Žagarėje nuvilnijo tarptautinis „Fringe“ festivalis

Gabijos GAIDJURGYTĖS nuotr.
Naujojo Baltijos šokio 2023 šokis „Alien“, sukurtas bendruomenei.
Gegužės 11–14 dienomis Žagarėje nuvilnijo jau vietinių pasiilgtas, netikėtumo, išradingumo efektais stebinantis penktasis „Fringe“ festivalis. Jame susijungė įvairūs kontekstai, patirtys, jaunatviškas maksmalizmas, ieškojimai skirtingų šalių menininkų kūryboje. Šiemet trijų dienų renginyje pasirodė kūrėjai iš Didžiosios Britanijos, Latvijos, Prancūzijos, Belgijos, Pietų Korėjos, Švedijos, Lenkijos, Vengrijos, Danijos bei kitų šalių ir, žinoma, Lietuvos. Festivalis pirmą kartą peržengė Lietuvos–Latvijos sieną ir kartu vyko kaimyninėje Augstkalnėje.

 

Šokis, muzika, dailė, performansai, dirbtuvės

Dar likus savaitei iki festivalio pagrindinės programos ryškiu įžanginiu akordu tapo gegužės 6-ąją žinomo šiuolaikinio šokio teatro „Aura“ iš Kauno (vadovė Birutė Letukaitė), jungiančio tarptautinę komandą, gamtos įkvėptas spektaklis „Norėčiau būt paparčio žiedu“. Vienuolika šokėjų prieš žiūrovų akis skleidėsi tarsi tas žiedas, lingavo, virsdami medžiais, įsikibusiais į žemę šaknimis. Kūrinys liudijo ne tik apie gamtos simbiozę, vienį, bet gal net labiau apie žmones, kurie gyvybiškai reikalingi vieni kitiems bendrauti, veikti, išlikti.

Šokio ir judesio pasirodymų būta ir daugiau. „Šeiko“ šokio teatras iš Klaipėdos per muzikos ir judesio instaliaciją „Salos“ skatino pasinerti į stichišką būseną, kuriamą iš minimalistinės muzikos, judesio, šviesų ir abstrakčių kostiumų. Vilniuje rengiamas festivalis „Naujasis Baltijos šokis“ Žagarei dovanojo pasirodymą „Alien“ pagal ikoniškąją Steve Reich kompoziciją–meditatyvų šokį „Muzika 18-ai muzikantų“.

Menininkai iš Vengrijos, Belgijos, Prancūzijos, Latvijos, Švedijos, Danijos bei kitų šalių kvietė klausytis muzikos, dalyvauti piešimo ant vandens, kūrybinio rašymo dirbtuvėse, performansuose, aplankyti parodas, sukurtas instaliacijas, stebėti teatrinius pasirodymus. Savo parodas ir performansus, muziką pristatė kraštiečiai menininkai, muzikantai Židrija Janušaitė, Egidijus Godliauskas, Klaudija Indriliūnaitė.

Klaipėdietis menininkas Benas Šarka galbūt net šokiravo prie aštriai kalbančio meno, atveriančio visuomenės žaizdas, nepratusiuosius, paradoksaliai ir su ironija pateikdamas fotosceną „Žvilgsnis į šviesų rytojų“. Jo pasirodymas, reikalaujantis ir gero fizinio, ir psichologinio pasiruošimo, vertė susimąstyti apie žmogaus laikinumą, nes visi kada nors pavirsime į dulkę, apie vaikščiojimą gyvenimo ašmenimis.

Nuo Pietų Korėjos iki Argentinos

„Fringe“ sujungė menininkus iš viso pasaulio – nuo Pietų Korėjos iki Argentinos. Yonggu Shin iš Pietų Korėjos, pelnęs apdovanojimus ne tik savo šalyje, bet ir užsienyje, kuriantis Japonijoje, Kinijoje, Londone, Portugalijoje, Italijoje, Amerikoje ir kitur, Žagarėje kvietė į natūralaus dažymo dirbtuves ir performansą–instaliaciją „Svajonių detalių rinkimas“, kurioje jis tyrinėjo gyvybės prasmę, glūdinčią gamtos ir žmogaus gyvenimo cikluose. Korėjos menininkas dalyvavo jau antrą kartą „Fringe“ festivalyje Žagarėje. Miesto aikštėje stebino gatvės klounas Mariano Gedwillo iš Argentinos, šiuo metu dirbantis Rygos cirke.

Stebėti „Eurovizijos“ finalą šeštadienio vakarą, klausytis vinilinių plokštelių buvo galima Žagarės stovyklavietėje, jau trečią sezoną pradėjusioje buvusioje pieninėje. Atidaryta ir dar viena nauja stovyklavietė sodyboje „Prie malūno“.

Jau penktasis Žagarės „Fringe“ festivalis peržengė vienos šalies ribas. Vienas renginių vyko ir kaimyniniame Latvijos mieste Augstkalnėje, kur norintieji galėjo dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse bei interaktyvioje parodoje ant ratų.

Idėja iš Edinburgo

Pirmasis tarptautinis „Fringe“ (išvertus iš anglų kalbos – „paribys“) festivalis Žagarėje įvyko 2015 metais. Jį inicijavo Žagarėje gyvenanti Sarah Mitrikė iš Anglijos, pamėginusi čia su Žagarės kultūros centro komanda ir talkininkais pritaikyti tokio pat festivalio, pirmiausia užgimusio Edinburge, variantą.

„Fringe“ festivalis, pasak Sarah Mitrikės, tai tarsi akmenuko metimas į vandenį, kai jam liečiant paviršių pasklinda raibuliai. Jie veja vienas kitą, išjudina, taip ir idėjos sklinda iš lūpų į lūpas, menininkai vieni kitus suranda, kviečia į festivalį, įtraukia vietos bendruomenę.

„Fringe“ pasižymi ne tik tuo, kad pasirodo menininkai iš įvairių šalių, bet ir atrandamomis naujomis erdvėmis menui. Šįsyk renginiai vyko ne tik Žagarės kultūros centre ar aikštėje šalia jo, bet ir prie žirgyno maniežo, senoviniame mediniame įspūdingame name, kuris kadaise priklausė tarpukario fotografui A. Laurinavičiui, prie upės, pastato Švėtės gatvėje griuvėsiuose ir kt.

„Fringe“ festivalį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Joniškio rajono savivaldybė.