Kaip žiūrime į medį, taip žiūrime ir į žmogų

Asmeninė nuotr.
Austė JUOZAPAITYTĖ, šiaulietė, aplinkosaugininkė, asociacijos "Gyvas miškas" koordinatorė, kraštovaizdžio dizainerė

Facebook/ Kiek kartų gali atgimti tauta? Vizualizacijos: viršuje – Šiaulių bulvaro projektas, apačioje – kitų šalių pavyzdys.
Vizualizacijos viršuje – Šiaulių bulvaro projektas, apačioje – kitų šalių pavyzdys. (Facebook/Kiek kartų gali atgimti tauta?)

Šiuo metu viešoje erdvėje vyksta akivaizdus miesto valdžios tyčiojimasis iš miesto gyventojų ir miesto ateities, vardan principų yra aukojami medžiai. Meras ir savivaldybės darbuotojai viešai kuria peticijas kiršinančias visuomenę.
Cituoju: "ar išsaugome 130 liepų bulvare, bet atsisakome algų kėlimo, mokyklų ir darželių atnaujinimo, socialinių programų, senelių namų statymo, žvyruotų gatvių asfaltavimo, miesto parkų atnaujinimo, neįgalių vaikų stovyklų, žaidimų aikštelių, dviračių takų ir t.t."
Vargšės nusikaltusios liepos, tiek atsakomybės joms užkrauta, algos, pastatų atnaujinimas, neįgaliųjų gyvenimo kokybė....
Prancūzijoje šią savaitę, dėl klimato kaitos miestuose susidariusiose karščio salose, temperatūra siekė +46 laipsnių pavėsyje. Tai ateis ir į Lietuvą. Todėl SAVIVALDYBĖS DARBUOTOJŲ IR MERO ELGESĮ, norint iškirsti medžius, LAIKAU PIKTYBIŠKU NUSIKALTIMU PRIEŠ MIESTO GYVENTOJŲ GYVYBĘ.
(Tyrimai rodo, jog iki 2050 metų dėl karščio salų mirtingumas miestuose padidės dvigubai).
Šiaulių miesto viešųjų erdvių projektai neatitinka ir PAŽEIDŽIA darnaus vystymosi principus, bei daugelį ĮSTATYMŲ, kurie užtikrintų bendruomenių poreikius, biologinės įvairovės išsaugojimą ir prisitaikymą prie klimato kaitos.
Savivaldybės darbuotojams, pamiršusiems pradinių klasių žinias, PRIMENU: mieste dėl netinkamo projektavimo, formuojasi karščio salos.
Augmenija naudoja saulės energiją ir vandenį iš dirvožemio fotosintezei atlikti. Fotosintezės metu anglies dioksidas virsta deguonimi, be to, į atmosferą išskiria sukauptą vandenį, tuo pačiu taip vėsina orą. Brandūs medžiai, tokį procesą atlieka daug efektyviau nei jauni, dekoratyviniai medeliai. Vienintelis būdas išvengti karščio salų – projektuoti miestą mažinant betono plotus (kurie dieną kaupia saulės energiją ir kaitina aplinką), išsaugant ir plečiant žaliąsias zonas, nes jos sukurs šešėlį, tinkamai absorbuos vandenį per potvynius, o per karščius vėsins ir valys orą nuo kietųjų dalelių, be to, kas svarbiausia, gamins mums būtiną deguonį.
Pavasarį su Lietuvos arboristikos centro specialistais praėjome naujos bulvaro dalies, Tilžės ir Varpo gatvės medžius. Juos įvertino kaip prastos būklės, prastai nugenėtus ir prastai prižiūrimus. Todėl argumentas, jog medžiai bus atsodinti, yra absoliutus noras pasipelnyti ir visiškas NESUVOKIMAS, kas yra medis ir kokios priežiūros jam reikia.
Kaip žiūrime į medį, taip, vadinasi, žiūrime ir į žmogų.
Kokį pavyzdį rodome savo vaikams: jie mato, jog nenorime prisiimti atsakomybės už senesnį, galbūt pasiligojusį. Taip auginame žiaurių vaikų kartą, kuri mato, jog galime lengva ranka seną pakeisti jaunu. Tas jauno kultas, dabar gyvuojantis tarp miesto želdinių temos, persikelia ir į mūsų kasdieninę kultūrą tarp žmonių. Be pagarbos senam, netenka prasmės joks bendruomeniškumas ir sveikos visuomenės tęstinumas.
Šie nauji medžiai neužaugs, nesvarbu, kiek laiko praeitų, jie niekad nebus tokie, kokias dabar turime senąsias (nors tokio amžiaus medis dar tik brandus, ne senas) liepas. Šie medžiai yra dekoratyviniai.
Be to, su klimato kaitos pasekmėmis susiduriame jau dabar, ir ateityje susidursime dar intensyviau, kas eis pro bulvarą esant +35 laipsnių. Jau dabar vengiu eiti pro Tilžės gatvę dėl karščio ir iš širdgėlos dėl sudarkyto miesto.
Prie klimato turime taikytis jau dabar, o ne po 20 metų, kuomet, naiviu manymu, tos liepos užaugs. (Geriausiu atveju paaugs dar keletą centimetrų, o tuomet, arba nuskurdinsime miestą, arba kas keletą metų kišime pinigus į vis naujų medžių persodinimą). 
Visų prašau, diskutuojant ir priiminėjant tokius sprendimus, daugiau pasidomėti, kas vyksta pasaulyje, kokios tendencijos. Kodėl kitos Europos šalys pradeda vertinti senuosius medžius ir suteikia jiems didžiausią apsaugą. Kokius projektus įgyvendina ir kaip plečia žaliuosius plotus mieste. 
Savo pareigose esate galbūt keliems metams, bet sprendžiate miesto likimą daugeliui metų į priekį, todėl kiekvienas sprendimas turi būti apgalvotas, jog tarnautų ateities kartoms ir sukurtų geriausias sąlygas ne tik išgyvenimui, bet kokybiškam GYVAVIMUI. 

