
Naujausios
„Prie namų dabar glaudžiasi žemė“
Žiupsnis minčių apie poetę Jadvygą Gabriūnaitę jos aštuoniasdešimtojo gimtadienio dieną
Vytautas KIRKUTIS
Šiemet, rugsėjo 10 dieną, per patį bulviakasį, Jadvygai Gabriūnaitei (1936-1990) būtų sukakę 80 metų. Deja, jos gyvenimas nutrūko tik įpusėjus šeštąjį dešimtmetį. Bulviakasį ne šiaip sau miniu, nes Kupiškio rajono Laukminiškių kaimo muziejus ir Virbališkių mokykla 80-mečio jubiliejui skirtą renginį pavadino taip: „Per patį bulviakasį... ir reikėjo gi šitaip atsitikti...“
O kas gi atsitiko per tą bulviakasį, savo autobiografiniame dienoraštyje yra paaiškinusi pati Jadvyga Gabriūnaitė: „1936 metais, sako, užderėjo geras bulvių derlius. O jas sukasti nelabai bebuvo kam. Per patį bulviakasį, ir reikėjo gi šitaip atsitikti, bobutė (Jadvygos tėvo mama buvo anūkės pribuvėja – R. Ž.), mūsų pačių bobutė ir mūsų pačių Narstupėlyje (upelis, tekantis šalia Gabriūnų trobos – R. Ž.) sugavo mane ir parnešė į namus per patį bulviakasį, rugsėjo 10 dieną. Ir reikėjo šitaip atsitikti!“ (Jadvyga Gabriūnaitė. Prisilietus prie praeities. Autobiografinis dienoraštis. Ištraukas 2011 m. spalio 28 d. spausdinti „Atolankose“ parengė žurnalistė Rita Žadeikytė).
Poezijos mokykla institute
Jadvyga Gabriūnaitė susijusi ne tik su gimtaisiais Laukminiškiais, bet ir su Šiauliais. Dirbo bibliotekoje Šiauliuose, porą metų – Žadžiūnų pradinėje mokykloje, nuo 1972-ųjų – Šiaulių pedagoginiame institute Filosofijos ir politologijos katedros kabineto vedėja. Pedagoginiame institute dėstė XIX amžiaus užsienio literatūros kursą, globojo literatų būrelį.
Taip likimas suklostė, kad 1974-1978 metais studijavau institute lietuvių kalbą ir literatūrą, buvau instituto literatų būrelio pirmininkas – visus tuos metus bendravau ir su Jadvyga Gabriūnaite. Kartu rengėme susitikimus su rašytojais, kūrybos aptarimus, literatūrines išvykas, pradedančiųjų poetų publikacijas spaudoje.
Jadvyga buvo vadovė, patarėja, konsultantė, dalyvaudavo literatų klubo diskusijose, bet niekada neprimesdavo savo nuomonės, vertinimo, nors jos kūrybos patirtis ir buvo žymiai solidesnė nei mūsų. Dažnai ji ieškodavo kompromiso tarp kraštutinių nuomonių, stengdavosi neįžeisti, pasakyti švelniau. Mokė, kad kiekvienas eilėraščio žodis turi ne tik savo prasmės krūvį, bet ir muzikinį skambesį, ryšį su visu eilėraščiu ir poezijos tradicija. Ypač vertino originalumą, naujumą, pastabumą, bet įvairūs eksperimentiniai poetiniai kazusai jos nežavėjo.
Tuo metu mes, studentai literatai, ne tik baigėme Šiaulių pedagoginį institutą, bet ir Jadvygos Gabriūnaitės poezijos mokyklą.
„Dabar man reikia daug skaityti“
Šiauliuose gyvendama Jadvyga Gabriūnaitė išleido ir vienintelę savo poezijos knygą – eilėraščių rinkinį „Vardynos“ ("Vagos“ leidykla, su pirmosios knygos ženklu).
Atsimenu 1978-uosius. Sutinku Jadvygą Gabriūnaitę prie Šiaulių pedagoginio instituto centrinių rūmų Vytauto gatvėje (dabar – Šiaulių universitetas, ir rūmai – nebe centriniai). Nešasi didžiulę krūvą knygų. Vis poezija, įvairių autorių. Gal kokiam literatūros vakarui ruošiasi? Pasirodo, ne. Pati skaitys. Sako: reikia žinoti, ką kiti rašo. Reikia mokytis iš kitų... Norint surasti savo stilių ir savo balsą, turi žinoti, ką ir kaip kiti atrado. „Dabar man reikia daug skaityti“, – sakė tuomet Jadvyga. Ir skaitė. Ir mokėsi. Ir ieškojo savito žodžio.
