Žiemgalos dailininkų parodos ir plenerai

Jono Nekrašiaus archyvo nuotr.
Aktyvus Žiemgalos dailės plenerų dalyvis Adolis Jonas Krištopaitis. 1995 m.
Lietuvos Žiemgalos krašte (taip ši kraštą, susijusį su žiemgaliais) įvardijo kraštotyrininkas ir mokytojas Juozas Šliavas (1930–1979), nemažai dirbo ir kūrė grafikų, tapytojų, skulptorių, keramikų. Tai Gerardas Bagdonavičius, Marcė Katiliūtė, Vytautas Kalinauskas, Vincas Kisarauskas, Juozas Galkus, Algimantas Švėgžda, Stasys Ušinskas, Juozas Vainauskas, Adomas Varnas, skulptoriai Jonas Vasilevičius, Elvyrą Radauskaitė, Nijolė Gaigalaitė ir kiti. Šiame straipsnyje apžvelgiamos krašto dailininkų parodos, Žiemgalos plenerų veikla.

 

1985 m. pirmąkart Lietuvos Žiemgaloje, Pakruojyje, pradėtos rengti kraštiečių dailininkų parodos ir plenerai. 1985 m. rugsėjo mėn. kraštietis grafikas Romualdas Čarna surengė autorinę darbų parodą, kurioje buvo eksponuojami 25 grafikos darbai, sukurti lino raižinio ir mišria technika.

Tais pačiais metais Pakruojyje surengtame respublikos plenere dalyvavo dailininkai A. Dzikaras, A. Kliauga, R. Radzevičius, G. Kariniauskaitė, A. Stankutė, E. Velaniškytė, S. Jusionis. Jie nutapė Pakruojo peizažų, iškilių rajono žmonių portretų, architektūros ir istorijos paminklų. Tai – A. Dzikaro drobės „Pakruojo pievos“, „Debesys virš Sigutėnų“ „Keliukas į malūną“, gydytojos Freibergienės portretas, R. Radzevičiaus „Pakrantės medžiai A. Kliaugos „Kruoja“, „Gražiausia sodyba“ ir kt. darbai

1989 m. Pakruojyje iš Kraštiečių klubo rūbo išaugusi Žiemgalos draugija tapo traukos centru ir daugeliui menininkų, kurie įsijungė į Lietuvos Žiemgaloje organizuojamus plenerus, rengė parodas, susitikimus su krašto žmonėmis.

Draugijos organizuojamų plenerų dalyviais buvo grafikai Gražina Didelytė ir Virginija Kalinauskaitė, tapytojas R. Radzevičius iš Vilniaus, kauniečiai Romualdas Čarna, Margarita Jasilionytė, Adolis Jonas Krištopaitis (1925–2000), Vytautas Laukys, Petras Stauskas (1919–2003), šiauliečiai Raimondas Trušys, Vitolis Trušys (1936–2018), Sigitas Prancuitis, Janina Rimkutė-Budrienė, Arūnas Vasiliauskas, Vidmantas Zarėka, dailėtyrininkas Vytenis Rimkus (1930–2020), taip pat dailininkai Romualdas Pučekas, Sigitas Laurinavičius, Arvydas Martinaitis ir kiti.

Žiemgalos draugijos dailininkų pagrindinės veiklos kryptys: vasaros plenerai, parodos, dalyvavimas draugijos renginiuose, susitikimai su kraštiečiais, dailės propaganda. Kūryba, paremta regiono kultūra, tampa reikšmingesnė ir populiaresnė. Kiekvieno plenero pabaigoje arba pradžioje buvo rengiamos dailininkų dailės parodos, išleisti parodų plakatai ir bukletai. Nemažai tapybos ir grafikos darbų padovanota plenerų organizatoriams ir rėmėjams.

Nuo 1990 m. Pakruojo rajone pradėtų rengti Žiemgalos plenerų iniciatoriai buvo Kaune gyvenantis dailininkas R. Čarna ir šių eilučių autorius J. Nekrašius. Vėliau prie šių plenerų organizavimo ir mecenavimo prisidėjo Pakruojo centrinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Rimas Armonas (1949–1997) ir šiaulietis dailininkas, profesorius V. Trušys, kiti menininkai.

