„Stebuklo“ kūrėjai pristato kurtiesiems pritaikytą filmo versiją

„Stebuklo“ kūrėjai pristato kurtiesiems pritaikytą filmo versiją

„Ste­buk­lo“ kū­rė­jai pri­sta­to kur­tie­siems pri­tai­ky­tą fil­mo ver­si­ją

Fil­mo „Ste­buk­las“ kū­rė­jai pri­sta­tė kur­tie­siems pri­tai­ky­tą fil­mo ver­si­ją, lei­džian­čią pil­nai įsi­jaus­ti ir su­pras­ti fil­mą. Fil­mo kū­rė­jai tei­gia, kad toks žings­nis ne­tu­ri bū­ti nau­jo­vė, bet stan­dar­tas, vi­siems su­tei­kian­tis vie­no­das są­ly­gas mė­gau­tis ki­nu. Fil­mą ga­li­ma bus pa­ma­ty­ti di­džiuo­siuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se.

Kur­tie­siems ki­nas – la­bai mėgs­ta­ma pra­mo­ga, ta­čiau lie­tu­viš­kų fil­mų sean­suo­se ki­no teat­rų sa­lė­se kur­čių­jų ne­su­tik­si. Mu­zi­ka, dia­lo­gai, in­to­na­ci­ja – tai svar­būs ki­no fil­mo kom­po­nen­tai, ku­rie kar­tu su vaiz­du su­ku­ria vi­sa­ver­tę ki­no pa­tir­tį. To­dėl kur­tie­siems ar ne­pri­gir­din­tiems vien tik vei­kė­jų dia­lo­gus už­ra­šan­čių su­btit­rų ne­pa­kan­ka, kad jie ga­lė­tų fil­mą pil­nai su­pras­ti.

Ki­no ga­my­bos ir pla­ti­ni­mo kom­pa­ni­jos IN SCRIPT ini­cia­ty­va, bend­ra­dar­biau­jant su AVA­KA ir Lie­tu­vos kur­čių­jų drau­gi­ja, pir­mą kar­tą Lie­tu­vos ki­no is­to­ri­jo­je pri­sta­to­ma pil­nai kur­tie­siems pri­tai­ky­ta Eg­lės Ver­te­ly­tės tra­gi­ko­me­di­jos „Ste­buk­las“ ver­si­ja.

Šio­je ver­si­jo­je gar­si­nė in­for­ma­ci­ja yra pil­nai iš­šif­ruo­ta, už­ra­šo­mi ne tik dia­lo­gai, ta­čiau ir fo­ne esan­tys gar­sai, nau­do­ja­mos skir­tin­gos spal­vos ir tiks­liai per­tei­kia­mos vei­kė­jų emo­ci­jos.

„Nuo pat pra­džių fil­mą kū­rė­me gal­vo­da­mi apie di­dį­jį ek­ra­ną, juk tik­ra­sis ki­no po­ty­ris ky­la iš to, kai žvelg­da­mi į di­dį­jį ek­ra­ną žmo­nės kar­tu iš­gy­ve­na fil­mą, da­li­ja­si juo­ku ar aša­ro­mis. Sie­kia­me, kad vi­si žmo­nės tu­rė­tų vie­no­das ga­li­my­bes tai pa­tir­ti ir iš­gy­ven­ti“, – sa­ko „Ste­buk­lo“ pro­diu­se­ris Lu­kas Tri­mo­nis, pa­brėž­da­mas, kad kur­tie­siems pri­tai­ky­tų tit­rų kū­ri­mas nė­ra la­bai bran­gus, to­dėl už­ten­ka tik no­ro ir šiek tiek pa­stan­gų.

„Lie­tu­vo­je yra tit­ruo­ja­mos lai­dos ar fil­mai kur­tie­siems, ta­čiau re­tas su­si­mąs­to, kaip iš tie­sų tu­ri bū­ti pri­tai­ky­ti tit­rai klau­sos ne­ga­lią tu­rin­tiems as­me­nims. Dė­ko­ja­me ko­man­dai už dar­bą ir bend­ra­dar­bia­vi­mą bei ti­ki­mės, kad ki­ne vis pla­čiau bus nau­do­ja­mi kur­tie­siems pri­tai­ky­ti tit­rai. Įgy­ven­din­da­mi gra­žias idė­jas kur­ki­me ge­ro­vės vals­ty­bę mums vi­siems!“, – sa­ko Lie­tu­vos kur­čių­jų drau­gi­jos vi­cep­re­zi­den­tas Kęs­tu­tis Vaiš­no­ra.