Sutikau Jadvygą Gabriūnaitę, nešiną pluoštu poezijos knygų tuomet, kai ji jau buvo išleidusi pirmąją savo knygą „Vardynos“. Eilėraščių rinkinį suprato tik kaip į literatūrą pravertas duris, o tolimesnis kelias – sunkus, su gausybe ieškojimų, praradimų, vingių. Ji jautė, kad toji pirmoji knyga – dar ne atradimas, o impulsas dirbti. Tik vardynos, kurios leidžia vadintis poete, bet tapti poete – dar ilgas kelias.
Išleisti pirmąją knygą Jadvyga brandino mintį senokai. Daug rašė, įvairiuose Šiaulių miesto ir Vilniaus leidiniuose spausdino kūrybą. Todėl niekam net abejonių nekilo, kad jos knyga turi pasirodyti. Turi, bet kaip?
Čia noriu minėti poeto Eugenijaus Matuzevičiaus pavardę... Visų jaunųjų literatų globėjas ir pagalbininkas, turėjęs tvirtą žodį, autoritetą ir galėjęs padėti pirmajai knygai prasibrauti pro įvairias užtvaras. Visi tuomet žinojome: jeigu imsis padėti Eugenijus Matuzevičius, yra galimybė išleisti pirmąją knygą. Taip jau buvo, kad žiūrėta ne tik į kūrybą, bet ir į jaunojo poeto užnugarį – kas stovi už jo ir kas bent truputį stumteli jauną žmogų.
Eugenijaus Matuzevičiaus palydėta, į literatūrą atkeliavo šiaulietė poetė Auksė Vasaitytė, 1980 metais išleidusi pirmąją poezijos knygą „Laukimo puokštė“. Vyresnio kolegos vaidmuo įvardytas taip: „Šią knygą rengiant, autorę konsultavo poetas Eugenijus Matuzevičius“.
Eugenijus Matuzevičius daug padėjo Jadvygai Gabriūnaitei. Tačiau jos pirmojoje knygoje įrašyta kito poeto pavardė: „Rengiant spaudai šią knygą, autorę konsultavo poetas Antanas Drilinga“. Jadvyga norėjo išleisti poezijos knygą, labai daug dirbo, taisė savo eilėraščius, ieškojo savitų išraiškos priemonių, savito žodžio, skambėjimo, konsultavosi su rašytojais Antanu Drilinga, Eugenijumi Matuzevičiumi, kurie ne kartą lankėsi jos ir jos vyro Tito bute Šiauliuose. Poetė Janina Jovaišaitė prisimena, kad tuomet Jadvygai padėjo poetai Antanas Drilinga ir Eugenijus Matuzevičius. „Kai šventėm Jadvygos knygos išleidimą, visi draugiškai juokavom, kad knyga yra Drilingos ir Gabriūnaitės vaikas“, – prisimena Janina Jovaišaitė.
Išėjo „Vardynos“. Džiaugsmas autorei. Visokių nuomonių pasipylė: nuo pasidžiaugimo, kad leidybos durys pravertos, iki slapto pavydo ir paniurzgėjimo, jog buvo vertesnių... Vieni bandė prisiminti, kada šiaulietis poetas prieš tai buvo išleidęs poezijos knygą ir nuklydo net iki Jono Krikščiūno-Jovaro, o kiti...
Recenzentai (Gražina Ramoškaitė „Nemune") atkreipė dėmesį, kad Jadvygos Gabriūnaitės rašymo manierą būtų galima apibūdinti „kaip išgyvento akimirksnio, fakto fiksaciją. Ta fiksacija graži ir žaisminga, kai sutampa su pačios autorės fantazija“.
Et, viskas, kas žmogiška, poetams ne tik nesvetima, bet kartais netgi labai artima...
Taigi, 1978 metais „Vagos“ leidykla išleidžia pirmąjį Jadvygos Gabriūnaitės poezijos rinkinį „Vardynos“. Ji debiutavo kartu su Valdemaru Kukulu (rinkinys „Augimo nerimas"), Rimantu Vanagu ("Autobiografijos pradžia"), Brone Liniauskiene ("Palei žydintį lauką").