Nuo 1990 metų Žiemgalos plenerai vyko Pakruojyje, Pasvalyje, Impolėje, Linkuvoje, Kreivakiškiuose, Joniškėlyje ir kituose krašto miestuose ir miesteliuose. 1990 m. rugpjūčio 17–24 dienomis Pakruojyje surengtas pirmasis Draugijos dailininkų pleneras. Jame dalyvavo dailininkai R. Čarna, A. J. Krištopaitis, V. Trušys bei jų bendraminčiai iš Kauno – dailininkai P. Stauskas, V. Laukys, grafikė M. Jasilionytė, vilnietės dailininkės G. Didelytė ir V. Kalinauskaitė. Plenero dalyviai susipažino su Pakruojumi ir jo apylinkėmis, kultūros ir istorijos paminklais, senųjų kaimų kraštovaizdžiu ir žmonėmis, surengė parodą Pakruojyje, padovanojo savo kūrinių rajono kultūros skyriui. Buvo išleistas plenero dailininkų darbų parodos bukletas.

1990 m. spalio 5 d. 1500 egz. tiražu išleistas pirmasis „Žiemgalos“ laikraščio numeris, prie kurio daug prisidėjo žurnalistas Vladas Vertelis. Tai buvo „Žiemgalos“ kraštiečių draugijos ir Pakruojo rajono „Auksinės varpos“ laikraščio literatūros ir meno priedas. Jis skirtas dailininkui St. Ušinskui ir Žiemgalos dailės plenerui, įvykusiam 1990 m. rugpjūčio 17–29 dienomis Pakruojo rajone. Žiemgalos dailininkai buvo vieni iš iniciatorių, jog Pakruojyje būtų įamžintas St. Ušinsko atminimas, atidarytas jo memorialinis muziejus.

1990 m. spalio 6 d. Pakruojyje vyko jubiliejiniai renginiai kraštiečio dailininko prof. St. Ušinsko (1905–1974) 85-osioms gimimo metinėms paminėti. Surengta šio dailininko darbų paroda, išleistas parodos bukletas ir leidinys apie žymų dailininką, scenografą, Lietuvos „vitražo tėvą“. Prie namo Pakruojyje, kur prabėgo dailininko vaikystė, atidengta memorialinė lenta, įrengta ekspozicija, pasakojanti apie S. Ušinsko gyvenimą ir kūrybą. Pagerbiant žymiausią Žiemgalos krašto menininką, viena iš Pakruojo miesto gatvių pavadinta S. Ušinsko vardu.

1990 m. gruodžio 1–20 dienomis Pakruojo rajono centrinės ligoninės poliklinikos salėje surengta Žiemgalos draugijos nario V. Trušio akvarelės ir tapybos paroda „Ruduo“, išleistas parodos bukletas.

1991 m. rugpjūčio 12–17 dienomis Pakruojyje surengtas antrasis Žiemgalos dailės pleneras, kuriame dalyvavo dailininkai iš Kauno R. Čarna, A. J. Krištopaitis, M. Jasilionytė, P. Stauskas, šiauliečiai broliai Trušiai, R. Radzevičius iš Vilniaus. Tų pačių metų rugsėjo mėnesio pabaigoje Pakruojo miesto ligoninės salėje surengta plenero dalyvių kūrybos paroda, išleistas darbų katalogas.

1992 m. surengtas trečiasis Žiemgalos dailės pleneras, 1993 m. rugpjūčio 23–29 dienomis Pakruojyje surengtas 4-asis pleneras. Jame dalyvavo dailininkai R. Čarna, Osvaldas Jablonskis, A. J. Krištopaitis, broliai Trušiai. Surengta plenere sukurtų darbų paroda Pakruojyje, išleistas parodos bukletas.

Žiemgalos dailės plenerai dar buvo rengiami Pakruojyje 1993 ir 1994 m., Pasvalyje – 1995, 1996 m. Linkuvoje – 1998, 1999, 2000 m.

Nuo 2001 m. iki 2004 m. plenerai vyko Kreivakiškio dvarelyje, kur dailininkus globojo ūkininkas Vidmantas Palujanskas.

Vienas iš Žiemgalos dailės plenerų vyko Joniškėlyje, kuris 2006 m. šventė 400 metų jubiliejų. Nuo 2004 m. plenerai tapo tarptautiniai. Juose dalyvavo menininkai iš Latvijos – Inita Vilks, Kristina Krastinia, Inita Kačevska, Arnetė Zuterė ir Uldis Zuteris ir kt.

1998 m. Pakruojyje, Pasvalyje ir Šiauliuose surengtos Žiemgalos dailininkų kūrybos parodos, skirtos draugijos dešimtmečiui.

1999 m. Šiaurės Lietuvoje surengta kilnojamoji fotografijų paroda „100 Lietuvos Žiemgalos istorijos ir kultūros paminklų.“ Parodos autorius, sumanytojas ir projekto vadovas – „Žiemgalos“ žurnalo atsakingasis redaktorius Vytautas Didžpetris. Paroda siekta ne tik supažindinti su Lietuvos Žiemgalos istorijos ir kultūros paveldu, bet ir atkreipti valstybės institucijų dėmesį bei paskatinti šio krašto gyventojus rimčiau susirūpinti Žiemgalos vertybių naudojimu, tvarkymu ir saugojimu. Išleistas parodos katalogas.

