Advokatai Londone: 3 mitai, susiję su traumų darbe kompensavimu

Dylan Gillis, Unsplash nuotr.
advokatai
Nepriklausomai nuo to, kokiame sektoriuje ar aplinkoje dirbame, kiekvienas turime teisę į saugią darbo vietą, garantijas. Todėl labai svarbu pagalvoti ne tik apie savo pareigas, bet ir teises. Lietuviai teisininkai Anglijoje pastebi, kad jas žino ne kiekvienas, o pakovoti dėl jų nedrįsta dėl nepagrįstų baimių ar susikurtų stereotipų, o kartais – dėl nepažįstamos svečios šalies teisinės sistemos. Žinoma, pavojingesnėse srityse, pavyzdžiui, statybų rinkoje, patiriama daugiau traumų. Anglijoje dirbantys advokatai teigia – tautiečiai jiems priklausančių kompensacijų kartais negauna būtent dėl sklandančių nepagrįstų mitų. Kokie jie?

1. Kompensuojamos tik tam tikros traumos

Dažnas darbe patirtas traumas sieja su labai konkrečiais nutikimais, įrenginiais, situacijomis. Vis dėlto, kompensacijas galima gauti dėl įvairių su nesaugia darbo aplinka susijusių traumų ir patirtų sužalojimų. Ir visai nesvarbu, tai iš pirmo žvilgsnio itin saugus biuras ar statybų aikštelė. Kalbant apie šią, advokatai Londone sako – kartais kompensacijos darbuotojai negauna dėl elementaraus nežinojimo.

Pavyzdžiui, statybų sektoriuje dažnos traumos ant pastolių. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad kompensacijas gali gauti darbuotojai, nebūtinai dirbę ant jų, juk ir šalia dirbantys gali susižaloti dėl nuo pastolių nukritusio įrankio, medžiagų ar statybinių atliekų. Bet kokiu atveju, geriausias sprendimas – susisiekti su advokatais.

2. Pateikus ieškinį, bus nebeįmanoma dirbti toje pačioje įmonėje

Tiesa, kartais po nelaimingo atsitikimo darbo vietoje paaiškėja, kad aplinka ne tik nesaugi, bet ir „nedraugiška“. Jei darbdavys nenori prisiimti atsakomybės, teisininkai ragina pasidomėti galimybe pateikti ieškinį dėl kompensacijos. Ši mintis daugeliui statybų sektoriaus darbuotojų atgrasi jau vien dėl fakto, kad darbdavys liks nepatenkintas. Kiti iškart įsivaizduoja scenarijų, kaip turės dirbti kur kas prastesnėmis sąlygomis ir galbūt net už mažesnę algą.

Labai svarbus momentas – Jungtinėje Karalystėje daugelis įmonių turi darbdavio atsakomybės draudimą. Būtent jis ir padengia su kompensacija susijusias išlaidas. Taigi, jūsų teisiniai veiksmai prieš darbdavį nelems įmonės finansinio nuosmukio. Įstatymo saugomi ir darbuotojai – jei kartais darbdavys nuspręstų „atkeršyti“ sumažindamas darbo valandas, keisdamas darbo sąlygas ar užmokestį, dėl to jis taip pat gali būti patrauktas atsakomybėn.

3. Galimo pralaimėjimo atveju, teisininkams pinigai bus išleisti be reikalo

Imtis teisinių veiksmų prieš savo darbdavį nėra lengvas sprendimas, neretai jis sukelia daug nepatogumų, streso. Ypač svečioje šalyje, kurios teisinė sistema yra nepažįstama. Tačiau gerai pagalvojus apie šio, kad ir labai nemalonaus, proceso grąžą – ji nepalyginamai didesnė už baimę nuvilti darbdavį, kuris galbūt taip nesijaudina nuvylęs jus. Priklausomai nuo traumos, darbuotojai patiria įvairiausių išlaidų, susijusių su sužalojimo gydymu. Tai gali būti kelionės išlaidos, nedarbingumo metu naudojami asmeniniai finansai, gydymo, vaistų ir reabilitacijos išlaidos, galiausiai – bandymas pasveikti po patirto šoko.

Teisininkai sako, kad tokiu atveju pateikiamas ieškinys ir gauta kompensacija užtikrina mažesnę finansinę ir emocinę žalą. Esminis momentas – kai kurios advokatų įmonės Jungtinėje Karalystėje, taip pat ir lietuvių, dirba „nelaimėsite – nemokėsite“ principu. Tai reiškia, kad už profesionalių teisininkų suteiktas paslaugas teks mokėti tik tuo atveju, jeigu ieškinys bus sėkmingas.

Žinoma, tam, kad komanda pateisintų lūkesčius, viską paaiškintų suprantama kalba ir suteiktų palankias mokėjimo sąlygas, reikia skirti laiko patikimos advokatų kontoros paieškai. Įvertinkite sritis, kuriose specializuojasi teisės ekspertai, pažiūrėkite, kaip jie komunikuoja viešojoje erdvėje ir kaip juos vertina klientai. Pasidomėkite paslaugų apmokestinimo sąlygomis, galite tiesiog pasiteirauti, ar įmanomos paslaugos „nelaimėsite – nemokėsite“ principu.

Užs. Nr. 521445