Šešiasdešimtmečio „Gyvenimo sankirtos“

Šešiasdešimtmečio „Gyvenimo sankirtos“

Še­šias­de­šimt­me­čio „Gy­ve­ni­mo san­kir­tos“

Prieš dvi sa­vai­tes Vil­niaus „Žu­vėd­ros“ lei­dyk­la iš­lei­do šiau­lie­čio Sei­mo na­rio dr. Sta­sio Tu­mė­no kny­gą „Gy­ve­ni­mo san­kir­tos“ – ne­lyg do­va­ną au­to­riaus še­šias­de­šimt­me­čiui, mi­nint Spau­dos at­ga­vi­mo, kalbos ir kny­gos die­ną.

Kny­gą, ku­rią, sa­ko au­to­rius, rei­kė­jo pa­reng­ti per ke­lio­li­ka die­nų, su­da­ro ke­lios da­lys.

Pir­ma­ja­me sky­riu­je S. Tu­mė­nas pri­sta­to Žiem­ga­los kraš­to švie­suo­lius: S. Lov­či­kai­tę, K. Ka­li­ba­tą, V.Pu­pi­nį.

Ki­to­je da­ly­je – išei­vi­jos lie­tu­vių po­rtre­tai. Kny­gos pra­tar­mė­je au­to­rius ra­šo, kad tai ypač svar­bu da­bar, kai mi­ni­me at­kur­tos Lie­tu­vos šimt­me­tį, nes Lie­tu­vą kū­rė ir ku­ria lie­tu­viai vi­sa­me pa­sau­ly­je.

Tre­čioji kny­gos da­lis skir­ta ša­lies po­li­ti­nėms ak­tua­li­joms, vi­suo­me­nės pro­ble­moms.

Ke­le­tą kny­go­je spaus­di­na­mų straips­nių au­to­rius yra pub­li­ka­vęs ir „Šiau­lių kraš­te“, jo li­te­ra­tū­ros prie­de „Ato­lan­kos“. Pa­mi­nė­ti­nas jaut­rus pa­sa­ko­ji­mas apie žy­mų žiem­ga­lį, folk­lo­ris­tą, vio­lon­če­li­nin­ką, mu­zi­kos pe­da­go­gą Ka­zi­mie­rą Ka­li­ba­tą (1938 – 2015) – „Žiem­ga­los sie­tu­vų vai­kas"; „Ato­lan­ko­se“ spaus­din­tas straips­nis apie Ame­ri­kos lie­tu­vį, ku­ni­gą, spau­dos or­ga­ni­za­to­rių, lei­dė­ją, lie­tu­vy­bės stip­rin­to­ją Pran­ciš­kų Ju­rą, gi­mu­sį Bri­duo­se (Šiau­lių raj.).

Tre­čio­jo­je kny­gos da­ly­je – "Gy­ve­ni­mo po­li­ti­kos mink­lės" – pub­li­ka­ci­jos die­nos ak­tua­li­jų te­mos. S.Tu­mė­ną, kaip lie­tu­vių kal­bos moks­li­nin­ką, išei­vi­jos pro­ce­sų ty­ri­nė­to­ją, do­mi­na li­tua­nis­ti­kos, švie­ti­mo, pa­sau­lio lie­tu­vių pro­ble­mos. „Gy­ve­ni­mo po­li­ti­kos mink­lių“ du ko­men­ta­rai bu­vo spaus­din­ti ir „Šiau­lių kraš­te“.

Kny­gos au­to­rius – nuo­sek­lus re­gio­na­lis­tas, veik­da­mas kul­tū­ros ir po­li­ti­kos erd­vė­se, ty­ri­nė­ja sa­vo kraš­tą, ieš­ko jo są­sa­jų su na­cio­na­li­ne ir pa­sau­lio kul­tū­ra, vi­suo­me­nės ju­dė­ji­mais.

Kny­go­je pa­teik­ta min­čių apie Sta­sį Tu­mė­ną, ne­ma­žai fo­tog­ra­fi­jų, au­to­riaus biog­ra­fi­ja ir iš­sa­mi jo dar­bų bib­liog­ra­fi­nė ro­dyk­lė.

„Ato­lan­kų“ in­f.