
Naujausios
Susitikimų šviesa: Kazimierą Kalibatą prisimenant...
Zita BURŽAITĖ-VĖŽIENĖ
Kraštotyrininkė
Gimėme beveik tuo pačiu metu. Kazimieras mane aplenkė tik keturiomis dienomis (jis – sausio 29-ąją, aš – vasario 3-ąją). Ir visai netoli nuo viens kito. Mus gaivino to paties upelio bangos, bet nebėgiojome tomis pačiomis pievomis, tais pačiais takeliais. Skyrė miškas. Mūsų vaikystėje jis buvo nemaža kliūtis. Mūsų kūdikystės bei vaikystės metai (1938–1951) buvo neramūs...
Pradžios mokslus krimtome skirtingose mokyklose: Kazimieras – Aleknaičių, aš – Paliečių kaime. Išsiskyrė ir tolimesni mūsų mokslų keliai. Tiesiog susikryžiavo. Mano sesuo Ona Genovaitė įsidarbino Lygumų vidurinėje mokykloje, aš tapau jos mokine. Taip buvo patogiau. Kartu su ja eidavome (arba ji mane veždavosi pasisodinusi ant dviračio) tuo mišku, kuris mus su Kazimieru skyrė – pro Vilūnaičius iki Lygumų miestelio. Mokyklos pastate ant kalnelio ji turėjo butą, gyvenome jame kartu.
Kazimieras tęsė mokslus Pakruojyje, kitoje šio miško pusėje, kur po gaisro apsigyveno jo tėvai.
Vaikystėje mūsų keliai buvo susikirtę tik vieną kartą. Važiuojant į Lygumų bažnyčią Sutvirtinimo sakramento (dirmavonės), mano būsima dermavonės motina Emilija Jonaitienė sustabdė arklius Vilūnaičių kaime ir į roges įsodino gražų, žvitrų berniuką. Tai buvo Kalibatų Kaziukas. Nudžiugau. Sakramento sutvirtinimo ceremonijoje dalyvausiu jau ne viena! Greta manęs stovės Kaziukas!
Po pamaldų, gavę Sutvirtinimo sakramentus, tuo pačiu keliu sugrįžome. Kaziukas išlipo Vilūnaičių kaime, aš – per mus skyrusį miškelį Paliečių vienkiemyje.
Taip jau lėmė likimas, kad antrąkart susitikome tik po daugelio metų.
Su motina ir seserimi sugrįžusios iš prievartinės ekskursijos į Irkutso srities kemsynus ir vietoj savo sodybos Paliečių kaime radusios tik savo namų pamatus, įsikūrėme Pakruojyje, kur gyveno ir Kazimiero tėvai. Kazimieras tada jau buvo baigęs Šiaulių muzikos technikumą bei Juozo Gruodžio aukštesniąją muzikos mokyklą Kaune ir įstojęs į Vilniaus konservatoriją. Aš buvau baigusi tik vidurinę. Mano kelias į mokslų aukštumas užsitęsė, nes vingiavo klampiais įvairių išbandymų keliais, kuriais patekti į aukštąją mokyklą buvo nelengva.
Atostogų metu įvairių aukštųjų ir kitokių mokyklų studentai sugužėdavo į tėvų namus, bet juose ilgai neužsibūdavo. Ieškojo buvusių savo draugų, burdavosi, dalindavosi savo patirtimi, rūpesčiais. Aptardavo matytus spektaklius, perskaitytas knygas, išvykas ir šiaip sau pramogaudavo. Priimdavo į savo būrį ir tuos, kuriems aukštosios slenkstis dar buvo tik svajonė, kurie mokėsi neakivaizdžiai ar jau dirbo. Mūsų kelias dažniausiai vinguriuodavo vaizdingomis Kruojos pakrantėmis iki pamėgto Linksmučių pušynėlio. (Deja, užtvenkus Kruoją, mūsų jaunystės takus užliejo jos vanduo.)
Dažniausiai susėsdavome ant Kruojos kranto ar pušynėlyje ir dalindavomės įspūdžiais apie savo studentiškas dienas, dėstytojus, kurso draugus, o dirbantieji – apie savo darbovietes, pirmuosius darbo žingsnius... Aptardavome matytus spektaklius, kino filmus, perskaitytas knygas...
Prie mūsų būrio ne kartą buvo prisijungęs ir Kazimieras. Nors buvo daugiausiai už mus visus išprusęs, patyręs, nesididžiuodavo, nesigirdavo savo pasiekimais.
