Air Jordan 1 – garsiausi kedai pasaulyje

air jordan
Krepšininkas Michaelas Jordanas yra viena įtakingiausių visų laikų asmenybių ne tik sporto, bet ir verslo pasaulyje. Nors pats krepšininkas savo sportinę karjerą baigė prieš beveik 20 metų, jo vardo sportinių batelių linija ir Air Jordan 1 kedai net nesiruošia pasitraukti iš populiariausiųjų sąrašų.

Kodėl? Turbūt dėl to, kad dauguma žmonių nori bent iš dalies pasijusti kaip ir pats Michaelas, o jo propaguojamos vertybės ir savybės – sportiškumas, atkaklumas ir atsidavimas – yra artimos visiems.

Pirmieji Air Jordan 1 kedai krepšininkui sukurti 1984-aisiais, o viešai išleisti 1985 m. balandį. Pažvelkime iš arčiau į jų istoriją ir įtaką kultūrai, madai bei sportui.

Pradžia 

Pirmieji Air Jordan 1 atsirado krepšininkui ir Nike kompanijai pasirašius bendradarbiavimo sutartį dar tolimais 1984 m. Tuo metu oficialieji NBA lygos sportbačiai buvo Converse, o pats Jordanas labiausiai mėgo Adidas. Deja, ši kompanija negalėjo jam pasiūlyti specialių batelių ar bendradarbiavimo sutarties, tad Jordano agentas primygtinai siūlė pradėti dirbti su Nike.

Vis dėlto, kadangi Nike tuo metu garsėjo tik bėgimo bateliais, Jordanas labai abejojo partnerystės sėkme. Krepšininko bendradarbiavimas nedomino, tad agentui teko prašyti net Michaelo mamos Deloris pagalbos, kuri sūnui patarė bent išklausyti Nike pasiūlymo, net jei jis galiausiai jam pasirodys netinkamas. Visa laimė, kad Nike dar tik karjerą pradedančiajam krepšininkui pateikė pasiūlymą, kurio atmesti nebuvo įmanoma. Sportininko tėvas pareiškė, jog sūnus būtų išties kvailas jei jo nepriimtų. Kaip žinome, Jordanas sutartį pasirašė ir visa kita – jau istorija.

Kedų dizainas

Nike įkūrėjas Philas Knightas labai norėjo Jordanui sukurti ypatingus batelius bei nenuvilti krepšininko, tad užduočiai pasamdė Peterį C. Moore, kuris turėjo paversti šią viziją realybe.

Kartu su Tinkeriu Hatfieldu ir Bruce Kilgoru jie sukūrė pirmąjį kedų dizainą, o pats Peteris ant servetėlės nupiešė logotipą, atspindėjusį Michaelo neįtikėtiną sugebėjimą „skraidyti“ – piešinys vaizdavo krepšinio kamuolį su sparnais. Pirmuosius porą metų batelius puošė ir Nike „Swoosh“ ženklelis, tačiau greitai abu logotipus pakeitė Air Jordan simboliu tapusi Michaelo figūra. „Jumpman“. Šio logotipo šaknys – 1984 m. „Life“ žurnalo fotosesija, skirta Olimpinėms žaidynėms.

Pirmieji Nike Air Jordan 1 kedai 1985-1986 m. buvo išleisti aukštu ir žemu aulu (Jordan 1 low ir Jordan 1 high) ir kelių spalvų. Jordan 1 mid išleisti tik 2000-ųjų viduryje.

Įdomu tai, kad pačiam Jordanui Air Jordan 1 iš pradžių nebuvo prie širdies ir jis jų avėti nenorėjo, teigdamas, kad „atrodo kaip klounas“.

Patogumas

Žinoma, šiandien į tokius komentarus žiūrime su šypsena, nes klasikiniai Air Jordan 1 yra tarsi sportbačių idealas. Jie stebina ne tik unikaliu dizainu, bet ir savo funkcionalumu ir patogumu. Ir kaip kitaip – visi Air Jordans turi modernią Nike Air Max sistemą, užtikrinančią amortizaciją ir didžiausią komfortą.

Dar prieš pristatant pirmuosius kedus pats Jordanas dizaineriams sakė norintis jausti parketą po kojomis, tad šie batelius kūrė derindami senus Nike modelius ir tokias naujas dizaino idėjas kaip itin plonas padas.

O kaip dėl Air Jordan pavadinimo? Tuo metu Nike turėjo bėgimo batus pavadintus „Air Soles“, tad kiek pakoregavus ir pasitelkus Jordano vardą, daugiau variantų ieškoti nereikėjo.

Draudžiami kedai

Ne tik Jordanas buvo skeptiškas pirmą kartą pamatęs naujuosius sportbačius. Anot legendos, NBA uždraudė pirmuosius Air Jordanus, kadangi kedai neatitiko lygos taisyklių, nurodančių, kad bateliai turi būti iš esmės juodai balti bei atspindėti komandos aprangą.