Pirmoji iš šiauliečių literatų tuomet, sovietmetį, išleido knygą! Pirmoji iš šiauliečių literatų, sugebėjusi išgriauti tylos sieną. Taip, sieną, nes pirmosios poezijos ir prozos knygos buvo leidžiamos griežtai pagal limitą – trys, keturios per metus. O pretendentų – ne ką mažiau (o gal ir daugiau) negu šiandien rašančių. Pirmiausia – sostinės kūrėjai, paskui – šiek tiek Kauno, o Šiauliai... Reikėjo įtakingų patarėjų ir užtarėjų. Nuo knygos parengimo iki išleidimo – ketveri, penkeri metai. Barjerų barjerai, svarstymų svarstymai, įtakos, simpatijos, pažintys, vidinės recenzijos, derinimai... Pats vaikščiojau tais keliais, puikiai žinau...
Tuomet, apie 1978-uosius, pagal kūrybos brandą pirmąsias knygas galėjo parengti Janina Jovaišaitė (išleido 1989 metais), Auksė Vasaitytė (1980 metais), Juozas Sabaliauskas (1997 metais), Stasys Bulzgis (1994 metais), Juozas Jaras (1995 metais), Borisas Puzinas (1997 metais), Juozas Ruzgis (1995, po mirties).
Jadvygos literatūrinis salonas
Jadvygos buto durys buvo atviros kūrėjams. Pas ją visi jautėmės paprastai ir kasdieniškai. Netgi vyresnių kolegų išdidumas tarsi ištirpdavo, taurė vyno visus sulygindavo, atverdavo kalbos dureles. Buvo gera kalbėti ir išsikalbėti. Buvo gera klausytis, kaip kiti diskutuodavo ir taršydavo vienas kitą. Paprasčiausia, galėjai sėdėti su vyno taure ir klausytis kitų skaitomos poezijos. Galėjai ir pats skaityti.
1974-1978 metais Šiauliuose veikė Jadvygos Gabriūnaitės literatūrinis salonas. Gal pati šeimininkė literatų ir rašytojų susitikimų pas ją bute ir nebūtų taip pavadinusi, bet man žodis salonas atrodo labiausiai tinkamas.
Tuo metu Šiauliuose vyko intensyvus literatūrinis gyvenimas, jis buvo žymiai spalvingesnis ir intensyvesnis negu dabar. Literatūrine prasme, kad ir kaip būtų graudu pripažinti, dabartiniai Šiauliai – beveik miręs miestas. Tačiau grįžkime į praeitį.
1974-1978 metais vykę literatūriniai renginiai, susitikimai su žymiais Lietuvos rašytojais dažniausiai būdavo trisluoksniai: viena jų dalis – oficialus renginys Šiaulių pedagoginiame institute, Šiaulių bibliotekose, miesto laikraščio redakcijoje ar kur nors kitur. Antroji dalis – susitikimas ir pokalbiai kur nors restorane, kavinėje, nuošalesniame kabinete pas renginio organizatorius. Trečioji – grupelė literatų kartu su svečiais eidavo pas Jadvygą Gabriūnaitę į namus.
Tiesa, kartais antros dalies nebebūdavo. Iš karto po renginio – pas Jadvygą. Einančiųjų būrelis buvo nedidelis ir beveik visada – tas pats. Pas Jadvygą ateidavo Juozas Sabaliauskas, Juozas Jaras, Stasys Bulzgis, Albertas Vaidila, Borisas Puzinas, tekdavo laimė ten pabūti ir man su žmona Violeta. Rinkdavosi Šiaulių literatūrinis elitas, tačiau kodėl jie mus su Violeta, studentus, kviesdavosi ir įsileisdavo... Juk čia net kai kurie žymiai garbingesni to meto Šiaulių literatai nebūdavo kviečiami. Manau, kad nepalikti mus nuošalėje buvo Jadvygos iniciatyva. Man teko vadovauti Šiaulių pedagoginio instituto literatams, o Jadvyga buvo paskirta mus globoti. Kokia ten globa... Turėjome poetę, kuriai būdavo įdomus kiekvienas mūsų kūrybinis bandymas, kuri rūpinosi mūsų eilėraščių publikacijomis, stengdavosi, kad kuriantys studentai neliktų nuošalėje nuo literatūrinio gyvenimo.
