Prisiminimai gimė Budvydžiuose

Prisiminimai gimė Budvydžiuose

Prisiminimai gimė Budvydžiuose

Budvydžiuose (Šiaulių rajonas) tą dieną vaikštinėjo neįprastai daug žmonių. Į kaimelį sugrįžo ir tie, kurie jame nebuvojo jau daug metų.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Stovėjo daug sodybų

Pirmiausia visi suvažiavo į Juozapavą, prie bažnyčios. Čia kai kurie pažino vieni kitus po daugelio metų.

Juozapava visada būdavo tapatinama su ją supančiais Budvydžiais. Ir dabar ne vienas budvydiškis pasako gyvenęs Juozapavoje.

Julius Danusevičius, vaikystėje gyvenęs sodyboje prie pat miško, sako kunigui prisipažinęs, kad paskutinę išpažintį atlikęs Juozapavoje 1946-aisiais. Po to išvažiavo į Vilnių. Mokėsi.

Dabar J. Danusevičius – garsus miškininkas, miško genetikas ir selekcininkas. Aktyviu gyvenimu mėgaujasi ir tapęs pensininku.

Ten, kur dabar plyti laukai, stovėjo daug sodybų. Po karo daugelis mokėsi visai netoli bažnyčioje, kitapus kelio esančioje mokykla tapusioje buvusioje klebonijoje.

Žvilgsniai klajojo laukais, keliomis dar Budvydžių nepalikusiomis sodybomis. Buvo minimos pavardės žmonių, kurie į jokius  susitikimus jau nebeatvyks.

Padovanojo dvarininko nuotrauką

Oficialesnis susitikimas surengtas maždaug už poros kilometrų nuo Budvydžių, prie Nelindos ežero, Paežeriuose, jau rekonstruotame buvusiame Kazimiero Nagurskio dvare, vienoje iš jo menių.

J. Danusevičius pasakojo pradėjęs vaikščioti šiomis grindimis – dvare ūkvedžiu dirbo jo tėvas. Čia jam pažįstami kambariai. Zigmantas Nagurskis atsivesdavo jį mažytį.

Mena ir Z. Nagurskio mirtį. Jis buvęs pašarvotas toje vietoje, kurioje dabar vyko kraštiečių susitikimas. Tėvuko atsivestas Julius tada labai bijojęs, kad kartu su ponu ir jo nenuneštų į Juzapavos kapines.

Susitikimo organizatorei Romai Kybartienei, Dirvonėnų bibliotekininkei, taip pat kilusiai iš Budvydžių, J. Danusevičius padovanojo 1902 metais Rygoje fotografuotos Z. Nagurskio nuotraukos kopiją.

Sofija Ruškutė-Ulčinienė, išleidusi knygą apie Budvydžius, vardino, kas kur gyveno. Prisiminimais dalijosi ir daug metų mokyklai Juozapavoje vadovavęs Vaclovas Keliuotis.

Reikia interneto svetainės

Nesibaigiančia srovele liejosi prisiminimai. Kiekvienas turėjo ir klausimų, ir atsakymų.

Už suorganizuotą renginį dauguma dėkojo R. Kybartienei. Dabar Druskininkuose gyvenantis dailės mokytojas Virginijus Sutkus jai padovanojo paveikslą, „kuriame yra toks ūkanotas dangus, kaip ir šiandien virš mūsų mielo kaimelio“.

Saulius Mickevičius, Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto Fizikos katedros docentas, pažymėjo, kad jei ne tokie susitikimai, liktų nežinoma, su kokiais žmonėmis kartu gyveno, bendravo tėvai.

Darius Danusevičius, Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos universiteto profesorius, siūlė sukurti internetinę Budvydžių svetainę – gal kitas susitikimas būtų dar gausesnis.

Susirinkusiems programą parodė Dirvonėnų pradinės mokyklos pradinukai, Raudėnų saviveiklininkai.

Autoriaus nuotr.

KRAŠTIEČIAI: Susitikimo dalyviai Prie Juozapavos bažnyčios.

ATMINTIS: Paežerių dvare ne vieną sudomino stendas su senomis Budvydžių gyventojų nuotraukomis.

KARTOS: Pirmą kartą susitiko fizikas Saulius Mickevičius (kairėje) ir miškininkas Julius Danusevičius.

DOVANA: Julius Danusevičius šio krašto žmonėms padovanojo dvarininko Zigmanto Nagurskio portretą.

SAVAS: Dailininkas Virginijus Sutkus susitikti su kraštiečiais atvažiavo iš Druskininkų.

ORGANIZATORĖ: Už susitikimo suorganizavimą dėkota bibliotekininkei Romai Kybartienei.