
Naujausios
Žvilgsnis atgal: apie Latvijos šventes Šiauliuose ir ne tik...
Regina KVAŠYTĖ
Lapkritis – latvių švenčių mėnuo. Šiemet Latvijos, kaip ir Lietuvos, valstybei sukanka šimtas metų, tik Lietuvai tai atkurtos valstybės, o Latvijai – paskelbtos (latviai sako – proklamuotos) valstybės jubiliejus.
Ta proga nemažai renginių Latvijoje, vyksta jie ir Lietuvoje. Dalis jų skirta abiejų Baltijos valstybių šimtmečiams, kiti – visų trijų (įskaitant Estiją). Šiauliuose Latvijos nepriklausomybės dienai (lapkričio 18 d.) skirti renginiai taip pat vyks (apie tai dar bus skelbiama), tačiau minėjimai būdavo rengiami ir anksčiau.
Vienas tokios veiklos iniciatorių ir vykdytojų – 2002 metais, beje, lapkričio 20 dieną, įsteigtas „Baltų centras“. Kadangi organizuoti lietuvių ir latvių tautoms reikšmingų sukakčių minėjimus yra viena iš jo veiklos krypčių, gal bus įdomu pavartyti prieš 15 metų pradėtą rašyti atsiminimų knygą?
Pirmą minėjimą „Baltų centras“ surengė 2003 metais, kai Latvijos Respublikai sukako 85 metai. Nauja arba jauna (čia puikiai tiktų latviškas žodis jauns, jungiantis abi reikšmes), dar metų nesulaukusi visuomeninė organizacija išsikėlė gana ambicingą tikslą – surengti renginių ciklą: vakaronę, išvyką ir knygų pristatymus. Tiesa, jėgoms ir galimybėms patikrinti pagrindiniu adresatu buvo pasirinkti centro nariai ir artimiausios aplinkos žmonės.
Vakaronėje „Latvijos įvairenybės“ kalbėta apie keliones ir šalies pažinimą per maistą, o vėliau, kaip dera kavinėje (vakaronė vyko kavinėje „Kaukas"), latviškų patiekalų buvo galima ir paragauti. Daug ką tada nustebino pilkieji žirniai (latviškai pelēkie zirņi), kuriais ir vėliau ne kartą yra tekę vaišinti baltiškosios tematikos renginių dalyvius.
Pirmoji išvyka buvo surengta į Rygą – žiūrėti Piotro Čaikovskio baletą „Spragtukas“ (po to tradicija tapo kaimynų šventės proga važiuoti į Latvijos sostinę ir lankytis teatruose). Įvyko taip pat 2 leidinių pristatymai. Monografijos „Baltų Faustas ir Europos literatūra“ pristatymas buvo skirtas akademinei bendruomenei ir besidomintiems literatūra (dalyvavo autorius Silvestras Gaižiūnas). Užtat kito leidinio – „Latvių–lietuvių kalbų žodyno“ (sudarytojas Alvydas Butkus, o rengėjas VDU Letonikos centras) – adresatas jau buvo daug platesnis.
Pasirodęs žodynas gerokai palengvino gyvenimą ir tiems, kurie mokė, ir tiems, kurie mokėsi latvių kalbos, nes tuo metu vos ne kaip bibliografine retenybe teko naudotis 1977 metų žodynu. Galima pasidžiaugti, kad dabar šio ir 1995 metais išleisto „Lietuvių–latvių žodyno“ medžiaga visiems laisvai prieinama adresu www.letonika.lv (reikia susirasti skiltį Vārdnīcas, t. y. žodynai). Dar ir dabar, praėjus 15 metų nuo pirmojo Latvijos švenčių minėjimo, apima pasitenkinimo gerai atliktu darbu jausmas.
Jubiliejinės nepriklausomybės dienos visada sulaukia daugiau dėmesio. 2008 metais jau pavyko surengti „Latvijos savaitę Šiauliuose“. Nauja, netikėta, svarbu – tai pagrindiniai žodžiai, kuriais būtų galima apibūdinti šią savaitę.
Pirmą kartą Šiauliuose (turbūt ir Lietuvoje) per trumpą laiką įvyko daugybė renginių, kuriuos jungė noras garsinti Latviją ir pagerbti ją Nepriklausomybės paskelbimo 90-mečio proga bei geriau pažinti kaimynus. Tam buvo gauta parama iš Šiaulių miesto savivaldybės nevyriausybinių organizacijų vykdomiems projektams numatytų lėšų ir iš Valstybinės kalbos agentūros (Latvija).
