Petro Kaminsko atvirukų albumas

Petro Kaminsko atvirukų albumas

Petro Kaminsko atvirukų albumas

Vytenis RIMKUS

Iš spaudos išėjo Petro Kaminsko albumo „Originalūs atvirukai 2000-2014“ I dalis. Šioje 447 puslapių spalvotoje knygoje publikuojami 400 atvirukų. Tai tartum žvilgsnis, įvadas į savitą, įdomų kolekcionavimo pasaulį.

Kolekcionavimas – savitas visuomenės kultūrinės raidos reiškinys. Renkami, kolekcionuojami įvairiausi materialinės ir dvasinės veiklos daiktai ir liudijimai. Formuojasi didelės ir mažos, uždaros ir atviros, įstaigų ir asmeninės kolekcijos, nemaža jų dalis laikui bėgant tampa muziejų, bibliotekų, archyvų eksponatais.

Asmeninių kolekcininkų dažniausi yra filatelijos, numizmatikos, atvirukų, medalių, kitų smulkių objektų rinkiniai. Veikia kolekcininkų organizacijos, tarpusavio ryšiai. Visa ši veikla atspindi tam tikrą šalies, miesto ir regiono kultūrinio gyvenimo lygį.

Šiauliečio Petro Kaminsko kolekcionavimo sritis – Šiaulių miesto atvirukai, ypač senieji. Prie pilnėjančios kolekcijos pritapo ir su Šiauliais susijusios fotografijos, vokai, renginių programos, katalogai, bilietai, antspaudai, ženklai ir kt. Pamažu susiklostė ir Lietuvos architektūros bei dailės, žemės ūkio darbų, visuomenės gyvenimo, kariuomenės atvirukų ir nuotraukų rinkiniai.

P. Kaminsko kolekcijų atvirukai publikuojami mokslo ir kraštotyros leidiniuose, periodinėje spaudoje. Taip kolekcija tampa ne uždaru asmeniniu objektu, bet atvira institucija, pasitarnaujančia kultūros sklaidai.

P. Kaminskas sukūrė ir suformavo unikalų „originalių atvirukų“ rinkinį. Taip juos sąlyginai įvardijo pats šių kūrinėlių autorius. Juos galima pavadinti ir savadarbiais, savalaidžiais, mažatiražiniais, speckolekciniais ar dar kitaip. Gaminami paprastai vos keli egzemplioriai panaudojant foto- ir spausdinimo techniką, vaizdams panaudojami dailininkų kūriniai, nuotraukos, spaudoje publikuoti tekstai, kartais jų fragmentai jungiami į bendrą kompoziciją.

Antroje atviruko pusėje reverse spausdinami atviruko duomenys: publikuojamo dailės kūrinio autorius, vietovė, leidėjo kodas, eilės numeris. Taip paruoštas atvirukas, dažnai su priklijuotais pašto ženklais, pateikiamas šiauliečiams ar kitų vietovių žmonėms, kad jie su savo įrašu jį išsiųstų paštu – grąžintų  autoriui (P. Kaminskui) ir taip kauptųsi kolekcija. Dalis atvirukų pakliūna ir pas kitus žmones, atsiduria kitose kolekcijose. Beje, pasitaiko ir praradimų.

Tokio pobūdžio kolekcija turi laikotarpio ribas: šiame kataloge pateikiami atvirukai sukurti 2000-2014 metais. Atvirukuose – daug pažintinės medžiagos, ypač gausiai atstovaujamas dailininkas Antanas Krištopaitis ir jo kūryba, yra daug  kitų kūrybą ir gyvenimą paliudijančių vaizdų bei faktų, daugiausiai susijusių su Šiaulių miestu ir apylinkėmis, pvz., su pašto kelionės galiniu antspaudu – Šiaulių miestu. Kataloge pateikiami asmenvardžių ir vietovių sąrašai.

Tokių originalių atvirukų katalogas – retas, mažo tiražo (20 numeruotų egzempliorių) unikalus, brangus leidinys. Pastaruoju metu mažo tiražo (nuo 5, 10 iki 50, 100 egzempliorių) specialios paskirties, klubų ir sambūrių, šeimyninių leidinių, bukletų ir kitokio pobūdžio leidinių gausėja, jie tampa bendrosios kultūros dalimi.

Asmeninio albumo nuotr.

KOLEKCIJA: Šiauliečio Petro Kaminsko kolekcijoje daugiausia senųjų Šiaulių miesto atvirukų.

ATVIRUKAI: Petro Kaminsko senieji atvirukai, nuotraukos primena įvairius praeities įvykius ir faktus.

Petro KAMINSKO kolekcijos nuotr.

ŠVENTĖ: 1930 metai – jubiliejiniai Vytauto Didžiojo metai. Visoje Lietuvoje minėtos jo turėjusio įvykti karūnavimo ir 500–osios mirties metinės. Vytautas Didysis buvo pagerbtas ir Vėgerių kaime.

PARODA: „Mamyt, čia parodos vartai, per kuriuos įeina žmonės. Pirmoji Lietuvos gyvulininkystės paroda Šiauliuose. Rugsėjo 2 ir 3 d. Nuo Marytės“ – parašyta šio fotoatviruko reverse. Kairėje matyti „Bato“ reklama.