Dirbau Pakruojo dvare 1959 metais įsikūrusiame žemės ūkio technikume. Atostogų metu ar savaitgaliais, sugrįžęs į Pakruojį pas tėvus, Kazimieras su draugais ateidavo ir į technikumo šokius. Po jų abu eidavome namo. Dviejų kilometrų atstumas nepabosdavo.
Su Kazimieru visada būdavo įdomu pasišnekučiuoti. Supažindindavo su pasauliu, kurio visiškai nepažinojau. Ten, Irkutsko srities nusmurgusiame kolūkyje, kur praleidau savo gražiausius paauglystės ir ankstyvos jaunystės metus, nebuvo nieko lietuviško, nieko, kas būtų susiję su aukštuoju menu, literatūra. Mokiausi rusų mokykloje. Skaičiau tik rusų autorių knygas. Iš Lietuvos niekas nė vienos lietuvių autorių knygos ar vadovėlio nebuvo atsiuntęs. Beveik visi giminės buvo išblaškyti po Sibiro platumas. Tad tos mūsų kelionės man būdavo tarsi neakivaizdinės ekskursijos į Kauną, Vilnių... Profesorių, kompozitorių pavardes taip pat girdėjau pirmąkart. Kitą dieną puldavau į biblioteką. Ieškojau knygų, žurnalų. Norėjau apie juos sužinoti daugiau.
Patiko Kazimiero požiūris į žmones, į gyvenimą, į Lietuvą. Kiekviename žmoguje jis ieškojo gėrio, bent mažyčio talento grūdelio. Skatino tobulinti savo gabumus, neužsisklęsti, šviestis, daryti gera kitiems, savo kraštui, Lietuvai. Ypač jam buvo svarbu, kad neužsisklęstų savyje gimtojo rajono žmonės. Kad Pakruojyje būtų kuo daugiau kuriančių, dainuojančių, gražinančių, garsinančių savo gimtąjį kampelį.
Dienoraštyje išliko Kazimiero apsilankymas mūsų namuose per mano gimtadienį. 1963-iųjų metų vasario 3 dieną. Tai buvo atsitiktinumas. Kad mes beveik vienu metu gimę, tada nei jis, nei aš nežinojome. Apie tai niekada nekalbėdavome, tai mums buvo nesvarbu. Bet tąkart kažkodėl daug fantazavome apie mūsų, apie Lietuvos ateitį. Kazimieras mūsų ir Lietuvos ateitį spalvino labai šviesiomis spalvomis.
Buvo gražus, jau pavasariškas oras. Išėję iš mūsų namelio, apsukome kelis ratus apie Pakruojį. Dabar, kai iš spaudos bei interneto atsekiau tą Kazimiero gyvenimo laikotarpį, labai nustebau – pasirodo, jis buvo labai uždaras. Žinojo, kad esu tremtinė, bet tą dieną nė žodžiu neužsiminė apie savo skaudžią patirtį – tardymus KGB rūsiuose, pašalinimą iš konservatorijos dėl to, kad su draugais pasirašė Priesaiką visą savo gyvenimą skirti Tautai, Tėvynei, Lietuvai, pažinti jos praeitį, ginti jos kalbą, kurti jos šviesią ateitį...
Neužsiminė ir apie pašalinimą iš konservatorijos, savotišką tremtį 1960–1962 metais į Kaišiadorių rajoną. Ir tada, ir vėliau neužsiminė ir apie Priesaiką. Tačiau ją perskaičiusi, supratau, kad kiekvienąkart susitikęs diegė mumyse šios Priesaikos reikalavimus, kad visą gyvenimą, kol turėjo sveikatos, Kazimieras jai buvo ištikimas. Jokie KGB grasinimai nenumalšino tų kilnių troškimų, siekių.
1989 metais Kazimieras Pakruojyje surengė parodomąją Rasos šventę, į ją pakvietė ir mane. Ji vyko Balsių–Petrašiūnų regione. Išliko neišdildomi įspūdžiai. Šventė, atrodė, sutraukė viso rajono žmones – tiek jų buvo daug. Ir tęsėsi visą naktį iki pat aušros. Tai buvo nauja ir nepakartojama.
Dažniau pabendrauti su Kazimieru teko, kai jis 1992–1998 m. vadovavo ,,Žiemgalos“ draugijai. Visada pakviesdavo į susirinkimus. Kai iš laiko nuotolio pamąstau – gal tik tada tai ryškiai buvo matoma, kad tokia draugija yra, kad ji ne egzistuoja, o veikia. Salė būdavo pilnutėlė.
Be to, šiuo laikotarpiu Kazimieras dėl šeimyninių ar kitokių aplinkybių (gal pasiligojus senutei motinai) gyveno Pakruojyje arba Šiauliuose, dėstytojavo Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokykloje, Šiaulių konservatorijoje bei universitete, apie dvejus metus (1995–1996) šefavo ,,Kruojos“ etnografinį ansamblį, buvo jo meno vadovas.