Visą savaitę kino teatre „Atlantic Cinemas“ buvo rodomas vaidybinis filmas „Rygos kariai“ (režisierius Aigaras Grauba) (tiesa, dar ir dabar apmaudu, kad tąkart nedaug šiauliečių juo susidomėjo).
Universitete įvyko nuotraukų parodos „Latvijos mozaika“ (autorė Regina Kvašytė) atidarymas ir lietuvių bei latvių poezijos skaitymai, kuriuos surengė studentų klubas „Mūzynas“ (vadovė Danguolė Šakavičiūtė), taip pat pokalbis su vertėju Silvestru Gaižiūnu apie Zentos Maurinios (Zenta Mauriņa) knygos „Tremties tragizmas“ vertimą į lietuvių kalbą.
Vienas pagrindinių savaitės renginių – šventinis vakaras „Latvija mano širdyje“. Jame dalyvavo ir pranešimą skaitė Latvijos ambasadorius Lietuvoje Hardijas Baumanis (Hardijs Baumanis). Menine dalimi pasirūpino aktorė Olita Dautartaitė, skaičiusi gyvųjų baltų kalbų eiles, ir ŠU folkloro ansamblis „Vaiguva“ (vadovė Diana Martinaitienė).
Tuometinis ambasadorius H. Baumanis (1967–2015) pirmą kartą lankėsi Šiauliuose, todėl buvo surengtas jo susitikimas su miesto ir universiteto vadovais, su Prekybos ir pramonės rūmų prezidentu, taip pat parodyta neseniai atidaryta Šiaulių arena ir Kryžių kalnas.
Savaitę užbaigė Latvijos universiteto Studentų teatras spektakliu pagal Augusto Strindbergo pjesę „Freken Julija“ (režisierius Visvaldis Klintsonas) ir bendra vakaronė klube „Juonė pastuogė“, pavadinta „Mes – baltai“, kur muzikavo ŠU folkloro ansamblis „Vaiguva“ (vadovė Diana Martinaitienė) ir liaudiškos muzikos ansamblis „Jonis“ (vadovas Pranciškus Trijonis). Galima sakyti, kad 2008-ieji tapo tam tikrais lūžio metais „Baltų centro“ santykiuose su Latvijos ambasada Lietuvoje – jie sustiprėjo ir išsiplėtojo.
Latvijos Respublikos 95-mečiui 2013 metais Šiaulių universiteto bibliotekoje surengta paroda „Rainio saulės žemė“, kurioje eksponuotos latvių ir lietuvių dailininkų plenero metu sukurtos latvių poeto Rainio vaikams rašytų eilėraščių iliustracijos. Šio projekto sumanytoja buvo draugija „Sēļu pūrs“ ["Sėlių kraitis"] iš Zasos (Latvija) ir keramikė Anda Svaranė (Anda Svarāne), o tarp vykdytojų – dailininkai Arūnas ir Reda Uogintai, ir Arūnas Augutis.
Parodą papildė eilėraščių tekstai latvių ir lietuvių kalba. Vėliau buvo išleista šių iliustracijų knyga su eilėraščiais latvių kalba ir pristatyta visuomenei Rygoje, Latvijos nacionalinėje bibliotekoje 2015 metais.
Minint eilines, ne jubiliejines, Nepriklausomybės dienos šventes, taip pat būta įdomių renginių. Norėtųsi išskirti kelis iš jų. 2006 metais kartu su chorais „Bičiuliai“ ir „Studium“ (vadovas Stasys Žalalis) surengtas iškilmingas vakaras ŠU Baltojoje salėje, kurio metu paskaitą skaitė istorikas Arūnas Gumuliauskas, o koncertavo abu chorai ir pianistė iš Latvijos žemės ūkio universiteto (Jelgava) Nuora Lūsė (Nora Lūse). Vakarą vedė Šiaulių dramos teatro aktorė Silvija Povilaitytė. To minėjimo sumanytojas buvo choras „Bičiuliai“, o „Baltų centras“ – jo partneris.