Tuo metu Šiaulių klasikai, į kuriuos mes, studentai, žiūrėjom su pagarba, buvo Jadvyga Gabriūnaitė, Janina Jovaišaitė, Auksė Vasaitytė, Juozas Sabaliauskas, Stasys Bulzgis, Juozas Jaras... Jų kūrybą spausdino tuometinė Šiaulių spauda ir kiti laikraščiai bei žurnalai. Jie dalyvaudavo daugelyje renginių mieste, juos kviesdavosi į susitikimus, pokalbius, įvairių konkursų vertinimo komisijas. Juos visada matydavai susitikimuose su rašytojais, atvykusiais iš Vilniaus. Su daugeliu vilniškių jie buvo gerai pažįstami, draugai, bičiuliai.
Kas vykdavo pas Jadvygą? Pokalbiai, be galo daug pokalbių... Ir prie stalo, ir sakant tostus, ir su vyno taure vaikštant po kambarius. Pokalbiai apie literatūrą ir kūrybą, apie vienas kito poeziją (nes daugiausiai rinkdavosi poetai), apie literatūrinio gyvenimo užkulisius. Svečiai iš sostinės buvo klausinėjami, kaip ten yra su vienu ar kitu rašytoju. Negi paskaitysi to meto spaudoje...
Ypač dažna pokalbių tema būdavo apie knygų leidybą. Literatams labai įdomu, kaip galima išleisti savo kūrybos knygą. Prie vyno taurės ir svečiams atsirišdavo liežuvis. Jie atskleisdavo visą leidybos absurdą. Buvo aišku: jei nori išleisti pirmąją knygą (kurių Lietuvoje per metus išeidavo vos dvi, trys), turi už pečių turėti tvirtą užnugarį. O ypač jo reikėjo ne Vilniuje, o toliau nuo sostinės (Šiauliuose) gyvenantiems kūrėjams.
Kupreliškio ežero laiškai
Iki šiol girdžiu Jadvygos balsą: jo tembrą, tempą, intonacijas, kai ji skaito galbūt vieną iš mėgstamiausių savo eilėraščių:
Kodėl man rašai tuos mėlynus laiškus
Kupreliškio ežero nendrėmis,
Kupreliškio ežero vandeniu,
Ant švytinčio saulėje smėlio?..
Jadvyga skaito svajingai, vis pakeldama akis aukštyn, pažvelgdama kažkur į palubę ir vėl nuleisdama akis į popieriaus lapą. Skaito taip – tarsi būtų įsigalvojusi giliai giliai. Prieš akis – vaikystė, nuostabus namų paveikslas. Ir paskutinės eilėraščio eilutės:
Ir niekas niekas manęs nenuveš
Į mano vaikystės šventę
Prie Kupreliškio ežero –
Mėlyniausio pasaulyje ežero.
Balse – nostalgiškas graudulys. Liūdnas žvilgsnis kažkur pro žmones – tolyn į nebesamo laiko platumas. Ne bėda, kad niekada nesi matęs Kupreliškio ežero, tačiau liūdna, labai liūdna, jei neturi savo „mėlyniausio pasaulyje ežero“. Vadinasi, tau kažko likimas pagailėjo...
Gera Jadvygos Gabriūnaitės draugė Tamara Nikitina iš Leningrado (Sankt Peterburgo) 1977 metais išleidžia eilėraščių rinkinį „Perekriostki“ ("Sankryžos"). Vienas skyrius paskirtas Lietuvai – „Rūtos gėlė“. Čia spausdinamas ir eilėraštis „Draugystės sonetas“, kuriame minimi Laukminiškiai. Jadvygos Laukminiškiai.
Kažkokie keisti susiklostymai lėmė, kad paskutinioji šio gyvenimo akimirka Jadvygą surado jos gimtuosiuose Laukminiškiuose. Grįžo į gimtinę namo mamos aplankyti, išėjo pamelžti karvės, kuri ganėsi netoli namų... Išėjo ir nebegrįžo. Tai buvo 1990-ųjų metų birželio 13-oji, kai ją, atostogaujančią savo tėviškėje, surado mirtis. Surado staiga – ir išsivedė.
Tamara Nikitina net sirgdama iš tuometinio Leningrado atvažiavo į Jadvygos laidotuves. Atvažiavo į Laukminiškius, kurie amžinam poilsiui priglaudė jos draugę Jadvygą Gabriūnaitę. Poetę, kuri nespėjo atsiskleisti ir kitiems atskleisti savo dvasios turtų. Savo poezijos turtų.
