
Naujausios
Spaudai ant nuotraukų liudija, kad daugiausiai nuotraukų padarė fotografas, kuris savo studiją buvo pavadinęs "Menas". Jo pavardės nėra, bet yra adresas: Šiauliai, Vilniaus g-vė 193. "Meno" darytose nuotraukose uždėtas spaudas su tikslia data.
Ant vienos fotografijos išlikęs toks užrašas: "Foto G. Rivkindas. Šiauliai." Ant kitos: " Foto M. Cholianskis, Vilniaus g-vė 166, Šiauliai." Arba: "Foto A. Petkevičiaus, Šiauliai, Aušros alėja 6."
Pirmoji iš mano turimų nuotraukų datuota 1936 metų liepos 28-ąja diena, o paskutinioji – 1939 m. gruodžio 19-ąja diena. Iš užrašų galima spręsti, kad jos buvo dovanotos draugėms ar bendradarbėms.
Praėjo daug laiko, tačiau nuotraukos gražiai išsilaikę. Tai rodo, kad fotografai buvo puikūs savo amato meistrai.
Vienoje fotografijoje įamžintas Šiaulių akcinės bandrovės "Maisto" riebalų cecho kolektyvas: 8 darbininkės ir du meistrai. Antras iš kairės – Jablonskis, o pirmasis – dešrų meistras čekas Načečka. Jis bendraudavo vokiškai. Pirmoji iš kairės sėdi – vyresnioji darbininkė S. Damijonaitytė. Tarp stovinčiųjų moterų pirmoji iš dešinės Zosė Griciutė. Ji gyveno netoli stoties ir žuvo pirmąją karo dieną, kai vokiečiai bombardavo geležinkelio mazgą. Bomba pataikė į namą, kuriame mergina gyveno.
Šeimoje apie Stasę išliko daug prisiminimų. Ji gimė 1914 metais ir augo aštuonių vaikų šeimoje nedideliame Šakių apskrities panemunės kaimelyje. Į Šiaulius Stasę atsivežė vyresnioji sesuo Marjona, kuri ištekėjo už pasienio policininko Juozo Smulkevičiaus ir 1924 metais susilaukė dukrelės Birutės. Jos vyras buvo perkeltas į Šiaulius ir tapo miesto kriminalinės policijos viršininko pavaduotoju. Šiauliuose šeima susilaukė antros dukros – Tesos. Dukras padėjo prižiūrėti Stasė Damijonaitytė.
1930 metų vasarą, sulaikant iš kalėjimo pabėgusį ir Šiauliuose besislapstantį nusikaltėlį, J.Smulkevičius žuvo.
Nelaimė viena nevaikšto: praėjus metams mirė Smulkevičių dukrelė Tesa. Marjona palaidojo ją senosiose Šiaulių kapinėse šalia tėvo.
1934 metais S. Damijonaitytei suėjo 20 metų. Reikėjo pradėti ieškoti darbo. Tais laikais rasti darbą Šiauliuose nebuvo lengva. Reikėjo sulaukti pilnametystės – 21-erių, reikėjo kokio žinomo žmogaus rekomendacijos – garantijos, kad priimtasis į darbą gerai dirbs.
Po metų Stasei įsidarbinti prestižinėje darbovietėje "Maistas" padėjo sesuo Marjona, nes ji kaip žuvusio policininko žmona turėjo daug pažinčių ir gyvenimiškos patirties.
Darbas "Šiaulių maiste" buvo gerai apmokamas. Per savaitę uždirbdavo tiek, kad galėdavo nusipirkti kasdieninius batelius. "Maisto" savininkai gyveno Prancūzijoje, bet jų nurodymu per Kalėdas ir Velykas kiekvienas darbininkas dovanų gaudavo bendrovės gaminių. " Ir niekas prie Smetonos darbe nevogdavo... Apsaugok, Dieve! Juk tada visame mieste apsijuoktum, niekas į darbą vagies nebepriimtų, " – sakydavo S. Damijonaitytė.
"Maiste" Stasė susipažino su ten pat dirbančiu šiauliečiu Petru Biliūnu ir 1939 vasarą susituokė.
Tačiau priartėjo 1940-ieji, ir įprastas šiauliečių gyvenimass pradėjo griūti. Lietuvą užplūdo rusai.
Netikėdami savo akimis po Šiaulius vaikščiojo rusų kariškiai, stebėjo pilnas maisto ir drabužių parduotuves ir vadino Lietuvą – malenkaja Amerika ( mažoji Amerika). Kariškių žmonos parduotuvėse pirko dailius naktinius baltinius ir dėvėdavo vietoj suknelių. Atvykėlių šeimos pradėjo pirkti drabužius maišais. Pašte nutįso eilės rusų su siuntiniais, kurie keliavo į sovietinę rodiną. Po kurio laiko maisto parduotuvės buvo tarsi šluote išluotos. Patys šiauliečiai eiliuodavo: " nei mėsytės, nei dešrytės, tik raudonos vėliavytės..."