Krepšininkas už kiekvienas rungtynes, kuriose avėjo Air Jordan 1 bateliais, turėjo susimokėti 5000 dolerių baudą. Nike, žinoma, padengė visas išlaidas ir džiaugėsi nemokama reklama.

Akivaizdu, kad tiek krepšininko, tiek lygos nuomonė pasikeitė, nes iki šiol yra sukurti net 36 Air Jordan modeliai.

Populiarumas

Air Jordan 1 ir kiti po to išėję modeliai tapo tikra kultūros sensacija. 80-aisiais ir 90-iaisiais visi norėjo turėti bent porą ir tas populiarumas neišnyko iki šių dienų. Ypač Jordanų geidė vaikai ir jaunimas, kadangi jie suteikdavo tą geidžiamą „kietumo faktorių“. Kiekvienas vaikas ir paauglys norėjo būti garsiuoju krepšininku, o avint jo vardo bateliais ši svajonė atrodydavo šiek tiek realesnė.

Per pirmuosius metus kedai uždirbo kelias dešimtis milijonų dolerių, o per visą egzistavimą Air Jordan linija uždirbo milijardus. Patys Air Jordan 1 net ir po daugiau nei trisdešimties kitų modelių išliko pačiais populiariausiais iš visos linijos.

Hiphopas ir TV

Air Jordan 1 siejami ne tik su krepšiniu, bet ir populiariąja kultūra ir muzika. Aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose Air Jordan 1 buvo visur. Juos avėjo tiek vaikai gatvėse, tiek žvaigždės Holivude – sportbačius buvo galima pamatyti net žymiame Willo Smitho seriale „The Fresh Prince of Bel-Air“, o be jų neįsivaizduojamos ir tokios šiandienos hiphopo žvaigždės kaip Eminemas, Kanye Westas ir Travis Scottas.

Aštuntasis dešimtmetis buvo krepšininkų kurtų sportbačių aukso amžius, tad Air Jordan turėjo nemažai konkurencijos, tačiau dėka paties Michaelo Jordano populiarumo ir batų dizaino išskirtinumo, Air Jordan 1 greitai tapo rinkos lyderiais. 

Prie sėkmės prisidėjo ir tai, kad Air Jordan kedai patiko ne tik sportininkams profesionalams, bet ir „sneakerheadams“, kurie naujausių kedų pristatymo laukdavo miegmaišiuose prie parduotuvių. Turėti Air Jordan 1 savo kolekcijoje yra tiesiog būtina save gerbiantiems „sneakerheadams“.

Dabartis ir ateitis

Kodėl šie sportbačiai išliko tokie populiarūs iki šių dienų? Pirmiausia, žinoma, nostalgija ir sentimentai, nes 80-aisiais ir 90-aisiais užaugusi karta tikrai jaučia stiprius jausmus savo vaikystei ir jaunystei. Tačiau Jordan prekės ženklas nėra sustojęs vienoje vietoje ir nuolatos tobulėja ir siūlo kažką naują. Prie šios sėkmės labai prisideda ir pats Michaelas Jordanas, aktyviai dalyvaujantis visuose procesuose.

Klasikiniai Air Jordan 1 bateliai atitinka tuometines mados tendencijas, tačiau puikiai atrodo ir naujojo tūkstantmečio kontekste. Žinoma, retro mados sugrįžimas prisidėjo prie to, kad Air Jordan įsimylėjo ir jaunimas iš kartos Z, kuris auksiniais Michaelo Jordano laikais net nebuvo gimęs.

Kasdienai

Air Jordan nuolatos tobulina sportinės avalynės rinkos standartus ir technologijas, be to – puikiai atrodo avint tiek su sportinio stiliaus, tiek su gatvės mados apranga. Prie džinsų ir bliuzono? Žinoma! Prie naujausių sportinių kelnių ir marškinėlių? Visada! Stiliaus su Air Jordan 1 galimybėms ribų nėra.

Air Jordan 1 yra itin patogūs ir aukštos kokybės. Gaminami iš natūralios bei dirbtinės odos ir orui pralaidaus pamušalo jie saugo pėdas ir specialiu padu amortizuoja smūgius. Sportiniai bateliai gaminami įvairių spalvų, tad tinkamus ras visi.

Svajojate apie porą šių istorinių batelių, tačiau nežinote, kokią spalvą ir stilių geriausiai pasirinkti jums?

Raskite sau labiausiai patinkančius Air Jordan 1 kedus SIL parduotuvėje Kauno miesto centre – V. Putvinskio g. 50A. arba SIL.lt elektroninėje parduotuvėje.

Užs. Nr. 501935