Jadvygos mirties vietoje auga ąžuoliukas, kurį pasodino jos vyras Titas.
Ar išauš rasoti rytmečiai?
Jadvyga Gabriūnaitė buvo parengusi antrąją poezijos knygą „Rasoti rytmečiai“, bet staigi mirtis sutrukdė ją išleisti. Ar neišsibarstė tie eilėraščiai, ar neišsivaikščiojo į laikraščius, žurnalus, almanachus, muziejus? Aišku, geriausia vieta jiems būtų knygoje. O gal Kupiškio krašto literatai, leidėjai, lituanistai parengs ir padovanos skaitytojams antrąjį Jadvygos Gabriūnaitės eilėraščių rinkinį? Gal išsipildys poetės sumanymas ir viltys?
Šiomis dienomis dar kartą perskaičiau prieš beveik keturis dešimtmečius išleistą Jadvygos knygą „Vardynos“, kitus jos eilėraščius. Nemažai jų skelbta spaudoje. Tačiau dabar tyli ramiausiai komplektų rinkiniuose ir mažai beskaitomose knygose.
Pro Jadvygos poezijos žodžius šviečia nostalgiškai rami, lyrinė poetės, kuri yra arti gamtos, arti žemės, gimtųjų vietų, būsena. Taip paprasta ir miela, jauku ir romantiška – tarsi prie namų besiglaudžianti žemė arba „tylus rūkas virš pievos“, „šviesi išsiskyrimo šventė“... Eilėraščiai, kuriuose daug šviesos ir daug tikro jausmo. Eilėraščiai iš to laiko, kai poetas dar sugebėdavo jausti...
Jadvyga Gabriūnaitė nelengvai jaukinosi miestą. Kai 1957-aisiais atvyko į Šiaulius, gatvės ir namai atrodė svetimi, nejaukūs. Po truputį ji atrado Šiauliuose savo erdves, mielus namus ir žmones. Tačiau toji nostalgija gimtinei visą laiką liko. Tai buvo matyti ir jos kūryboje, kurios ištakos – gimtinėje, vaikystėje, kur pažįstami takai, medžiai, upės, akmenys, darbai, žmonės...
Manau, kad šiuo metu dar yra nemažai tokios poezijos gerbėjų.
Jadvygos Gabriūnaitės gyvenimo faktai
* Gimė 1936 m. rugsėjo 10 dieną Laukminiškiuose (Kupiškio rajonas).
* 1944–1951 m. mokėsi Jutkonių pradinėje ir Virbališkių septynmetėje mokyklose.
* 1951–1957 m. mokėsi Kupiškio vidurinėje mokykloje.
* 1957–1958 m. studijavo Šiaulių pedagoginiame institute.
* Nuo 1957 m. gyveno Šiauliuose, dirbo miesto 2-ojoje bibliotekoje. Kurį laiką dirbo Žadžiūnų pradžios mokykloje (Šiaulių rajonas).
* 1966 m. Vilniaus universitete baigė bibliotekininkystės studijas.
* Nuo 1971 m eilėraščius spausdino respublikinėje spaudoje.
* Nuo 1972 metų dirbo Šiaulių pedagoginiame institute, kabineto vedėja, dėstė XIX amžiaus užsienio literatūros kursą.
* Mirė 1990 m. birželio 13 d., palaidota gimtinėje Laukminiškiuose.
Jadvyga Gabriūnaitė norėjo savo kelią sieti su literatūra, su poezija, ji visada jautė, kad jos pašaukimas – kūryba.
Pirmosios Jadvygos Gabriūnaitės knygos „Vardynos“ viršelis.
Nuotr. iš autoriaus asmeninio albumo.
Jadvyga GABRIŪNAITĖ
Įtempęs laiko lanką
Šiaulių šauliui
Atkeliavai iš to pradinio
Mūsų miesto laiko,
Iš giminės senosios atėjai
Skaistus ir tyras. Pirmas
Atskubėjai, švytintis švente
Ir saule, Šiaulių šauly.
Būk sveikas gyvas,
Atvykęs ir sustojęs
Prie ežero... Toks laukiamas visų.
Įtemptas lankas –
Lekia strėlės –
Taikos ir meilės...
Praeities vardu
(O ateitis lai būna tik graži!)