Kartu su rusais į Lietuvą atėjo ir mitingų mada. Vieną sekmadienį toks mitingas buvo sušauktas ir "Maisto" darbininkams. Rusų kariškiai kaip svečiai buvo susodinti prezidiume. Tą mitingą organizvo vietiniai komunistai ir jiems prijaučiantys. Tačiau kariškiai ilgai mitingo nepradėjo, kažko vis delsė. "Maisto" vyrai pradėjo nekantrauti ir klausė organiztorių, ko jie laukia. Kariškiai atrodė nepatenkinti ir paaiškino, kad laukia darbininkų, o čia, girdi, susirinko vieni buržujai, ponai... Matyt todėl, kad darbininkai buvo gražiai apsirengę, visi vyrai dėvėjo skrybeles, tad jie ir palaikyti buržujais.
Vertėjams teko nemažai paplušėti, kol išaiškino, kad į mitingą atėjo darbininkai, o ne kažkokie ponai. Prasidėjus mitingui, rusų kariškiai šlovino Staliną, aiškino, kokį šviesų ir laimingą gyvenimą atneš sovietinė santvarka.
Darbininkai klausėsi ir tylėjo. Jie matė, kas darėsi Šiauliuose, kai atėjo rusai. ( Visa tai išliko ne vien S. Damijonaitytės prisiminimuose.)
Kartą grįždamas iš darbo pradingo Stasės vyras. Ji visur jo ieškojo, bet nerado. Po kelių mėnesių Petras grįžo namo iš Rygos kalėjimo. Pasirodo jį slapta saugumiečiai areštavo, uždarė ir tardė, žadėjo sušaudyti, bet paleido. Po kurio laiko jį vėl suėmė ir ištrėmė į Sibirą. Taip suiro vedybinis Stasės ir Petro gyvenimas.
Prasidėjo karas, Lietuva prarado Nepriklausomybę, šalį užvaldė sovietai.
Po karo Stasės sesuo Marjona liko gyventi Lietuvoje, nors vyro Juozo kolegos siūlė trauktis į užsienį. Ji buvo įsitikinusi, kad nieko blogo nepadarė, o jos vyras daugiau kaip dešimt metų miręs. Bet ir miręs Smulkevičius drumstė sovietams gyvenimą. Pastebėjusi, kad ją ėmė sekti, pradėjo slapstytis. Tada saugumiečiai Šiauliuose susirado seserį ir pasakė: "Jeigu tavo sesuo pati pas mus neateis, tai vietoj jos tave į Sibirą išvešime." Stasė išsigando, tada ji augino dvi mažas dukreles. Skubiai davė žinią Marjonai. Nedelsdama Smulkevičienė iškeliavo į savo tėviškę ir kaip Damijonaitytė ištekėjo už vietinio našlio Kazimiero Jako.
Ir Stasė paliko Šiaulius, ir patraukė į gimtąsias panemunės vietas. Tačiau Šiauliuose praleista jos gyvenimo dalis ir darbas "Maiste" išliko atminty, kaip pats šviesiausias ir gražiausias laikotarpis.
Sovietmečiu Stasė nepalaikė ryšių su buvusiomis bendradarbėmis iš "Maisto", tačiau puikiai prisiminė visų vardus ir pavardes. Kaip susiklostė jų likimai Stasė nežinojo.
Sovietmečiu žuvusio kriminalisto Juozo Smulkevičiaus kapas buvo apleistas. Dabar – prižiūrimas. Jis yra Senųjų Šiaulių kapinių pakraštyje, prie tvoros, sakoma, kad gerai matosi iš Saulės berniuko aikštės. Nors Juozo artimieji tiek iš jo, tiek iš jo žmonos pusės visi išmirę, tačiau kapu rūpinasi Šiaulių policija. Jie restauravo retai aptinkamo rožinio granito paminklą. Už tai esame labai dėkingi.
* Pagal Stasės Damijonaitytės- Biliūnienės prisiminimus parašė jos duktė Valda Biliūnaitė-Daunienė. Jai galima paskambinti: 8 345 62241
Valda Biliūnaitė-Daunienė – garbi Šakių krašto poetė, kraštotyrininkė, kelių knygų autorė. Gimė 1941 metais Šiauliuose, Vilniaus universitete įsigyjo vokiečių kalbos ir literatūros dėstytojos specialybę, dirbo Šakių rajone. Dabar gyvena Šakių rajono Kidulių seniūnijos Judrių kaime. 2012 metais Šiauliuose išleista jos knyga "Grįžęs iš užmaršties" apie tragiškai žuvusį prieškario kriminalistą Juozą Smulkevičių, o 2018 metais – jos sudaryta knyga "Žolės gyvenimas", skirta bendramokslei, sudėtingo likimo literatei Reginai Narušytei, kilusiai iš Pakruojo rajono Dargužių kaimo. V. Dauniėnė senąsias mamos nuotraukas perduos Šiaulių "Aušros"muziejui.