdailas renkasi užsienyje dirbantys, bet Lietuvoje namus besistatantys tautiečiai.
Dalis gaminių keliauja į užsienį. Pavyzdžiui, vienas norvegas paprašė iš akmens plokščių pagaminti dušo kabiną. Į šią šalį iškeliavo ir nemažai kelmiškio įmonėje pagamintų palangių. Vokiečiai perka paminklus.
Užsieniui gaminami akmens dirbiniai užima daug laiko. Pirmiausia reikia paruošti įdomų projektą. Prireikia labai daug tikslių apskaičiavimų ir išmonės.
Š. Valiuška džiaugiasi, jog šiuo metu jo įmonėje dirba ir menininkas – Šiaulių rajone gyvenantis Oskaras Kirgickis, gebantis kurti skulptūras, dailius užrašus. Gauti tokį žmogų tokioms, palyginti nedidelėms, įmonėlėms kaip jo nėra lengva.
Darbininkus pakeičia staklės
Buvo laikas, kai Š. Valiuškos įmonėje darbavosi 23 darbininkai. Tuomet išlaikyti tiek darbininkų nebuvo brangu. Dabar jų belikę vos ketvirtadalis. Keičiantis įstatymams darbo vieta darosi vis brangesnė. Naudingiau pirkti stakles, kurios gali dirbti dviem pamainomis.
Be to, apdirbant akmenį yra dalykų, kurių neįveikia žmogaus rankos. Pavyzdžiui, pačioje pradžioje verslininkas akmenį pjaustyti veždavosi pas stakles turinčius verslininkus. Už paslaugą mokėdavo. Iš kitų gamintojų pirkdavo ir apdailos plokštes.
Vėliau nusipirko senas rusiškas akmens apdirbimo stakles. Jos kurį laiką tarnavo. Tačiau jų darbas buvo tik dienos ilginimas.
Dabar turi vokiškas, kompiuteriu programuojamas stakles. „Jos gali dirbti ir dviem pamainom. Užprogramavai ir pjausto ruošinius per naktį, – džiaugiasi verslininkas. – Staklės nesuserga, neina atostogų, jos net miega darbe. Kada ateisi, tada rasi. Žinoma, gaila, kai reikia atleisti žmones. Su jais susigyveni. Tačiau nauji įstatymai vis labiau pabrangina darbo vietą. Ir tai naikina tokias nedideles įmones kaip mano arba verčia ieškoti kitų išeičių. Blogiausia, jog regionuose taip tragiškai trūkstant darbo vietų, įstatymai skatina jas ne kurti, o naikinti. Reikėtų lankstesnės mokesčių politikos.“
Kadangi verslas sekasi neblogai, ponas Šarūnas nusipirko stakles – robotą. Tokie įrenginiai – labai brangūs, apie 170 tūkstančių eurų. Tačiau kelmiškis pirko jau naudotą, trejus metus padirbėjusį robotą. Užsienyje verslininkai tokių įrenginių atsisako, jeigu jie sugenda, o garantinio remonto laikas jau pasibaigęs. Tuo tarpu sumanūs lietuviai juos pigiai nuperka ir netrunka pataisyti.
„Jeigu pirkčiau naujas šitiek kainuojančias stakles, kol jos atsipirktų, pasenčiau“, – juokauja verslininkas.
Naujosios senosios staklės atliks dešimties darbininkų darbą.
Ir gamina, ir perparduoda
Dabar daugelį dalykų, kuriuos pirkdavo iš kitų gamintojų, Š. Valiuškos įmonė gamina pati. Pavyzdžiui, granitinius ar marmurinius bortelius kapo apvadų apdailai pirkdavo. Dabar gamina sau ir kitiems smulkesniems kapinių tvarkytojams parduoda.
Su viena Ispanijos gamykla Š. Valiuškos įmonė sutarė visoje Lietuvoje prekiauti jų gaminamomis bronzinėmis raidėmis, kuriomis išdėliojami užrašai ant paminklų. Prekiaus ir kryželiais. Nors iš tokių smulkmenų uždirbs nelabai daug, tačiau nereikės permokėti kitiems tiekėjams. O susidomėjimas šiais dalykais Lietuvoje auga.
Šaltuoju metų periodu įmonė sukuria ir vieną kitą paminklą. Kai kurie klientai užsisako iš anksto, kad, atėjus vasarai, nereikėtų laukti kelių mėnesių, nes susidarys eilė.
Gaminami ir paminklų pavyzdžiai. Verslininkas nupirko sklypus ir įkūrė aikšteles Kelmėje, Raseiniuose ir Kuršėnuose, kur demonstruoja savo gaminius. Būtent aikštelėse ir vyksta visas bendravimas su klientais.
Daugiausia klientų Š. Valiuška vis dėlto sulaukia iš Kelmės rajono. Tačiau paminklų meistrų trūko ir Kuršėnuose. Šio krašto žmonės naudodavosi šiauliečių paslaugomis. „Kartais, kai Kelmės rajone prasideda šienapjūtė ar javapjūtė, žmonės trumpam pamiršta mirusius ir savo kai kuriuos gyvenimiškus poreikius. Tuomet labiau sukruta Raseiniai“, – verslo aritmetiką dėsto Š. Valiuška.
Verslininkas planuoja dar penkerius metus plėsti gamybą. Jeigu padaugės palangių ir kitų akmens gaminių užsakymų, teks pirkti dar vienas stakles. Jo manymu, per penkerius metus pavyks sukurti optimalią bazę tokiam verslui, kokį jis vienas be svetimų investuotojų pajėgs išlaikyti.
„Paskui galėsiu ramiai senti“, – šypsosi 31 metų Šarūnas, prieš kelerius metus sukūręs šeimą ir auginantis du vaikus.
Asmeninės nuotr.
Verslauti pradėjęs vos dvidešimties šiandien Šarūnas Valiuška plečia verslą, panaudodamas akmens galimybes.
Akmeninės palangės kaip naujos atrodo beveik dešimt metų.
Iš akmens galima padaryti ir patvarią dušo kabiną.
Rėvėti akmeniniai laiptai puošia namus ir yra neslidūs.