
Naujausios
Tiesa – laiko trupinėliai...
„Nesustabdysi nei dienos, nei nakties, nesustabdysi bėgančio laiko...“
(Konfucijus)
Algirdas DANKISAS (1942–2014)
Raukšlės veide – senėjimo tatuiruotės. Kitaip tariant, priminimas būti pasirengusiam savo saulėlydžiui. Atrodo, toks aiškus, toks rimtas priminimas – ką pametei, radai, ką grąžinai, ko tikiesi? Visai nekenksmingas ir netgi skatinantis dalykas. Kokių dar įdomių susitikimų laukiu? Tiesų painiava – nenumaldomas dienų ir naktų perspėjimas. Lieka nesuprasta jų kalba, atvertas mįslių foliantas. O gal užvertas? Galima ir suklysti. Ar verta ginčytis tik dėl to, kad esu dar gyvas? Negaliu atsakyti į šį klausimą.
Į gyvasties ir mirties paslaptis pavyksta įsiskverbti per gamtos raštą. Tačiau kiekviena tiesa, viso labo tik galima tiesa. Žinoma, retkarčiais pasitaiko išimčių, bet jos tik patvirtina tai. Buvusių dienų paslaptys – gebėjimas suvokti ir pajusti. Kiekvienas turime savo moralę: geresnę arba labiau pagedusią. Todėl margam laiko greitkelyje atsiranda ir išlošiančių, ir pralošiančių. Mirgančios datomis mano metų kreivės? Nėra paprasta nubrėžti skiriamąją liniją, teisingai priimti sprendimus ir jų laikytis.
Kiekvienas susikuriame savo pasaulį. Gyvename jame – kokie mes, toks ir mūsų pasaulis. Kas yra dabar ir kas buvo anksčiau? Ieškau atsakymo, kuris staiga išnyko. Jis sukasi ant liežuvio galo. Jis yra, bet nesugebu jo sugriebti. Gal kaltas užmaršties šalyje likusios vaikystės skonis? Man atrodo, kad padariau begalę klaidų. Tik laikas geba duoti atsakymą.
Nerimas, raikantis dienas besiklausant likimo dundėjimo. O tai svarbus dalykas. Sėdi, nieko nematai, negirdi. Nuo to dar daugiau matai ir girdi. Sutinku ir išlydžiu debesis, o tai svarbus užsiėmimas. Protas nesudrumstas įvykių. Išgeriu gurkšnį šaltinio vandens. Persiimu bundančios dienos energija, pirmuoju jos kvėptelėjimu. Ar šito pakaks mano protui apšviesti? Galvoje tuščia. Tačiau tai ne ta dykynė, kurioje nieko nėra. Joje kažkas kirba, ji iki kraštų pripildyta. Bet kuom, paaiškinti sau negaliu. Galbūt pragyventas dienas sutalpinau ir neapsunkau? Nes jos buvo lengvos it debesys, laisvos kaip paukščiai. Dėk tas dieneles ant svarstyklių, kiek patrauks?
Viskas turi savo vietą. Viskas turi savo laiką. Kaip išlikti darnoje su tuo, kas vyksta? Saulė lėtai plaukia dangaus užtiesalu. Dienų vizijos – baltutėlės ertmės, šviesos ir spalvų išdavystės. Nenumaldoma, aštri, užpustytų klajonių kryžkelėse, šaukianti ilgesį paslaptis. Nei brydės, nei pėdsako, kur buvo žengta. Baltas, trapus rūkas užkloja akimirkas, sekundes, minutes, valandas, stichiškas ir mįslingas. Mintys painiojasi, nenori praskaidrėti. Kaskart atsišaukia vis tylesniu aidu. Vienintelis garsas – mano paties kvėpavimas.
Sveikinu dieną, upę – tokias, kokios jos yra. Tiesą sakant, nė pats nežinau, kuriam galui tai darau. Galbūt dėl to, kad matau, kvėpuoju, kad esu gyvas. Naktį sapnavau Ventą, sroves ir rėvas. Kartu su jomis baltu taku kilau į mėnulį. Ištirpau rūke... Sapnas? Visai nekenksmingas, netgi skatinantis dalykas. Kitaip tariant, atgaiva slogios būties nualintiems nervams. Baikštus lietaus lašas. Gal todėl šviežias ir kvapnus, spindintis kaip Ventos veidas, rimtas ir susimąstęs. „Ko tu nori? Kokių dar įdomių susitikimų lauki?“ – kamantinėja srovės. Bet aš nežinau, ką joms atsakyti. „Jeigu ko nors atsisakei, nebūtinai turi pralaimėti ar nusivilti. „Atsiduok brandinančiai dienos galybei“, – pataria rėvos. Aš mielai išklausyčiau jų vertingų patarimų. Bet vargu ar ką besuprasiu...
Upės ir gamtos tiesos? Raikantis dienas, besiklausant likimo dundėjimo, nerimas. Žinant, jog rytoj ir poryt laukia tas pats. Pasaulis – toks, kokį pažįstu – nustoja egzistavęs tik miegant. Pragyventos dienos? Savyje sutalpinau jas be vargo, ir neapsunkau. Todėl, kad jos buvo lengvos ir laisvos. O jose sutilpo, susirikiavo ir dienos, ir naktys, dangus ir debesys, upės ir ežerai – mano svajonių ir lūkesčių kokteilis. Daugelis dienų jau be datų, bevardės tarsi debesys. Buvo, nuplaukė, ištirpo. Jas pasivogė visagalis rajūnas laikas. Nei brydės, nei pėdsako, kur buvo žengta – nenumaldomas, aštrus ir šaukiantis ilgesys – užpustytų klajonių kryžkelės. Visa kita – tiršta migla...