Lie­tu­vo­je gy­ve­na apie 6 tūks­tan­čius kur­čių­jų ir 40 tūks­tan­čių ne­pri­gir­din­čių as­me­nų su skir­tin­gu klau­sos ne­te­ki­mo laips­niu. Jiems daž­ni kul­tū­ri­niai ren­gi­niai ir pra­mo­gos nė­ra sa­vai­me su­pran­ta­mas da­ly­kas. Tad kiek­vie­na ini­cia­ty­va pri­tai­ky­ti kul­tū­ri­nes pra­mo­gas kur­tie­siems yra su­tin­ka­ma su džiu­ge­siu.

„Tu­rė­da­ma žmo­gų su ne­ga­lia ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, la­bai ge­rai ži­nau, kaip sun­ku ki­to­kiam žmo­gui gy­ven­ti mū­sų vi­suo­me­nė­je ir džiau­giuo­si, kad ga­li­me sa­vo dar­bu pri­si­dė­ti prie at­skir­ties ma­ži­ni­mo. Tai ne­tu­rė­tų bū­ti nau­jo­vė ir iš­skir­ti­nu­mas, bet stan­dar­tas ir įpras­ta pra­kti­ka“, – tei­gia „Ste­buk­lo“ sce­na­ri­jaus au­to­rė ir re­ži­sie­rė Eg­lė Ver­te­ly­tė.

Tra­gi­ko­me­di­ja „Ste­buk­las“ nu­ke­lia žiū­ro­vus į 1992-uo­sius me­tus, kai su­griu­vus sis­te­mai, ku­rio­je gy­ven­ta daug me­tų, vi­suo­me­nė bu­vo pri­vers­ta pri­si­tai­ky­ti prie nau­jos, ne­pa­žįs­ta­mos ir lau­ki­nės ka­pi­ta­lis­ti­nės rea­ly­bės.

„Ste­buk­las“ yra pir­ma­sis fil­mas, per ma­žo mies­te­lio pri­zmę vaiz­duo­jan­tis ką tik ne­prik­lau­so­my­bę at­ga­vu­sią Lie­tu­vą. Fil­mo is­to­ri­jos cent­re – Lie­tu­vos kai­me vei­kian­čios kiau­lių fer­mos ve­dė­ja Ire­na (vai­di­na Eg­lė Mi­ku­lio­ny­tė), ku­ri žlu­gus So­vie­tų Są­jun­gai ir pla­ni­nei eko­no­mi­kai, pri­vers­ta iš­gy­ven­ti di­de­lius po­ky­čius. Fil­me ne­ti­kė­tai at­si­ran­da he­ro­jus –Amerikos lie­tu­vis Ber­nar­das (vai­di­na Ho­li­vu­do ak­to­rius Vy­to Ru­gi­nis), ku­ris ža­da in­ves­tuo­ti į fer­mą ir at­gai­vin­ti pro­vin­ci­jos mies­te­lį sa­vo tė­vų at­mi­ni­mo var­dan.

Gruo­džio 20 d. ki­no teat­re „Mul­ti­ki­no“ įvy­ko „Ste­buk­lo“ ver­si­jos kur­tie­siems pri­sta­ty­mas. Sau­sio mė­ne­sį kur­tie­siems pri­tai­ky­ti fil­mo sean­sai vyks ir ki­tuo­se di­džiuo­siuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se: „Skal­vi­jos“ ki­no cent­re Vil­niu­je, ki­no teat­re „Ro­mu­va“ Kau­ne, „Kul­tū­ros fab­ri­ke“ Klai­pė­do­je ir Ki­no cent­re „Gar­sas“ Pa­ne­vė­žy­je.