2001 m. rugpjūčio 1–5 dienomis Kreivakiškiuose surengtas Žiemgalos dailės pleneras. Kreivakiškių dvarelio savininkas V. Palujanskas mecenavo ir globojo plenero dalyvius: R. Čarną, V. Trušį, R. Trušį, S. Laurinavičių ir A. Martinaitį. Dailininkai dvaro savininkui padovanojo 12 darbų.

2001 rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais Pakruojo kultūros namuose veikė Žiemgalos dailininkų paroda. 2001 m. lapkričio 24 d. Pakruojo kultūros namuose surengtos grafiko Juozo Galkaus plakatų ir tapytojo R. Trušio tapybos parodos.

2003 m. rugpjūčio mėn. Pakruojo kultūros namuose atidaryta Žiemgalos krašto dailininkų tapybos darbų paroda. Ši paroda surengta iš Žiemgalos plenero, įvykusio Kreivakiškio dvarelyje dalyvių V. Rimkaus, J. Budrienės, V.Trušio, R. Trušio, A. Vasiliausko, S. Laurinavičiaus, A. Martinaičio ir Marijos Teresės Rožanskaitės sukurtų darbų. Parodos atidarymo metu buvo pristatytas profesoriaus V. Trušio sudarytas katalogas.

2005 m. spalio 17 d. Draugijos Vilniaus skyrius surengė dailininko, profesoriaus S. Ušinsko 100-ųjų gimimo metinių minėjimą. Buvo pasidalinta mintimis apie iškilaus kraštiečio, dailininko, lietuviško vitražo pradininko, scenografo, lėlininko gyvenimą ir kūrybą.

2008 m. rugsėjo mėnesį Šiaulių „Aušros“ muziejaus Aušros alėjos rūmuose atidaryta Joniškio meno mokyklos mokinių grafikos darbų paroda „XI–XIII amžiaus žiemgalių pilių ir gyvenviečių bei Joniškio rajono miestelių XVII–XVIII amžiaus rekonstrukcijos“. Parodoje pateikta daugiau nei 30 jaunųjų dailininkų darbų. Jiems sukurti žinių semtasi 2007 metais vasarą organizuotame plenere-ekspedicijoje, kuriai vadovavo Joniškio meno mokyklos mokytoja V. Žukienė ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus Archeologijos skyriaus muziejininkas Ernestas Vasiliauskas.

2008–2016 m. Pakruojo, Joniškio, Akmenės, Pasvalio, Šiaulių rajonuose buvo rengiamos Žiemgalos draugijos parodos, plenerai, susitikimai su dailininkais ir meno kūrėjais.

–-

Šiemet, sausio mėnesį, Pakruojo ugniagesių draugijos stoginėje surengta paroda „Žiemgalos dailininkai“ iš šiauliečio žurnalisto ir kolekcininko, kraštiečio Vlado Vertelio šeimos kolekcijos yra dar viena galimybė susipažinti su šio krašto menininkų kūryba, pabandyti atgaivinti ryšius su iš čia kilusiais, čia kūrusiais menininkais ir puiki galimybė vėl sugrįžti prie klausimo, ar Pakruojis dabar pasiruošęs atgaivinti Žiemgalos draugiją ir atnaujinti jos veiklą.

Kviečiu Pakruojo ir viso krašto žmones atgaivinti Lietuvos Žiemgalos plenerus, Žiemgalos draugiją, kurią įkurti įkvėpė mokytojo ir kraštotyrininko Juozo Šliavo (1930–1979) darbai ir 1988 m. Pakruojyje įkurtas Kraštiečių klubas. Šiemet, birželio 10 d., sukanka 45 metai nuo šio iškilaus mokytojo, kraštotyrininko, poeto, iškilaus Žiemgalos tyrinėtojo, mirties.

Šiais metais sukaks 35-eri metai, kai 1989 m. gruodžio 16 d. Vilniuje, Lietuvos Mokslų akademijos salėje, įvyko visuotinis Žiemgalos draugijos susirinkimas, kuris patvirtino kraštiečių klubo Žiemgala reorganizavimą į Žiemgalos kraštiečių draugiją. Šio susirinkimo metu buvo išrinkta draugijos valdyba, jos pirmininku tapo šių eilučių autorius. Tikiuosi, jog Pakruojo ir Lietuvos Žiemgalos krašto žmonės bus pajėgūs organizuoti Žiemgalos plenerus, atgaivinti Žiemgalos draugiją.