
Naujausios
Šešiasdešimtmečio „Gyvenimo sankirtos“
Prieš dvi savaites Vilniaus „Žuvėdros“ leidykla išleido šiauliečio Seimo nario dr. Stasio Tumėno knygą „Gyvenimo sankirtos“ – nelyg dovaną autoriaus šešiasdešimtmečiui, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.
Knygą, kurią, sako autorius, reikėjo parengti per keliolika dienų, sudaro kelios dalys.
Pirmajame skyriuje S. Tumėnas pristato Žiemgalos krašto šviesuolius: S. Lovčikaitę, K. Kalibatą, V.Pupinį.
Kitoje dalyje – išeivijos lietuvių portretai. Knygos pratarmėje autorius rašo, kad tai ypač svarbu dabar, kai minime atkurtos Lietuvos šimtmetį, nes Lietuvą kūrė ir kuria lietuviai visame pasaulyje.
Trečioji knygos dalis skirta šalies politinėms aktualijoms, visuomenės problemoms.
Keletą knygoje spausdinamų straipsnių autorius yra publikavęs ir „Šiaulių krašte“, jo literatūros priede „Atolankos“. Paminėtinas jautrus pasakojimas apie žymų žiemgalį, folkloristą, violončelininką, muzikos pedagogą Kazimierą Kalibatą (1938 – 2015) – „Žiemgalos sietuvų vaikas"; „Atolankose“ spausdintas straipsnis apie Amerikos lietuvį, kunigą, spaudos organizatorių, leidėją, lietuvybės stiprintoją Pranciškų Jurą, gimusį Briduose (Šiaulių raj.).
Trečiojoje knygos dalyje – "Gyvenimo politikos minklės" – publikacijos dienos aktualijų temos. S.Tumėną, kaip lietuvių kalbos mokslininką, išeivijos procesų tyrinėtoją, domina lituanistikos, švietimo, pasaulio lietuvių problemos. „Gyvenimo politikos minklių“ du komentarai buvo spausdinti ir „Šiaulių krašte“.
Knygos autorius – nuoseklus regionalistas, veikdamas kultūros ir politikos erdvėse, tyrinėja savo kraštą, ieško jo sąsajų su nacionaline ir pasaulio kultūra, visuomenės judėjimais.
Knygoje pateikta minčių apie Stasį Tumėną, nemažai fotografijų, autoriaus biografija ir išsami jo darbų bibliografinė rodyklė.
„Atolankų“ inf.