 

Komentarai

Lina    Pir, 2019-07-01 / 14:55
Kaip paaiškinti kvailiui, kad žemė apvali, o dekoratyvis medeli nėra medis??? Taip suskaldė miestą merija, kad tik degtuką tereikia uždegti ir viskas sprogs
Buratinas - dar ir kerštingas. Kaip nusprendė, taip ir bus ?    Pir, 2019-07-01 / 15:08
Sako, Buratinas - dar ir kerštingas. Kaip nusprendė, taip ir bus ?
Kuku    Pir, 2019-07-01 / 15:32
Vietoj to kad girdėtų miestiečius, valdžia atrodo ėmė kariauti su jais. Aišku, kai gali nupjauti medį nes negražus, gali nuspirti ir žmogų nes per daug drąsus
Rimantas    Pir, 2019-07-01 / 19:16
Išties apgailėtinas valdžios parsidavimas. Ir net tik. Tai pataikavimas eurobiurokratijai, kuri meta milžiniškas lėšas aplinkos, paveldo, istorinės atminties sunaikinimui. Tada mat bus lengviau primesti „naujoves ir permainas, atsinaujinimą ir pažangą“. Tai tik tušti žodžiai, į kuriuos galima įpakuoti bet kokį turinį. Jei istoriniai pastatai yra vertinami kaip kultūros paveldas, tai ir gyvos ar negyvos gamtos paveldas turi būti dar labiau vertinamas! Brandus medis turi būti pripažįstamas vertybe ir atsižvelgiant į jį turėtų būti projektuojama erdvė ir naujai kuriami objektai (o ne atvirkščiai). Prisijungiu prie protestuojančiųjų!
Balamuc    Pir, 2019-07-01 / 20:14
Medžiai turi augt miške, o mieste turi rūkt fabrikų kaminai. Ir kas jums dar čia neaišku? Kuo mažiau medžių bulvare ir kuo daugiau bruko - tuo kietesnis miestas! Ar ne, mere?
Jo    Ant, 2019-07-02 / 10:49
Manau mūsų meras per daug sužvaigždėjo su savo komanda. Važiuoja per miestą kaip su tanku. Antras Lansbergis,tik viską griauti,naikinti.
Visockas - antra Grybauskaitė ?    Ant, 2019-07-02 / 15:12
Ne antras Lansbergis, o antra Grybauskaitė - maždaug, aš nevagiu, todėl ir klaidų nedarau. O jei kas nepatinka, tai žinokit - išsirinksit kitą merą ir jums bus dar blogiau... Va toks mąstymas.
Privslome    Ant, 2019-07-09 / 09:32
Tą bachanaliją sustabdyti, arba būsime kaip žiurkės išnuodyti
Zmogus    Tre, 2019-07-10 / 16:05
Straipsnis idomus, bet neobjektivus. Medis ne zmogus. Prasome vienas dalykas nesumaisyti su kitu!!!!
Lamadėc    Šeš, 2019-07-13 / 22:55
Savivaldybės giltinė įsisuko ir į Pietinį - netoli Šiaurės kolegijos išguldė keturias niekam netrukdančias liepas. Kaipmat supjaustė ir išvežė, kad miestiečių akys nespėtų užfiksuoti. Tuo tarpu beveik prieš savaitę netoliese išlaužytų medžių liekanos vis dar guli prie Grinkevičiaus gatvės. Žodžiu, veikia profesionaliai.
Liepa     Ket, 2019-10-03 / 15:01
Tokie kaip Aistės augs ir užaugs sąmoningų, mylinčių žmonių karta. Grynuole, sveikinu. Būk sveika ir tenesudrasko tavęs žmonės, vardu žvėrys:)
Siaulietis    Ket, 2019-10-03 / 22:25
Labai puikus straipsnis, parodantis kokia didele svarba turi medis ir zaliosios zonos miestuose. Labai liudna kad valdzios zmones kurie turi buti mums pavyzdys mus naikina. Labai dekingas autorei!
Merita    Pen, 2019-10-04 / 08:49
Straipsnis teisingas, tik gaila, kad jaunimas gal jo neskaite, nes visame tame negraziame reikale, kai paskaitai komentarus, jie tiesiog laimingi ir dziaugiasi miesto tokiu keitimusi. O kas liecia visa sita procesa, tai cia tik darosi pinigus tie, kas prie "lovio prieje". Akivaizdu.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.