Smiginis Šiauliuose gyvas

Smiginis Šiauliuose gyvas

Smiginis Šiauliuose gyvas

Vieniems smiginis (darts) smagus laiko praleidimas, kitiems — sportas. Šiauliečiui Osvaldui Kšaniui pomėgis greitai virto sportiniu azartu.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Pradžia pajūryje

Verslininkas Osvaldas Kšanys „užsikrėtė“ smiginiu prieš beveik trylika metų. Atostogaudamas pajūryje nusprendė išbandyti tada dar naują atrakciją. Taisyklės buvo labai paprastos — reikėjo pataikyti į “buliaus akį“ (taikinio centrą). Pabandė vieną kartą, kitą, laimėjo molinių ąsočių rinkinį ir... jau nebegalėjo sustoti. Grįžęs į Šiaulius pradėjo lankytis kavinėje, kurioje buvo žaidžiamas smiginis. Labai greitai laisvalaikio praleidimo būdas virto tikra aistra. Prabėgus vos keliems mėnesiams, ponas Osvaldas jau dalyvavo varžybose, o netrukus įsteigė smiginio sporto klubą “Auksinė strėlė“.

Tiesa, pirmosios varžybos (1996 metais Šiauliuose) nebuvo labai sėkmingos. Pergalę tada išplėšė pono Osvaldo draugas Gintas Vilimavičius. Sėkmė aplankė po dvejų metų. Tuomet Osvaldas Kšanys du metus iš eilės išsaugojo klubo čempiono titulą. Praeitais metais, po aštuonerių metų pertraukos, ponas Osvaldas vėl tapo čempionu.

O. Kšanys tikina, kad smiginis pranašesnis už daugelį sporto šakų tuo, kad beveik nėra amžiaus apribojimo.

Naktinės treniruotės

O. Kšanys sako, kad norint pasiekti gerų rezultatų reikia daug treniruotis, ir pateikia pavyzdį: vienas šio žaidimo profesionalas, kad taptų Pasaulio čempionu, treniravosi dvidešimt metų po aštuonias valandas per parą. Tačiau pripažįsta, kad daug lemia ne tik darbas, bet ir talentas. Visai neseniai Pasaulio čempionatą laimėjo šešiolikmetis olandas (Olandijoje ši sporto šaka ypač populiari).

Ponas Osvaldas, kaip ir kiti klubo nariai, treniruotėms negali skirti aštuonių valandų. Visą laiką „suryja“ darbas. Treniruotėms lieka tik vėlus vakaras. “Draugai juokauja, kad dėl manęs turnyrus reikėtų rengti naktimis, nes dieną nemoku žaisti“, — juokiasi ponas Osvaldas.

Treniruojasi klubo nariai daugiausia namie, kartais susirenka klube. Ponas Osvaldas su šypsena prisimina tuos laikus, kai smiginio susirinkdavo pažaisti prirūkytose kavinėse ar baruose. Kartais per dūmus net lentos nesimatydavo.

„Auksinė strėlė“

Šiaulių smiginio klubas pavadintas „Auksine strėle“ neatsitiktinai. Tai — sąsaja su Šiaulių simboliu auksiniu berniuku.

Klubas vienija nemažai narių, tačiau branduolį sudaro apie dešimt žmonių, kurie intensyviai treniruojasi ir dalyvauja varžybose. O. Kšanys apgailestauja, kad jų klube beveik nėra moterų. Audronė Nagevičienė — vienintelė moteris klube, kuri pasiekusi labai gerų rezultatų.

Smiginio turnyrai Šiauliuose vyksta viešbučių, pramogų klubų patalpose. Pastarasis turnyras buvo surengtas „Šiaulių arenos“ konferencijų salėje. Artimiausios varžybos planuojamos klubo “Auksinė strėlė“ patalpose. Vienintelis trūkumas, pasak pašnekovo, klube nėra maitinimo, o varžybos vyksta tris dienas, nuo 11 iki 19 valandos. Su dalyvių apgyvendinimu nėra kilę problemų. Klubas visuomet susitardavo su viešbučiais ir gaudavo nuolaidų.

Pagrindinė smiginio žaidėjų bendravimo priemonė — internetas (www.darts.lt). Čia jie susižino apie rengiamas varžybas, kolegų pasiekimus, kitas naujienas.

Visiems, turintiems laiko ir norintiems išbandyti savo jėgas šiame sporte, O. Kšanys siūlo ateiti į klubą „Auksinė strėlė“ (Pramonės g. 21) kiekvieną ketvirtadienį 18 valandą.

Ateities vizija

O. Kšanys tikisi, kad smiginis bus įtrauktas į mokyklų bendrojo lavinimo programą. Tai ne tik sportinis žaidimas, jis lavina atmintį, moko skaičiuoti. Pagrindinė problema — Lietuvoje neruošiami smiginio treneriai.

Šiais metais organizuojamame Lietuvos mokinių olimpiniame festivalyje į programą įtrauktos dvi naujos sporto šakos — smiginis ir badmintonas. Tiesa, Šiauliuose smiginis nebus žaidžiamas. Šiaulių švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas V. Rumbauskas sakė, kad šiam festivaliui buvo pasirinktos tradicinės sporto šakos.

Tikimasi, kad smiginis bus įtrauktas į 2009 metais Šiauliuose vyksiančių neolimpinių sporto šakų žaidynių programą. „Mūsų bazė geriausia pabaltijyje“, — apie sąlygas surengti smiginio varžybas sakė O. Kšanys.

Smiginį tikimasi įtraukti ir į 2012 metais Londone vyksiančios olimpiados parodomąją programą. Gal taip ši sporto šaka taps populiaresnė.

IŠNAŠA: Ponas Osvaldas su šypsena prisimina tuos laikus, kai smiginio susirinkdavo pažaisti prirūkytose kavinėse ir baruose. Kartais per dūmus net lentos nesimatydavo.

POMĖGIS: Šiaulietis Osvaldas Kšanys smiginį žaidžia beveik trylika metų.

KLUBAS: Klubas „Auksinė strėlė“ turi puikiai įrengtą smiginio salę, kurioje kviečia apsilankyti visus norinčius ketvirtadieniais 18 valandą.

Jono TAMULIO nuotr.