Daug triūso Kazimieras įdėjo sudarant arba esant vienu iš redaktorių bei įkvėpėju knygas ,,Pakruojis ir jo apylinkės“ (1996), ,,Linelius roviau“ (1990), ,,Dainos žuvusiai jaunystei“ (1997), vyriausiuoju redaktoriumi buvo paskirtas leidžiant knygą apie Pašvitinį. Deja, susirgęs šio darbo nebegalėjo užbaigti. 1992–1998 m. laikotarpis, gal net visas likęs Kazimiero gyvenimas buvo jo duoklė savo gimtajam kraštui.
Nemažą įtaką Kazimieras Kalibatas yra padaręs ir man. Visapusiškai skatino, drąsino. Jo padrąsintos, su seserimi Ona Genovaite Buržaite-Novikiene 1966 m. savo lėšomis išleidome pirmąją paukštę – eilėraščių rinkinėlį. Kaip juo džiaugėsi Kazimieras! Jo paskatinta, pradėjau rinkti tremtinių atsiminimus ir leisti knygą po knygos.
Kai 1998 metais sužinojo, kad rengiu tremtinių ir politinių kalinių atsiminimų rinkinį, atnešė tremtinės Emilijos Gružaitės-Šulcienės ir savo dėdės, partizano ir politinio kalinio Vinco Valiušio atsiminimų užrašus. Vinco Valiušio atsiminimų sąsiuvinis buvo labai storas. Jų autorius beveik beraštis, gal net savamokslis. Nei taškų, nei kablelių! Pasakiau Kazimierui, kad grąžinsiu, nes nesusigaudau, kas ten rašoma. Kazimieras, skvarbiai ir liūdnai pažvelgęs į mane, tarė: ,,Vincas Valiušis – labai puikus žmogus. Jo didžiausia svajonė, kad tai, ką jis patyrė, ką žino, sužinotų ir kiti. Jau tris egzempliorius šių savo užrašų turi padaręs. Nuvažiuok pas jį, pasikalbėk. Ko nesuprasi, jis papasakos, paaiškins.“ Pasilikau sąsiuvinį. Pradėjau šifruoti. Sujaudino iki širdies gelmių. Toks nuoširdus, įtaigus pasakojimas!
Vincas Valiušis gyveno Šiauliuose. Ne kartą lankiausi gražiuose, paties šeimininko darbščiomis talentingomis rankomis suręstuose namuose. Pamilau šį bemokslį, bet labai šviesų žmogų. Ir labai džiaugiuosi, kad didžiausią Vinco Valiušio svajonę įgyvendinau, kad knygą ,,Sužeistų širdžių daina“ 2000-ųjų vasarą jis pamatė dar gyvas būdamas.
Jo atsiminimai ,,Niekada nepamiršau, kad esu Lietuvos Respublikos pilietis“ šioje knygoje užima 66 psl. (319–385). Nuvežiau ją į Vinco Valiušio namus. Skubėjau. Kazimieras buvo įspėjęs: dėdės sveikatos būklė prasta, artėja finalas. Laimei, radau jį dar gyvą, vaikštantį, tokios pat šviesios atminties. Kaip jis glostė šią knygą, kaip džiaugėsi! Tai buvo didžiulis atpildas ir man už nemažą triūsą šifruojant jo tekstus. O po kelių mėnesių V. Valiušis atsigulė prie savo artimųjų gimtųjų Stačiūnų kapinėse. Buvau laidotuvėse, išgyvenau netektį. Kiekvienas, apie kurio gyvenimo kančias ir džiaugsmus rašau, tarsi giminaičiu tampa.
Turbūt ne be Kazimiero žinios Vincas Valiušis nemažą sumą pinigų skyrė šios knygos leidybai, paprašęs, kad liktų tai paslaptyje, kad į rėmėjų sąrašą neįtraukčiau. Aišku, to neužteko. Kad gaučiau knygos leidybai finansinę paramą, reikėjo kelių žymių žmonių rekomendacijų.
Vėl kreipiausi į Kazimierą, kaip ,,Žiemgalos“ draugijos pirmininką. Kazimieras pasikuklino, manė, kad jo rekomendacija nebus svari. Pasikalbėjo su Vilniaus pedagoginio instituto (dabar Lietuvos edukologijos universitetas) dėstytoju, mūsų kraštiečiu Robertu Jurgaičiu (dabar humanitarinių mokslų daktaras). Susipažinęs su knygos ,,Sužeistų širdžių daina“ juodraščiu, Robertas Jurgaitis rekomendaciją parašė. Knyga išėjo 600 egzempliorių tiražu.
