
Naujausios
Vijurkas
Vytautas KIRKUTIS
Žodžių prasmės tolsta nutolsta nuo savo pirminių daiktų, kartais net sunku atsekti, iš kur jos atbėgusios ir ką kažkada reiškė. Kai greitą, apsukrų, gudrų žmogų vadiname vijurku, kažin ar prisimename tą pagaliuką su įveriamomis skylutėmis siūlams vyti. Tas, kas padėjo siūlus vyti – ir buvo vijurkas.
O man kažkodėl į vijurką labai panašus birželis. Į tą greituolį, vikruolį nenuoramą bernioką, kurio visur pilna. Čia jis papila žolynų dažus, čia po medžius karstosi, čia šūkalioja, trankiai groja šventėje, suburba ar pasitranko kartu su perkūnu, čia svajingai braido paupiais ir paežerėm, čia liepia krautis lagaminus ir greičiau skuosti ilsėtis, čia čiumpa teptukus ir tampa dailininku arba lieja poezijos posmus, prozos pastraipas popieriaus lape... Kaip mėgstama sakyti: sukasi kaip vijurkas...
Sukasi visur, ne tik Vijurkų kaime, Kelmės rajone...
Ir labai teisingai daro. Tiek čia jo ir tėra. Kuo gražesnis laikas, tuo greičiau praskuodžia. Džiaugėmės, grožėjomės, gyrėme už ilgas dienas ir šviesias naktis, gausybes žiedų, net pražydintus paparčius, o žiū – jau paskutinioji jo diena nušviesėjo.
Paukščių ir poetų čiulbuonėlių apdainuotas, apčiulbėtas mėnuo. Negaliu nutylėti Vinco Mykolaičio-Putino: „Iš kur tas ulbėjimas smuikų ir fleitų?/ Iš kur tas svaiginantis širdį andante?/ Kad tik nenutiltų, kad tik nepraeitų/ Taip greitai birželio simfonijos šventė!“
Taip dainavo dainiai... Bet ir vėl – tos keistosios žodžių prasmės: kaip žodynai porina, dainius – tai dainininkas, o dainiai – apyniai be spurgų. Nėra jau taip gerai „dainiais eiti, išeiti“, nes tai „lengvai pelnyti turtą ir lengvai prarasti“.
Bet apie kokius aš čia turtus, kai paskutinius akordus griežia „birželio simfonijos smuikai ir fleitos“...
Gal šiek tiek ir liūdna supratus, kad bėga nubėga ne tik birželis – bet ir mūsų laikas. Juk teisi joniškietė poetė Ona Mikalauskienė, viename eilėraštyje rašanti apie metus, kurie „sugrįžti atgal/ jau nebegali/ jau per aukštai/ per aukštai/ per aukštai pakelta/ laiko – / kuris yra Viskas – / kartelė“.
Tradiciškai po Joninių prasidėdavo šienapjūtė. „Atolankų“ lankose irgi verčiame kultūros pradalges.
Norėdami pristabdyti jus, įsuktus birželio žavesio ir tempo, siūlome naują „Atolankų“ leidinį. Nepasidavėme greituolio vijurko įtakai – mūsų tekstai lėti, ramūs, kartu su jumis apmąstantys dailės, poezijos, kultūros istorijos, literatūros platumas ir gilumas.
Nieko nėra geriau, kaip išeiti iš birželio ir ateiti į liepą su „Atolankų“ rašiniais.