Nušviesk, rašyk šiauliečiui brangų
Skaičių 1236,
Nes kas mes būtume
Be šitos datos,
Be tų garsiųjų ir narsių šaulių,
Kurių strėlė pirmoji
Buvo paleista į laiką,
Kad jis sustotų mūsų atminty...
Būk sveikas! Būk įtempęs laiko lanką,
Lai strėlės lekia į visas puses
Virš miesto ir pranašauja
Šviesią, taikią mintį žemei.
Tavim tikiu, nes laukiamas
Visų buvai ir būsi mylimas.
Tau dovanų jaunystę amžiną atnešim.
Prie namų
Laimingų dienų
Vakare neskaičiuosime
Tyliai. Nelauksime
Krintančių lapų raudos
Prie namų. Žemė prausiasi
Kelio pradžioj... Žemė glaudžiasi
Prie nesibaigiančio nerimo
Debesio – mūsų žaizdų ir žaizdrų.
Nesibaigia kaitra. Kažkas degina
Griūvančias užtvaras.
Nesibaigia kaitra.
Ir nereikia... Nereikia laimingų
Dienų suskaičiuot vakare. –
Prie namų dabar glaudžiasi žemė,
Prie namų dabar prausiasi žemė,
Prie namų taip ramu –
Nesibaigia kaitra.
*
Narštupėli, Narštupėli! – kiek purienų
Tu kas metai čia prisėji...
Atsisėsiu pailsėti aš nors vieną kartą
Ėjus, ėjus, ėjus...
Kam nusinešei vaikystės žiedą rausvą?...
Kam nusinešei skarelę margą margą?...
Vandenėlis teka bėga, mirga marga
Ir šaukimo manojo neklauso.
Narštupėli, Narštupėli! – ar meni tu
Su purienom nuplukdytą vaiko džiaugsmą?...
Ar galėtum, ar galėtum tu šiandieną
Veidą apdulkėjusį nuprausti?...
Vandenėlis teka bėga, mirga marga
Ir šaukimo manojo neklauso...
*
Du lediniai medžiai
Speige braška.
Du žiedai lediniai
Šerkšne vysta.
Dvi ledinės žvaigždės –
Tavo akys.
Dvi ledinės upės –
Tavo rankos.
Nežiūrėk, neglostyk –
Ir be jų man ilgu.
Nežiūrėk, neglostyk –
Ir be jų man šalta.
Du lediniai medžiai
Speige braška.
Du žiedai lediniai
Šerkšne vysta.
Saulė pasirodė –
Ir lediniai žodžiai
Tirpsta krinta,
Krinta tirpsta...
Saulė pasirodė –
Ledas miršta.
Pavasarėjant
Gervių virtinės
Virpa.
Ištirpo
Varveklių vartai.
Vėtra verkianti
Veržiasi,
Varpą
Varinį varto.
Vanduo virvėmis
Varva,
Varius
Vėrinius veria.
Varnėnai parnešė
Vardą
Pavasariui,
Verdantį nerimu.
Žolės širdimi pažiūrėk
Žolės širdimi pažiūrėk
Į riedėjimą saulės.
Saulė barsto rasas.
Saulė ašaras surenka.
Žolė rytą nevaikšto.
Ji kantri,
Jos širdis dabar plaka rasa.
Jos širdis dabar meile alsuoja.
Jos užmint nevalia.
Jos jaunystė nelinksta po kojom.
Žolės rytmečiai plaukia žeme.
Žalia. Žalia. O riedėjimas saulės
Tais rytmečiais būna toks lėtas.
Žolės širdimi prakalbėki į saulę...
Ir rytmečiai tavo rasoti sustos.
Prie jaunystės žaliuojančio sodo.
Pasidžiaugti galėsi.
*
Jau sukaupė ilgesį klevas raudoną –
Tą vasaros kaitrą, tą rudenio duoną. ..
Prie tėviškės vartų, prie kelio dulkėto –
Prie jo šitiek laukta, svajota, žadėta...
Prie kelio, kuriuo labai sunkiai išeinama
Ir nuolat sugrįžtama, nuolat pareinama,
Sapnais, dainomis, mintimis vis sugrįžtama
Prie tėviškės vartų, prie klevo jaunystės, -
Sukaupusio rudenio ilgesį rausvą, -
Prie klevo girdžiu savo tėviškės šauksmą –
Sugrįžti daina į tą vasaros kaitrą,
Sugrįžti daina į tą rudenio duoną.