Raimondo Baškio medinukų pasaulis – knygoje ir parodoje

Raimondo Baškio medinukų pasaulis – knygoje ir parodoje

Rai­mon­do Baš­kio me­di­nu­kų pa­sau­lis – kny­go­je ir pa­ro­do­je

Šiau­lių ra­jo­no et­no­kul­tū­ros ir tra­di­ci­nių ama­tų cent­re Kur­šė­nuo­se ati­da­ry­ta kur­šė­niš­kio tau­to­dai­li­nin­ko Rai­mon­do Baš­kio dar­bų pa­ro­da ir pri­sta­ty­ta jo kny­ga „Me­di­nu­kų pa­sau­lis“, ku­rio­je gau­si ži­no­mo me­džio dro­žė­jo dar­bų ko­lek­ci­ja.

Var­ty­da­mas ką tik iš­leis­tą kny­gą, Rai­mon­das Baš­kys su­si­rin­ku­siems pri­si­pa­ži­no, jog čia su­dė­tas jo be­veik ke­tu­rias­de­šim­ties me­tų lais­va­lai­kis. Šie­met R. Baš­kiui su­ka­ko 60 me­tų.

„Kai atei­na ju­bi­lie­jus, no­ri­si kaž­ką pa­lik­ti atei­čiai, tad su šei­ma nu­tar­ta vi­sus dro­žy­bos dar­bus su­dė­ti į kny­gą – al­bu­mą“, – sa­kė Rai­mon­das Baš­kys.

Iš vi­so kny­go­je su­til­po 300 me­džio dro­žy­bos dar­bų nuo­trau­kų. Kad kny­ga at­si­ras­tų, di­džiau­sią in­dė­lį įdė­jo sū­nus Ro­kas Baš­kys – kny­gos su­da­ry­to­jas, fo­tog­ra­fas, dai­li­nin­kas. Jis pa­sa­ko­jo, kad kai ku­riuos tė­vo dar­bus ma­tė nuo vai­kys­tės, bet tik vė­liau su­vo­kė, kad čia yra me­no kū­ri­niai. Rengiant kny­gą, fo­tog­ra­fuo­jant, pa­sak Ro­ko Baš­kio, svar­biau­sia bu­vo ne pa­ts fo­toa­pa­ra­tas, o švie­sa, ku­rios pa­nau­do­ji­mas lei­do tiems dar­bams su­teik­ti gy­vy­biš­ku­mo.

Šio­je pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mi Lie­tu­vos vals­ty­bės šimt­me­čio pro­ga su­kur­ti Lie­tu­vos val­do­vai, yra se­nų­jų pa­go­nių die­vų, krikš­čio­niš­kų­jų pra­na­šų skulp­tū­rų, taip pat vel­nių bei ra­ga­nų, ku­rie yra daž­ni me­džio dro­žė­jų kū­ry­bos per­so­na­žai.

Tau­to­dai­li­nin­kas R. Baš­kys pa­sa­ko­jo, kad jam kur kas įdo­miau sa­ve iš­reikš­ti to­kiuo­se cik­luo­se, ne­gu pa­vie­nė­se skulp­tū­rė­lė­se. Kai ku­riuo­se dar­buo­se ryš­ki sa­ty­ra ir hu­mo­ras.

Kny­gos re­cen­zi­jos au­to­rius, me­no­ty­ri­nin­kas, ha­bi­li­tuo­tas moks­lų dak­ta­ras, pro­fe­so­rius, Šiau­lių ra­jo­no gar­bės pi­lie­tis Vy­te­nis Rim­kus pa­žy­mė­jo, jog meist­ras Rai­mon­das Baš­kys su­kū­rė sa­vo sti­lių. Ne­žiū­rint ko­kia te­ma, koks per­so­na­žas, bet sti­lis­ti­ka ir plas­ti­ka yra au­to­ri­nė, in­di­vi­dua­li.

„Ša­lia tų kū­ri­nių, ku­rie čia yra – pa­ti kny­ga yra me­no kū­ri­nys, nes čia su­dė­tos me­ni­nės fo­tog­ra­fi­jos, ku­rias sū­nus Ro­kas kar­tu su tė­ve­liu pa­da­rė. Tad šią kny­gą ga­li­ma ver­tin­ti kaip dvie­jų au­to­rių me­ni­nį kū­ri­nį ir kol kas šis kur­šė­niš­kių al­bu­mas kon­ku­ruo­ja ir nu­ga­li Vil­niaus lei­dyk­las,“ – ak­cen­ta­vo pro­fe­so­rius Vy­te­nis Rim­kus.

Me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė įsi­ti­ki­nu­si, jog pa­ts aukš­čiau­sias au­to­rių lai­mė­ji­mas – sa­vi­tu­mas. Me­no­ty­ri­nin­kės nuo­mo­ne, Rai­mon­das Baš­kys „tik­rai toks yra da­bar, jis yra pa­čio­je bran­do­je, pa­čia­me kū­ry­bi­nia­me žy­dė­ji­me“.

Rai­mon­do Baš­kio žmo­na Ri­ma yra žy­mi po­li­ti­kė, Sei­mo Pir­mi­nin­ko pir­mo­ji pa­va­duo­to­ja. Ji pri­si­mi­nė, kad su Rai­mon­du su­si­pa­ži­no nu­si­pir­ku­si ra­šik­lį – šmaikš­tų vel­niu­ką. Stu­di­juo­da­mas Kau­ne jos ra­šik­lį pa­ste­bė­jo Rai­mon­das ir nu­ste­bęs klau­si­nė­jo – iš kur jis pas ją at­si­ra­do? Ri­ma pa­sa­kė, jog jį pir­ko Šiau­lių „De­vy­nių bro­lių“ par­duo­tu­vė­je. Taip jie ir su­si­pa­ži­no.

Pas­vei­kin­ti R. Baš­kio su pa­ro­da, pui­kia kny­ga su­si­rin­kę jo me­no ger­bė­jai, po­li­ti­kai, tau­to­dai­li­nin­kai iš­vy­do ir fil­muo­to­je me­džia­go­je už­fik­suo­tą me­džio dro­žė­jo kū­ry­bos pro­ce­są, gau­sią jo dar­bų ko­lek­ci­ją.

„Šiau­lių kraš­to“ inf.

Zig­mo RI­PINS­KIO nuo­tr.

Kny­gos re­cen­zi­jos au­to­rius, me­no­ty­ri­nin­kas Vy­te­nis Rim­kus (iš kai­rės) bei me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė pa­žy­mė­jo, kad meist­ras Rai­mon­das Baš­kys su­kū­rė ir iš­gry­ni­no sa­vi­tą kū­ry­bos sti­lių.

Pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mi Lie­tu­vos vals­ty­bės šimt­me­čio pro­ga su­kur­ti Lie­tu­vos val­do­vai, yra se­nų­jų pa­go­nių die­vų, krikš­čio­niš­kų­jų pra­na­šų skulp­tū­rų.

Rai­mon­do Baš­kio sū­nus Ro­kas, žmo­na Ri­ma pa­ro­dos ati­da­ry­me pa­pa­sa­ko­jo de­ta­lių iš tau­to­dai­li­nin­ko kū­ry­bos ir gy­ve­ni­mo.