Ne vienas Nepriklausomybės dienai skirtas renginys yra buvęs vienaip ar kitaip susijęs su knygomis. 2011 metais įvyko susitikimas su žymia latvių poete ir rašytoja, roko operų libretų autore Mara Zalyte (Māra Zālīte). Jos kūryba turėtų būti neblogai žinoma Lietuvoje, nes pagal pjeses „Margarita“ ir „Žemės mokestis“ buvo pastatyti spektakliai Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre (režsierius Allbinas Kėleras). Beje, Margaritos vaidmens atlikėja Asta Preidytė 2006 m. įvertinta Scenos kryžiumi už geriausią moters vaidmenį. Tais pačiais metais M. Zalytės „Margarita“ išleista atskira knyga, o 2016 metais lietuvių kalba pasirodė romanas „Penki pirštai“ (vertėja Erika Drungytė).
2016 metais buvo surengtas išskirtinis dviejų poetų ir vertėjų Vlado Braziūno ir Knuto Skujenieko dviejų dalių vakaras. Pirmiausia Šiaulių universiteto bibliotekoje pristatyta V. Braziūno nuotraukų paroda „Europieti, augęs pačiame palietuvy“, skirta Knuto Skujenieko 80-mečiui, o vėliau Chaimo Frenkelio viloje – poezijos vakaras „Baltų priedainės“. Ir V. Braziūnas, ir K. Skujeniekas skaitė eilėraščius, dainavo choras „Polifonija“, kanklėmis grojo Žemyna Trinkūnaitė, o apie poetų tekstus kalbėjo kalbininkas Šiaulių universiteto profesorius Skirmantas Valentas.
Mokslinių knygų pristatymas buvo vienas iš pagrindinių įvykių 2015 metais. Nes beveik vienu metu dienos šviesą išvydo du Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto baltistiniai leidiniai – Lauros Laurušaitės monografija „Tarp nostalgijos ir mimikrijos. Lietuvių ir latvių pokario išeivijos romanai“ ir rinkinys „Baltiška, tautinė, regioninė savimonė baltų literatūrose ir kultūrose“.
Jų pristatyti atvyko mokslo darbuotojai iš Vilniaus ir Šiaulių: Laura Laurušaitė, Vigmantas Butkus, Manfredas Žvirgždas, Dangiras Mačiulis ir Skirmantas Valentas. Tų metų šventės minėjimas išsiskyrė vienu netikėtu akcentu – į „Baltų centrą“ atvykę LRT žurnalistė Lidija Jankauskienė ir operatorius Algimantas Jakubauskas transliavo laidos „Laba diena, Lietuva“ žiūrovams mūsų universiteto studenčių Enrikos Valančiūtės ir Viktorijos Raštutytės bei centro vadovės Reginos Kvašytės sveikinimą Latvijos šventės proga.
Praėjusiais metais Latvijos nepriklausomybės dienos minėjimas buvo susietas su „Baltų centro“ 15 metų sukakties minėjimu. Ta proga buvo galima apžiūrėti nuotraukų ir plakatų parodą „Baltų centrui 15: svečiai ir renginiai“ ir dalyvauti šventinėje popietėje. Į ją atvyko Latvijos ir Lietuvos ambasadų atstovai, taip pat draugai ir partneriai iš Latvijos – Daugpilio, Jelgavos, Rygos, su kuriais per visus gyvavimo metus nuveiktas ne vienas bendras darbas. Centrą su sukaktimi ir Latviją sveikino kanklininkių ansamblis „Sunny“ (vadovė Kristina Kuprytė).
Svarbia švenčių minėjimų dalimi, kaip jau sakyta, „Baltų centro“ nariams yra tapusios išvykos į Latviją. Visada būna lankomasi ir teatruose – žiūrėtos operos ir baletai, taip pat Rusų dramos bei Nacionalinio teatro spektakliai. Būtent Nacionalinio teatro lankymas reikšmingas dar dėl vienos priežasties: tame pastate 1918 metų lapkričio 18 d. buvo paskelbta Latvijos Respublika. O vienos iš išvykų metu buvo pasinaudota galimybe apžiūrėti naująją Latvijos nacionalinę biblioteką. Kadangi Rygoje švenčių proga jau nuo 2008 metų rengiami šviesų festivaliai „Staro Rīga“ [Šviečia Ryga], apžiūrėti jo objektus mieste taip pat būna įdomu.
Susitikimai, parodos, įvairūs proginiai renginiai skiriami visiems, kam artima Latvija (informacijos apie renginius skelbiama spaudoje), o organizuojant išvykas pirmiausia galvojama apie centro narius ir studentus, kurie tuo metu studijuoja latvių kalbą, literatūrą ir kultūrą (lituanistams Šiaulių universitete būdavo dėstomi net keli dalykai).