Ramybę paprastai suteikia kokia nors garantija. Garantija – bičiulio žodis. Jo akys laukė greito ir teigiamo atsakymo. Man, be abejonės, sukosi ant liežuvio klausimai.
– Miglotai šneki, – ištariau.
– Kitaip neišeina... nes tu pradėsi karpyti ausimis.
Ritmingas ežero bangelių vargonavimas – kupinos paslapčių gelmės. Nepažįstančios savęs vėjo sušiauštame ežere, užsidariusios ir mįslingos. Rodos, jokios žuvys jose neplaukioja, nieko neprisišaukia, kalbasi tyla. Tyla? Gal ji ežero dvasia... Kiekvieną kartą čia patiri ką nors nauja, pamatai kitaip negu anksčiau. Nes pats ežeras nuolat keičia savo nuotaiką, spalvas, džiaugiasi arba liūdi. Kartais tiek nedaug tereikia, kad palengvėtų širdis. Tik keleto šviesių garsų. Na, dar žvilgsnio į savo atspindį nurimusio vandens veidrodyje.
Pasiklystu tarp realybės ir svajonių. Pamirštu tai, kas būtina. Svarstymams laiko nėra. Tai ne išpažintis. Per išpažintį išsakomos nuodėmės. „Apsidairyk, rask kryptį. Pavyks arba ne, priklausys ne nuo tavo norų, bet nuo užsispyrimo“, – šnara bangelės. Taigi, taigi – rask... Į viską reikia pažvelgti kitaip. Nieko neprikiši. Geležinė logika. Lėta mirtis – laikas. Ar šito pakanka mano protui apšviesti? Pažiūriu į ežero veidrodį. Jis nemeluoja – aš jau senis. Atsiveria praraja. Kuo ją užpildyti?
Debesys ežerui – tarsi skraistė nuo saulės. Matyt, debesyse kažkas likę paslaptinga iš senų laikų. Jie visą laiką kelyje. Gal tai paprasčiausias bandymas įsisprausti į skubančio laiko rėmus? Pamenu, Sibiro platybėse senas evenkas porino, kad klajūnus debesis atstūmė ir dangus, ir pragaras. Žmogus? Jis iš prigimties nei geras, nei blogas, jis kvailas. Senovės graikai teigė, jog blogis randasi iš kvailumo. Dangaus gylis ir jame slypinti demokratijos prasmė – šuolis nežinomybėn. Demokratija? Joje nėra nieko, kas būtų aukščiau partijų. Žmogus? Nors viską suprasdamas, jis elgiasi neprotingai.
Ko čia atvažiavau? Tai ne abstraktus galvosūkis, ne logikos pratimai, kuriuos reikia išpainioti. Tai noras pažvelgti į save patį. Dangus mane vertino žvilgsniu – skvarbiu, tiriamai veriančiu, kupinu kartėlio, pažįstančiu mane kaip nuluptą. „Laiku ištartas žodis duoda laisvę minčiai. Šį tą suvokti gali tik atsiskyręs nuo visų ir visko“, – šnara meldai. „Senatvė – tai nuovargis“, – antrina nendrės. Tai pranoksta viską, ką galima išgirsti ar įsivaizduoti. Bandau suprasti, stengiuosi. Bet iš tikrųjų ničnieko nesuprantu. Būties tėkmė sugers mane į save. Sugers negrįžtamai ir negailestingai.
Visada žinojau ir žinau labai mažai. Laikas, kandus šiandienos stebėtojas, bėga labai greitai. Gamta? Ji niekuomet nesulaužo savo įpročių. Niekuomet. Jeigu tik neįsikiša žmogus. Tai nejuokinga, tai tikrovė. O juk nereikėtų dėl to stebėtis... Privalau išgyventi ją, tikrovę. Išjausti kiekviena savo esybės dalele, o paskui paslėpti giliai širdyje. Tai bus teisinga. Svarbiausia žodžiai, kuriuos noriu ištarti, išsakyti, bet nerandu. Praeitis persekiojo ir persekios, kad ją kur galas. Mintys, tie tiesos trupinėliai, o gal neįvardytos paslaptys, painiojasi, nenori praskaidrėti. Nenori, nors tu ką... O gal tai vienintelis gerumas, dar likęs pasaulyje?
Ginčas su draugu užsitęsė. Jam kažkodėl sekėsi gaudyti šapalus. Man – ešerius. Draugas šaipėsi, kad gaudyti rainuosius ne toks jau didelis menas. O šapalas labai atsargus ir akylas, santūrus ir užsidaręs... Jo nuomone, ešerių gaudymas buvo mano profanacija. Didelio ūpo ginčytis ir įrodinėti neturiu. Tai visai kas kita nei profilaktinės sveikatos gerinimo priemonės. Atsitveriu tylos siena ir užsidarau savyje. Į sėkmę reikia eiti pamažu, laiptelis po laiptelio. O kas dedasi gelmėje, tą tegali numanyti. Nežinomybė praturtina ir daro įtaką mano mintims.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Algirdas Dankisas buvo ilgametis „Šiaulių krašto“ žurnalistas, „Atolankų“ bendraautoris.