Šiaulių kūrėjus jungia 61-oji tradicinė dailės paroda

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Paroda – proga susitikimams ir diskusijoms.
Šiaulių dailės galerijoje atidaryta 61-oji Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Šiaulių skyriaus kasmet organizuojama paroda. Pusšimtis autorių dalyvauja parodoje, eksponuojama apie 200 kūrinių. Per parodos atidarymą pasidžiaugta, jog Šiauliai dar stiprūs dailės kūrėjais, nepaisant mieste pararastų universitetinių meno studijų.

Šiais metais paroda pavadinta „Šiaulių regiono kūrėjų vizualiojo meno paroda“. Ji užima visą galerijos erdvę – abiejų aukštų sales.

Bronius Rudys, LDS Šiaulių skyriaus dailininkų organizacijos pirmininkas, sako, jog parodos pavadinimas atspindi vizualios kūrybos įvairovę. Ne vien dailės kūriniai – paveikslai, skulptūros – eksponuojami, yra instaliacijų, videomeno kūrinių ir fotografijų.

Lietuvoje vieninteliai Šiaulių dailininkai rengia tokią regiono menininkus jungiančią parodą. B. Rudys džiaugiasi, kad tradicija yra išlaikoma.

„Mūsų skyrius nemažėja, pernai priėmėme tris naujus narius, šiemet – du – Mindaugą Lukošaitį ir Eglę Narbutaitę, abu naujokai – dailėje ne naujokai ir parodoje dalyvauja, esame iš viso 62 nariai“, – skaičiuoja pirmininkas.

Parodos autoriai – ne tik šiauliečiai, pristatantys naujausius pastarųjų metų darbus. Dalyvauja menininkai, kuriantys Joniškio, Kelmės, Mažeikių, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių rajonuose. Daug jų dailės studijas yra baigę Šiauliuose ir išlaikė ryšius su kolegomis.

Parodą sveikino Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Eglė Ganda Bogdanienė, Šiaulių miesto vicemeras Egidijus Elijošius, Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė.

Parodos atidarymas pritraukė gausų žiūrovų būrį, atėjo ir Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Publikai – tai lyg kūrėjų metinė ataskaita, kuri traukia akį įvairove, raiškos būdais, supažindina su menininkų meistriškumu, dailės bei kitų vizualinių menų situacija regione. Patiems autoriams – tai proga pamatyti ir pasilyginti, kokiame kontekste jie šiandien dirba.

Ekspozicijoje gausu plastinių užmojų, yra ir meninių provokacijų, ir kūrinių, kuriais išreiškiama reakcija į karą Ukrainoje. Parodos dalyviai – ir dailės grandai, ir jaunieji menininkai.

Šiaulių dailės galerija nominavo menininką Dainių Trumpį, parodoje eksponuojantį mišrią – tapybos ir instaliacijos – kompoziciją „Palikimas“. Jis pakviestas kitais metais galerijoje surengti personalinę parodą. Nominacija apdovanota ir fotografė Edita Sūdžiūtė, rodanti videomeno kūrinį „SanTykiai“, jam menininkę įkvėpė vyksmas arbatos puodelyje.

Menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, pats parodoje eksponuojantis fotografijas, parodos pristatyme akcentuoja įvykio reikšmingumą.

„Parodos – tai meno bendruomenės gyvenimas viešumoje – ne studijose ar savo mintyse, bet atvirai skelbiant savo vertybes, kūrėjo vietos supratimą, ieškant dialogo su miesto gyventojais, – teigia jis. – Dabartinio karo akivaizdoje paaiškėja sena tiesa, kad kūrėjas agresijai priešinasi ne kilus karui, bet visą gyvenimą – jau pasirinkdamas menininko kelią jis renkasi kūrybą, o ne griovimą, žmogaus unikalumo, jo jausmų ir vaizduotės vertę, o ne brutalią jėgą ir mirtį. Todėl kultūrinis miesto gyvenimas, jo parodinės veiklos tradicijų tąsa yra savotiškas atsakas agresijai – ne tiek kūrinių turiniu, kiek pasirinkimu kurti.“

Paroda veiks iki liepos 9 dienos.