3 iššūkiai verslo mokestinei sistemai: ar esate pasiruošę?

mokestiniai
Verslo pasaulyje viena pagrindinių sėkmingos įmonės sąlygų – atidus pasiruošimas ir planavimas. Tiesa, strategiškai ruoštis reikia ne tik pardavimams ar pelningiems sandoriams, planuoti reikia ir juos lydinčius mokestinius klausimus. Teisės ekspertai pastebi, kad šie kartais ignoruojami, o užklupę mokestiniai patikrinimai ar nesutarimai išmuša verslo atstovus iš vėžių. Toliau – 3 netikėtos situacijos, kurioms iš tiesų galite pasiruošti dar šiandien.

1. Mokesčių ginčai

Mokestinė sistema žmogui, neišmanančiam teisinių savo verslo srities aspektų, kartais atrodo it painus, kone neišsprendžiamas uždavinys. Ne paslaptis, jog dalis verslo atstovų būtent dėl šios priežasties ignoruoja su mokesčiais susijusius klausimus, kurie tampa paskutinei akimirkai paliekamais „formalumais“. Vis dėlto garsiai nuskambėjusios kitų klaidos aiškiai parodo, kad tvirtas mokestinis pamatas yra sėkmingo funkcionavimo sąlyga. Kas nutinka, jei ji neišpildoma?

Tikėtina, kad anksčiau ar vėliau teks susidurti su ginčais. Tiesa, į šiuos įsivelia net ir atsakingos, inovatyvios kompanijos. Žinoma, šioms įrodyti savą tiesą valstybinėms institucijoms kur kas paprasčiau, nes ieškoti reikalingų atsakymų tokiose įmonėse žymiai paprasčiau. Bet kokiu atveju derybų bei ginčų metu praverčia tvirtas užnugaris – išvien dirbanti mokesčių ir baudžiamosios teisės specialistų komanda, kuriai įvairiausio pobūdžio mokestiniai ginčai yra kasdienis darbas.

Svarbu suprasti, kad ir tokioms netikėtoms situacijoms galima pasiruošti iš anksto. Pirmasis žingsnis, žinoma, yra įmonės teisinės mokesčių sistemos auditas. Patyrę teisininkai patars, kaip išvengti nemalonumų, o į juos pakliuvus – susikurti geriausią derybų planą, apgalvoti realius pergalės ar palankiausius pralaimėjimo scenarijus.

2. Mokestiniai tyrimai

Dalis įmonių nė nežinotų, kaip elgtis mokestinių tyrimų metu. Jei atrodo, kad pasirengimas didelę galią turinčių institucijų apsilankymui nėra būtinas, ko gero, ne iki galo suvokiama šio proceso svarba. Tiesa ta, kad kartais įmonių vadovai stipriau nukenčia ne dėl kritinių mokesčių valdymo klaidų, bet dėl elementaraus savo pareigų bei teisių nežinojimo.

Nepasiruošusius asmenis apima panika, jie nė nepatikrina atėjusių tyrėjų tapatybės, įgaliojimų, tyrimo užduoties, nežino, kokius dokumentus privaloma turėti ar pateikti. Retas detaliai išsiaiškina tikrinamąjį objektą bei laikotarpį. Be to, yra begalė papildomų detalių, kurios gali apsaugoti nuo neapgalvoto žingsnio. Pavyzdžiui, galimybė palaukti atvykstančio teisininko ir savo paaiškinimus teikti raštu vėliau.

Atitinkamų institucijų apsilankymams geriausiai paruošia patyrę teisės ekspertai, kurie specializuojasi skirtingose teisės sferose. Beje, esant poreikiui, jie gali atstovauti kompanijai patikrinimo metu. Tuomet nereikia galvoti, ką ir kaip atsakyti.

3. Mokestiniai patikrinimai

Lietuvos institucijų organizuojamų detalesnių patikrinimų metu tyrėjai siekia nustatyti, kaip mokesčių mokėtojas vykdė teisės aktuose numatytas pareigas. Pradedant paprasčiausiu mokesčių deklaravimu ir baigiant sudėtingais sandoriais, investicijomis. Kaip atrodo pasiruošimas galimiems patikrinimams?

Pirmiausiai reikia suprasti ir susitvarkyti savo verslo teisinę mokesčių sistemą. Beje, stiprus pamatas – efektyvi tokių patikrinimų prevencija. Auditų metu pamatomos grėsmės, kurių įprastai net nepastebėtumėte. Žinoma, net tada, kai patikrinimas yra neišvengiamas, būtina ant žemės stovėti tvirtai.

Kaip pasiruošti, jei nujaučiamas artėjantis mokestinis patikrinimas? Reikėtų nedelsiant dairytis teisininkų, kurie turi svarios patirties komunikacijoje su vietos bei užsienio mokesčių institucijomis. Idealu, jei partneriai turi ne tik teorinių žinių, bet ir praktikoje susidūrę su įvairiais mokestinių patikrinimų scenarijais tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse.

Šioms trims neretai ignoruojamoms, ne visuomet nenumatytoms ir ne visada maloniai pasibaigiančioms situacijoms galima pasiruošti. Kartais atsakingas planavimas padeda ne tik pasirengti atsakyti į bet kokius mokestinius klausimus, bet ir jų išvengti!

Užs. Nr. 483310