Tuo Kazimiero Kalibato pagalba man nesibaigė. Kai 2003 m. leidau knygą apie Pakruojo krašto partizanus ,,Ką papasakotų paminkliniai akmenys ir kryžiai“, Kazimieras atnešė pluoštą partizanų dainų su gaidomis, užrašytų įvairių kraštotyrininkų. Jų melodijas šifravo Kazimieras Kalibatas. Šios liaudies dainos su Kazimiero užrašytomis gaidomis sugulė skyriuje ,,Šiaurės Lietuvos partizanų dainos“ (p. 380–385).
Po nelaimingo atsitikimo Vilniuje, po Kazimiero sunkios ligos beveik nebebuvome susitikę. Gaila, kad liga jam nebeleido įvykdyti visų sumanymų. Kartu džiaugiuosi, kad sunkiausiu Kazimiero gyvenimo metu greta buvo jo ištikima draugė ir bendražygė Leonora.
Kazimiero nebėra. Bet liko jo ir draugų parašyta Priesaika Lietuvai. Dievulėliau, kaip ji vėl aktuali! Laisvoje Lietuvoje nyksta lietuvių kalba! Televizorių ekranuose lietuvaičiai net lietuvių kompozitorių sukurtas melodijas traukia anglų kalba! Reklaminiuose stenduose, įstaigų pavadinimuose retai besurasi lietuvišką žodį. Į mūsų gyvenimą braunasi mums svetimi papročiai, šventės... Negaliu nepriminti, kad ir kiek sutrumpintos, jo ir draugų Priesaikos, duotos 1957 m. senojoje Zapyškio bažnyčioje:
Savo Tautai, Tėvynei, Lietuvai prisiekiu: Per visą savo gyvenimą būti tikros lietuviškos dvasios – būdo – charakterio ir papročių tautiečiu. Stengsiuos giliai pažinti savo Tautos didžiąją praeitį, Jos šviesią ateitį, Jos kultūrą, gyvenimą, visa tai, kas riša mane su Ja. Vengsiu klaidinančių rusų arba kitų tautų savybių ir ideologijų, kurios naikina ir degraduoja lietuvišką sąmonę ir kūną. Kiekviename žingsnyje būsiu pastabus, savikritiškas ir visapusiškai pasiruošęs veikti Tautos labui. Stengsiuos kiek galima daugiau atgaivinti žmonėse tautiškumą ir nurodyti bendrus tikslus bei dabartinę padėtį. Tėvynė šaukia mane. Prisiekiu Jai atiduoti visus savo sugebėjimus, visas jėgas, o jei prireiks, ir gyvybę. (...). Mano šeima – mūsų Tauta. Mes Jos vaikai. Gyvensim kaip broliai. Jeigu sulaužysiu šią šventą priesaiką – tenebūsiu vertas savo Tėvynės sūnaus vardo, tenubaudžia mane Dievas ir kritusių už Tėvynę karžygių dvasia. Tepadeda ir stiprina mane didžiųjų Lietuvos didvyrių žygdarbiai. Telydi mane Dievas.
Kazimieras Kalibatas šiai priesaikai niekada nenusižengė. Savo pareigą jis atliko iki galo. Tik gaila, kad per anksti susirgo ir išėjo. Kaip jis reikalingas būtų dabar. Belieka tikėti, kad niekada nestigs sekėjų.
R. Urbo nuotr.
Kazimiero Kalibato 75-mečio šventė. Kazimieras Kalibatas yra vienas iš folkloro judėjimo pradininkų Lietuvoje. Vilniuje jis įkūrė folkloro ansamblį „Sadauja“, vėliau kitus ansamblius: „Verdenę“ Pakruojyje, M. K. Čiurlionio meno mokyklos etnografinį ansamblį, vadovavo ir konsultavo gal dvidešimčiai ansamblių.
Autorės asmeninio albumo nuotr.
Vienos iškylos Kruojos pakrante metu 1959-ųjų vasarą. K. Kalibatas (su skrybėle) greta Zitos Buržaitės-Vėžienės.
Etnografinis ansamblis „Kruoja“ švenčia 10-metį. Antros eilės centre(iš kairės) buvę jo meno vadovai – Kazimieras Kalibatas, Genovaitė Makarauskienė, Ramunė Petraitienė, tuometinis Pakruojo rajono Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas Alfredas Šimkus, ansamblio įkūrėja ir ilgametė jo seniūnė Danutė Lindienė. Mažeikoniai, 1999 m. sausio 10 d.
Zitos Vėžienės nuotr.
Autorės nuotrauka. Zita Vėžienė.