Reikia pasakyti, kad studentai yra rengę ir Latvijos švenčių minėjimus, pavyzdžiui, pakvietė į improvizuotą „Kelionę po Latviją“ (2009 m.), kurios metu supažindino su Latvijos kultūriniais etnografiniais regionais ir įdomiausiomis vietovėmis.
Tąkart Jovaro pagrindinės mokyklos pastangomis „Baltų centre“ buvo surengta ir Rygos šiaurės šalių (latviškai Ziemeļvalstu) gimnazijos mokinių piešinių paroda. 2010 metais renginyje „Latviai ir lietuviai: įvaizdis ir kultūra“ studentės nagrinėjo įvairius tekstus, kuriuose kalbama apie abiejų tautų santykius ir jų atspindžius rašytiniuose šaltiniuose.
„Baltų centrui“ vienam būtų sunku įgyvendinti sumanymus, todėl padėkos žodžiai skiriami sutikusiems būti rėmėjais ar partneriais (kartais partneriu yra buvęs centras). Visus išvardinti nebūtų lengva, tačiaus kelis paminėti vis dėlto norėtųsi.
Didesni renginiai nebūtų įmanomi be Šiaulių universiteto ir jo bibliotekos, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, o informacijos apie renginius ir jų apžvalgų sklaida – be dienraščio „Šiaulių kraštas“. Svariai yra prisidėjęs bendradarbiavimas su mokyklomis.
Be jau minėtų pavyzdžių, dar būtų galima išskirti Šiaulių ir Rygos jaunųjų technikų centrų 2005 metais Vilniaus gatvės vitrinose eksponuotą Rygos jaunųjų technikų centro auklėtinių darbų iš lego konstruktorių parodą Hanso Kristiano Anderseno pasakų motyvais.
Latvijos Nepriklausomybės dienai skirtų renginių Šiauliuose būta nemažai, kaip ir nuolatinių jų rengėjų. Todėl svarbiausia, kad kiekvienas galėtų pasirinkti (rasti) tai, kas labiausiai domina, atitinka veiklos pobūdį ir, kas ne mažiau svarbu, tinka pagal laiką.
Norėtųsi, kad pirmojo šimtmečio proga pavartyta „Baltų centro“ atsiminimų knyga (gal verta pavartyti ir asmenines – prisiminti, ar ir kaip švęstos artimiausių kaimynų šventės), taptų paskata žengti į antrąjį šimtmetį su dar didesniu noru pažinti Latviją.
„Baltų centro“ archyvo nuotr.
„Latvijos savaitės Šiauliuose“ šventinė vakaronė „Latvija mano širdyje“. Koncertuoja „Vaiguva“. 2008 metai.
Vlado Braziūno nuotraukų parodos, skirtos Knuto Skujenieko 80-mečiui, atidarymas Šiaulių universiteto bibliotekoje. Iš kairės: Knutas Skujeniekas, Inta Skujeniecė, Regina Kvašytė ir Vladas Braziūnas. 2016 metai.
Poetė ir rašytoja Mara Zalytė prieš renginį „Baltų centrui“ dovanoja knygas su autografais. 2011 metai.
Pirmoji „Baltų centro“ narių ir draugų išvyka į Rygą. 2003 metai.
Paroda „Baltų centrui 15: svečiai ir renginiai“. Iš kairės: Juozas Pabrėža, Regina Kvašytė, Loreta Sungailienė, Povilas Girdenis. 2017 metai.
„Baltų centro“ nariai ir studentai prieš spektaklį „Kabarė“ prie Nacionalinio teatro pastato, kur 1918 metų lapkričio 18 dieną buvo paskelbta Latvijos Respublika. 2015 metai.
Šiaulių universiteto Lietuvių kalbotyros magistro studijų programos studenčių surengta popietė „Latviai ir lietuviai: įvaizdis ir kultūra“. 2010 metai.
„Latvių-lietuvių kalbų žodyno“ pristatymas „Baltų centre“. Iš kairės: Vytauto Didžiojo universiteto atstovai Linas Bulota (prorektorius), Olga Liaha, Alvydas Butkus (Letonikos centro vadovas), Kristina Vaisvalavičienė. 2003 metai.