40 tūkstančių kamštelių stogo terasai

40 tūkstančių kamštelių stogo terasai

40 tūkstančių kamštelių stogo terasai

Joniškietė Saliomė Guliačenko gyvena įprastame seno mūrinio namo bute miesto centre. Tačiau tik įsukus į kiemą ir pakėlus aukštyn galvą prieš akis atsiveria spalvų pasaulis iš 40 tūkstančių plastikinių butelių kamštelių. Tiek jų, išdėstytų ornamentais, puošia moters stogo terasą.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Ornamentai iš įvairiaspalvių kamštelių

Užkopus į antrąjį aukštą butelių kamštelių „kilimai“, dengiantys terasos turėklus ir seneles, atsiveria visu grožiu. Spalvingi gėlių žiedai, audinio ornamentai – visa tai sukurta iš antrinių žaliavų, atliekų, kurias įprastai išmetame į konteinerį.

Saliomė Guliačenko pasakoja, kad kiekvieną kamštelį reikėjo perverti karštu virbalu. Kad specialiai neeikvotų dujų, jį moteris įkaitindavo gamindama maistą ant viryklės.

„Perverti kamštuką nesudėtinga, karštas metalas per plastmasę lenda kaip per sviestą. Po to kamštukus suveriu ant vielos kaip karolius ir dar juos suklijuoju, kad nesisukinėtų aplink vielą. Tada vėrinį pritvirtinu nuo viršaus iki apačios prie sienos ar terasos turėklų“, – apie darbo ypatumus pasakoja išradinga joniškietė.

Spalvinga terasa  mirga prieš akis kaip rytietiški kilimai. Tokioje aplinkoje, pasak moters, nuotaika geresnė. Terasoje ant stogo ji vasarą ir miega. Čia įsirengė „daržiuką“ – medinėse dėžėse augina pomidorų, kurie dar gausiai tebedera, ir gėlių.

Atskraidino kamštukų iš Anglijos

Kamšteliais puošta terasa yra tapusi daugelio svečių susidomėjimo objektu. Vienas keliautojas, atvykęs į Vilnių iš Anglijos, paprašė S. Guliačenko dukros palydėti iki Kryžių kalno. O atvažiavus tiek toli nuo sostinės nuodėmė neaplankyti mamos, tad moteris pasiūlė pavažiuoti trumpam iki Joniškio.

Svečias, pamatęs terasą, negalėjo atsistebėti ponios Saliomės kūrybingumu. Jis kamštelių sienas glostė, čiupinėjo, pats su savimi kalbėjo, kol suprato, kaip ir kas ten sudėta. O vėliau, dar sykį atvykdamas į Lietuvą, atgabeno visą maišą kamštukų iš Anglijos.

„Tai bent netikėtas bagažas skrido lėktuvu“, – juokiasi joniškietė.

Nublukusius ornamentus jau keičia

Terasoje, jos teigimu, yra apie 40 tūkstančių kamštelių.

Tačiau dabar moteris juos baigia pakeisti, liko tik viena sienelė, nes kadaise suverti ir suklijuoti kamštukai per laiką nuo saulės išbluko. Vasarą terasoje būna labai karšta, ypač įkaista bituminė stogo danga.

Butelių kamštelių liga moteris užsikrėtė daugiau kaip prieš dešimtmetį. Sako, norėjusi terasos turėklus uždengti nuo svetimų akių ir paslėpti nelabai jaukias betono sienas. Pirmieji vėriniai nebuvo sėkmingi. Juos moteris suvėrė ne tik iš kamštelių, bet ir iš kasos aparato juostų plastmasinių ričių, tačiau jų nesuklijavo. Todėl kamšteliai ir ritės nuo vėjo sukdavosi aplink vielą ir nuolat barškėdavo, kad net girdėdavosi per langus kambariuose. Pasimokė. Tada ėmė vėrinius klijuoti.

Padėjo rinkti ir nepažįstami

Pradėjus  rinkti kamštelius žmonės vieni per kitus išgirdo apie moters idėją, ir pradėjo talkinti. Būdavo, kaimynai, pažįstami ir nepažįstami jų atnešdavo. Kartais parėjusi po darbo iš parduotuvės namo moteris rasdavo visą maišelį, padėtą prie durų ar užkabintą ant rankenos.

„Sakydavau: jei nori mano balkoną pamatyti, turi atnešti tų kamštelių“, – juokiasi Saliomė Guliačenko.

Prieš gerą dešimtmetį, kai terasa pirmą kartą buvo išpuošta 40 tūkstančių kamštelių, galbūt buvo galima pretenduoti ir į Lietuvos rekordą, svarsto moteris. Dabar jau ne vienas žmogus kamštukais puošia namus.

Siuva raganas

Saliomė Guliačenko gyvena ne tik kamštukų manija. Ji dar siuva lėles – raganas. Pirmoji gimė iš nevilties. Draugei reikėjo dovanos gimtadienio proga. Vilniuje Kaziuko mugėje joniškietė apžiūrėjo parduodamas raganas ir nusistebėjo – kainos didžiulės, po 50 litų.

Paskui pati ėmėsi darbo ir pasiuvo. Lėlės veidą iš pradžių bandė užpildyti statybine šiltinimo vata. Tačiau iš jos susidarydavo gumuliukai. Vėliau ėmė naudoti sinteponą, juo užpildo ir kojas, rankas. Kartais pačiam kūnui naudoja polietileno maišelius.

Moteris sako jau išnaršiusi visą savo spintą ir susiuvusi raganų rūbeliams nereikalingus rūbus, skiautes. Po to, juokauja, iškrausčiusi kaimynės spintą, tada – pažįstamos. Atsitinka, kad kaip ir butelių kamštukų, atraižų jai atneša ir prie durų palieka pažįstami.

Žmonėms patinka malonūs veidai

Iš pradžių siuvusi tikrai raganiškos išvaizdos veidus, moteris netrukus pasimokė: žmonės ieško gražių bruožų, tad išraišką pakeitė, paliko tik simbolinę karpą ant smakro.

„Daug kam patinka raganaitės languotais sijonais. Anksčiau dėvėtų rūbų parduotuvėse rasdavau škotiškų kiltų ir jų medžiaga man puikiai tikdavo. Bet dabar kiltų nebegaunu, sako, juos naudoja tautiniams rūbams siūti“, – pasakoja Saliomė Guliačenko.

Joniškietės namuose – net trys sovietinių laikų siuvimo mašinos. Kadaise jų įsigijo Saliomė, dukra ir sesuo.

„Puikios mašinos, siuva viena adata bet kokią medžiagą. Kartais ima barškėti, tratėti, strigti, bet po kelių dienų pailsėjusi ir vėl puikiai dirba“, – sako išradinga moteris.

Autorės nuotr.

KIEKIS: Šeimininkė sako terasoje panaudojusi net apie 40 tūkstančių įvairių spalvų plastikinių kamštelių.

IDĖJA: Saliomė Guliačenko sako kamšteliais tiesiog norėjusi terasos turėklus uždengti nuo svetimų akių ir paslėpti nelabai jaukias betono sienas.

ORNAMENTAI: Kamštukai suverti ir suklijuoti ne bet kaip, bet ornamentais, gėlių žiedais.

PUOŠMENA: Kamšteliais papuoštas ir gėlių prisodintas kubilas.

RAGANOS: Iš pradžių siuvusi tikrai raganiškos išvaizdos veidus, moteris netrukus pasimokė: žmonės ieško gražių bruožų, tad išraišką pakeitė, paliko tik simbolinę karpą ant smakro.