Visuomenė turi rinktis: saviizoliacija arba natūrali atranka

ELTA nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Sveikatos apsaugos ministras, valstybės ekstremalių situacijų operacijų vadovas Aurelijus Veryga kreipėsi į Lietuvos gyventojus.

Mieli Lietuvos žmonės,

Turbūt pirmą kartą nuo šios COVID-19 sukeltos krizės pradžios nebeužtenka tik epidemiologinių ar medicininių žinių. Nebeužtenka tik politinės valios ir gebėjimo priimti greitus sprendimus.

Tai yra momentas, kada turime susitarti. Laiko neturime, todėl nėra galimybių panaudoti tradicinių demokratijoje įprastų instrumentų, tokių kaip referendumai ar pan. Klausimas atrodytų paprastas, tačiau jis iš tiesų nėra paprastas.

Šis virusas į Lietuvą atkeliavo taip, kaip ir į kitas Europos šalis. Jis parkeliavo kartu su į Lietuvą parvykusias ir kitose šalyse užsikrėtusiais mūsų tautiečiais. Kol kas dauguma fiksuojamų atvejų vis dar yra susiję su parvykusiais iš kitų šalių. Todėl privaloma parvykusiųjų izoliacija 14 dienų būtų labai logiškas žingsnis, kuriam pritaria ir medikai. Tai leistų sulėtinti ligos plitimą ir padidintų tikimybę, kad, augant susirgusiųjų skaičiui, sveikatos sistema suspės jiems padėti.

Tačiau jau pirmoji tokio sprendimo įgyvendinimo diena parodė, kad tai yra didelė problema. Dalis parvykusiųjų nenori ar nesutinka būti izoliuojami. Savivaldybėms tekusi našta pasirūpinti izoliacija tampa joms sunkiai pakeliama.

Parvykusiųjų pyktis ir nepasitenkinimas tampa didžiule ir sunkiai pakeliama našta policijos pareigūnams. Esu nepaprastosios padėties priešininkas, nes manau, kad Lietuva ir jos piliečiai nenusipelnė visų nepaprastosios padėties baisumų, juo labiau, kad pagaliau išmokome švęsti ir džiaugtis savo laisve.

Nesuvaldyta situacija taps baisia sąžinės našta mūsų kartai, nes išplitus ligai taip, kaip ir kitos net labiau išsivysčiusios šalys, nebegalėsime padėti visiems, kam pagalba bus labai reikalinga. Europos šalys, kuriose liga išplito, svarsto nuo kokio amžiaus pacientai nebebus intubuojami, nes šansai juos išgelbėti yra ženkliai mažesni nei jaunesniųjų. Ir tas amžius tikrai ne 80 metų. Kalbama apie 60–65 metų amžiaus gyventojus. O dabar apsidairykime aplink ir pagalvokime, kiek tokių pažįstame ir kas jie. Pagalvokime, kokia yra bus praradimų kaina. Ir ar galėsime su tuo gyventi.

Nesu neklystantis, galbūt padariau kažkur klaidų. Dėl to labai atsiprašau. Visada stengiuosi įsiklausyti, tartis ir kalbėtis.

Dabar mes esame ties ypatingo apsisprendimo riba. Izoliuojami gyventojai jau dabar piktinasi, kad negali grįžti namo, kad šeimos yra priverstos būti tame pačiame pastate su chuliganiškai besielgiančiais tautiečiais ir t. t. Jau girdime pasisakymų, kad tai pamina pagrindines žmogaus teises ir laisves.

Visuomet, kai iškildavo tikrai mirtinas pavojus, sugebėdavome susitelkti ir išgyventi. Dabar yra būtent toks momentas. Pasitarkime, ką darysime. Ar aukosime savo laisves vardan tų, kurie gaus šansą išgyventi, ar rinksimės natūralią atranką, kurios egzistavimą mokslo ir medicinos pažanga buvo atitolinusi?

Tai ne vien medicina, todėl turime sutarti, kaip elgsimės.

Dabar kaip niekad reikalingas susitelkimas, ramybė ir tikėjimas, kad galime įveikti koronaviruso plitimą.

Komentarai

Emilija     Tre, 2020-03-25 / 12:53
Aš nedovanosiu Lietuvos valdžiai, jei bus didelis mirčių skaičius, lyginant su kitomis Baltijos šalimis. Jie atsakingi už tai, kad Lietuvoje per maža pažanga bei visur savivalė ir neatsakingumas. Kaip jau sakiau, kiekvienas galime turėti savo kvailą nuomonę apie mekentojus. O tai bus su Lansbergiais ir Adamkais. Čia jokių išimčių negali būti. Jei jau turime būti pilėnais, tai visi.
Lina     Ket, 2020-03-26 / 19:07

In reply to by Emilija

Sakykite prašau kodėl meras Šimašius netik tvarkosi gražiai bet ir senų žmonių neužmiršta neužmiršta ir tų kurie laukia eilėse dėl tyrimų ir medikų jis rūpinasi jais ne žodžiais bet veiksmais labai norėtųsi kad imtų iš tokio žmogaus pavyzdį Ačiū merui Šimašiui už gerą rūpestį už jautrumą
Na    Ket, 2020-03-26 / 08:24

In reply to by Vaje

Turim tris karalius. Vienas daugių daugiausia rajono mero lygio, kitas daugių daugiausia savo reikalų tvarkytojo lygio, o trečias daugių daugiausia sodo bendrijos pirmininko lygio. Po to kas padaryta belieka nuleisti akis, užsirišti burnas ir užsikimšti ausis.
lota    Pen, 2020-03-27 / 16:39

In reply to by Vaje

O kas jūsų manymu leido jį įvežti? Ir kvailam buvo aišku kuo tai baigsis nes visi buvo priimami iš užsienio padiktavus rekomendacijas?? Sienos privalėjo būti uždarytos jau prieš kelias savaites, kiek suprantu net sekmadienį bus organizuojami reisai......( nesikeiksiu) , ar tai ne sąmoningas užkrato platinimas ???? Kokia čia karantino imitacija ?
Izolina    Tre, 2020-03-25 / 15:23
Ar girdėjote šiandien? A.Veryga pasakė, kad pirmiausiai bus gydomi ir gelbėjimi ligoniai iki 60 metų...
kike    Tre, 2020-03-25 / 20:34
Taip, pirmiausia ruošiasi gydyti tuos bedančius, kurie grįžta iš emigracijos, kurie ir parvežė dovaną mums. Ar ne džiugu.
ona    Ket, 2020-03-26 / 08:30
ka daryti su nakvynes namais,,kaip dirbti darbuotojams budetojams,kaip juos karantinuoti,jug jie kasdien vaiksto kur nori ir uzkres darbuotojus,bei nakvynes namu gyventojus ir taip atsiras platinimo zidinys.
tikras joniškietis    Ket, 2020-03-26 / 17:33
Ta "visuomenė", kuri užvežė virusą, klausys tik botago.
Cia as    Pen, 2020-03-27 / 08:44
Kaip gali karantinuotis jeigu reikia eiti i darba? Tai visi tie darbininkai sirgs ir mirs,o visi ponai pasislepe isgyvens.
lota    Pen, 2020-03-27 / 16:33
Valdžiažmogiai privalės stoti prieš teismą už sąmoningą viruso platinimą, tik jų bukumo dėka buvo leidžiami šimtais su užkratu:(
Koks skirtumas    Sek, 2020-03-29 / 21:34
Pirmiausia būtų gerai kad tas virusas visas senas nutauzusias kvailas bobas isvalytu nuo tos ir taip jau varganos Lietuvos!

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.